YouTube’dan ilginç ceza

0

Popüler video platformu YouTube, bu kez son derece tartışmalı bir gelişme nedeniyle gündemde. İşte detaylar…

Video paylaşımı dendiğinde akla ilk gelen sosyal ağ, şüphesiz YouTube. Günlük milyarlarca izlenmeye sahip olan videolara ev sahipliği yapan platform, aynı zamanda ilginç kurallarıyla da tanınıyor.

Bunlardan biri de YouTube harici ortamlara yöneltme potansiyeli içeren kanallara karşı takınılan tutum noktasında göze çarpıyor.

Son iddialara göre YouTube; Linus Tech Tips, Surny ve Aztrosizt’in de aralarında bulunduğu birçok kanala, Twitch yayınlarının reklamlarını yaptıkları için ceza verdi.

Üstelik söz konusu ceza son derece ağır: Kanallar ‘geçici’ olarak askıya alındı.

Yeni bir tartışmanın fitilini ateşleyen gelişme sonrası yükselen seslerin hemen ardından kanalların yeniden aktif olduğu görülürken, genel itibarıyla YouTube kanallarının tedirgin olduğu dikkat çekiyor. Şu bir gerçek ki kanal sahiplerinin baskı altında tutulduğu yönünde iddialar yükseliyor. Ayrıca video paylaşım ağının ‘hesap askıya alma’ uygulamasını en önemli rakiplerinden biri olan Twitch merkezinde uygulamaya aldığı da bir diğer öne çıkan ayrıntı.

Bu aşamada tehdit ya da zararlı içeriklerin yayınına kimi zaman ses çıkarmayan YouTube’un Twitch’e yönelik olası stratejisi tartışmaları da beraberinde getiriyor.

Son olarak YouTube yetkilileri, herhangi bir politika değişikliğine gitmediklerini, ayrıca Twitch’le ilgili yaptırımda bulunmadıklarını belirtiyor. YouTube ceza dendiğinde akla ilk gelen platform olmak istemese de bu yönde ilerleyişini sürdürüyor.

Cevap bırakın