YouTube’dan içerik üreticileri rahatlatan karar

0

s-adc252618ac79b369eed11794b549dc5cadc7dcc

Video izleme, yayınlama ve canlı yayın platformu YouTube, milyonlarca kimse ya da marka için başlı başına bir gelir modeli. Yayınlanan videolar, gerekli koşulları sağladığı taktirde izlendikçe para kazandırırken YouTube reklamları da ayrı bir gelir sağlayıcı model durumunda.

Geçtiğimiz dönemde alınan bir karar ise YouTube’da telif hakları ile ilgili sorunlar yaşayan hesapların gelir elde etmesine engel olacak bir yapı sergilemişti. Büyük tartışma yaratan gelişme, telif içerik barından videoları adeta ‘yalnızca izlenebilen’ bir yapı haline getirmişti.

Karar sonrasında çok sayıda video kanalının gelirleri azaldı ya da tamamen sıfırlandı. Görüşmeler sonrasında gelen açıklama ise YouTube’daki içerik üreticileri rahatlatan türden oldu…

Beklenen karar alındı

Açıklamada telif sorunu olan videoların da çözüm süreci tamamlanana kadar gelir kazanmaya devam edebileceği duyuruldu. Böylelikle hem içerik sahipleri, hem de hak iddia edenler arasındaki mücadele süresince de gelir elde edilebilmesi mümkün olacak.

YouTube’un aldığı kararın önemli noktası ise gelirlerin ‘rezervde’ tutulacak olması. Yani telif haklarını ihlal ettiği anlaşılan videoların kazançları kendilerine aktarılmayacak.

Gelişmeleri aktarmayı sürdüreceğiz…

Cevap bırakın