YouTube’da yeni kanal oluşturmanın püf noktaları

0

Bundan yaklaşık 20 yıl önce internetle tanıştık. İnternetin hayatımızda  olmadığı dönemlerde çektiğimiz videoları yayınlamak için bırakın bir kanal sahibi olmanın hayalini kurmayı video çekmek için video kamera sahibi olmak bile başlı başına bir prestij meselesiydi. Şimdiki gibi öyle her yerde tekno marketler bulunmadığından bir video kamerasına sahip olmak hem çok zor hem de çok pahalıydı. Çekilen videoları dostlarımızla veya akrabalarımızla ancak evlerde izleyebilirdik ama bunları tüm dünyaya izletebileceğimiz bir kanalımızın olması zaten aklımızın ucundan bile geçmezdi.

Geçmişte durum böyleyken günümüzde artık her video çeken bireyin çektiklerini yükleyerek herkesle paylaşabilecekleri YouTube isimli bir platform var. İsteyen istediği (belirli kurallara uyması koşuluyla) videoyu burada paylaşıyor. Paylaşılan içerik ilginçse ve videolar izleyiciler tarafından seviliyorsa aynı sosyal medya fenomenleri gibi bu platformda da fenomen hale gelenlerin sayısı her geçen gün artıyor.  Rekabet kaliteyi de artırınca ortaya çıkan yeni içeriklerin hem kalitesi artıyor hem de video çekenler bu işin öneminin farkına vardıkları için yaptıkları ise büyük bir önem veriyorlar.

YouTube Artık Gençler İçin Bir Çeşit Yeni Para Kazanma Yolu

Şu anda sadece Türkiye’de YouTube’u kullanan milyonlarca internet kullanıcısı bulunuyor. Özellikle youTube’a video yükleyenler 2013 yılından itibaren Türkiye Youtube’dan para kazanmaya da başladı. Yüklenen videolardan Adsence ile para kazanılabileceğinin farkına varanlar kısa süre içerisinde kanal sayılarında ve yüklenen içerikte çok ciddi bir artış sağladılar. Şu anda tüm dünyada özellikle gençler birbirleriyle “ne tür videolar çekeriz de YouTube üzerinden para kazanabiliriz” sorusunu sorup yeni projelerin temellerini atıyorlar. Sürekli açılan farklı İçeriğe sahip kanalların birbirinden ilginç Hikayeleri var.

Eğer bir YouTube kanalı açarak bu kanalı hem bir hobi alanı hem de para kazanabileceğiniz bir platform olarak düşünüyorsanız YouTube’da nasıl bir yöntem izleyerek kanal açmanız gerektiğini ve YouTube kanalı oluşturmanın püf noktaları anlatalım.

Youtube Partnerlik İçin 100 Abone Şartı

Youtube’dan para kazanmak için Youtube partnerlik başvurusu yapabilmeniz için oluşturduğunuz kanala ilgi çekebilecek belirli bir kalitede  videolar yükleyerek 100 aboneye ulaşmanız gerekir.

Fark Yaratacak Katma Değerli Videolar Çekin

Youtube’da oluşturduğunuz kanalın ilgi çekebilmesi için katma değer sunan ilginç, bilgi verici, sarsıcı veya komik videolardan oluşan videolar çekmelisiniz. Kimsenin videosunu kullanmadan kendi özgün videolarınızı oluşturun.

İçerikler İlgi Çekmeli

Mesela dünyada ve Türkiye’de gündemde olan eğilimlerin bir listesini çıkararak bu başlıklardan size uyanlarını seçerek bu konulara ağırlık verebilirsiniz. İçerikler ilgi çektikçe de abone sayınızda periyodik olarak artış görülecektir.

Youtube’da Kişisel Kanal Oluşturmada Adım Adım İzlenecekler

Adınızı taşıyan kişisel bir kanal oluşturma

  1. YouTube’da oturum açtığınızdan emin olun.
  2. Yükleme, yorum gönderme veya oynatma listesi oluşturma gibi kanalınız olmasını gerektiren herhangi bir işlem yapmayı deneyin.
  3. Henüz kanalınız yoksa kanal oluşturmanızı isteyen bir ileti görürsünüz.
  4. Bilgileri (Google Hesap adı ve fotoğrafınızile) kontrol edin ve yeni kanalınızı oluşturmak için onaylayın.

İşletme adınızı veya başka bir ad taşıyan bir kanal oluşturma

  1. Bir bilgisayar veya mobil tarayıcı kullanarak YouTube’da oturum açtığınızdan emin olun.
  2. Kanal listenize
  3. Yönettiğiniz bir Marka Hesabı için YouTube kanalı oluşturmak istiyorsanız buradan seçim yapabilirsiniz. Diğer durumlarda, Google Hesabıadınızdan farklı bir adla kanal oluşturmak isterseniz Yeni kanal oluştur’u seçin.
  4. Bilgileri girerek yeni kanalınızı oluşturun.

YouTube’da işletme adıyla veya başka bir adla kanal kullanma hakkında daha fazla bilgi edinmek için site içindeki bilgilendirmeleri iyice okumanızı öneriyorum. Yeni YouTube kanalı açacak olanlara başarılar dilerim.

Cevap bırakın