Youtube’da Ebeveyn Denetimi Nasıl Kullanılır?

      Günümüzde video denilince ilk akla gelen Youtube, büyüklerin olduğu kadar çocuklarında yoğun kullandığı bir mecra. Bu ortamda çocukların karşısına nelerin çıkacağını önceden tahmin etmek oldukça zor. Bu haftaki ” Youtube’da Ebeveyn Denetimi Nasıl Kullanılır? ” konusundaki yazımda, dünyanın en popüler video paylaşım portalında çocukların karşılaşabileceği uygunsuz içeriklerin nasıl engellenebileceğinden bahsedeceğim.

Web Tarayıcısında Youtube Kısıtlı Modu Etkinleştirme

      Kısıtlı veya Sınırlı Mod, YouTube’un mevcut ebeveyn kontrol servisinin bir parçasıdır. Youtube kısıtlı Modda, yetişkinlere yönelik içeriklerin ayıklanabilmesi için arama sonuçlarını filtreliyor. Ayrıca, çocuğunuzun YouTube topluluğu tarafından uygunsuz olarak işaretlenmiş veya içerik oluşturucu tarafından işaretlenmiş materyalleri görüntülemesini engelliyor. Youtube, kısıtlı modda arama sonucunda gelen içeriklerin tamamının filtrelendiği konusunda maalesef garanti veremiyor.

      Youtube’da yapılacak ebeveyn kontrolü, kullanılan tarayıcıya özel yapılıyor. Örneğin bilgisayardaki internet explorer için yapılan kısıtlama  Google Chrome için geçerli olmuyor. Buna ek olarak, kullanılan tarayıcıda Youtube’a herhangi bir hesap ile giriş yapıldığında  ilgili alanda kısıtlı mod etkinleştirmesi yapılabiliyor.

      Google Chrome’da YouTube için kısıtlı modu aktif edebilmek için;

     YouTube sayfasının sağ üst kısmındaki ” giriş yap  ” butonunun hemen solunda bulunan üç noktaya basıldığında, gelen ekranın altında ” Kısıtlı Mod: Kapalı “ ‘nın seçilmesi gerekiyor. Kısıtlı Mod, kapalı durumdan açık duruma getirildiğinde, anonim bir kullanıcı için o tarayıcıda youtube artık  güvenli modda çalışmaya başlıyor.

      Bir e-posta  hesabı ile YouTube’a giriş yapıldığında

      Kısıtlı mod etkinleştirildiğinde, YouTube içerikleri artık ebevyn kontrollü oluyor Bu ekranda aynı zamanda  diğer bilgisayar kullanıcılarının da aynı bilgisayarda kısıtlı modu devre dışı bırakması engellenebiliyor.

Modil Cihazlarda Youtube Kısıtlı Mod’u Etkinleştirme

      Mobil cihazlarda da YouTube uygulamasını kısıtlı modda açma şansı bulunuyor. Mobil Youtube uygulamasında kısıtlı modu açmak için öncelikle sağ üstteki hesap butonuna dokunmak gerekiyor. Youtube uygulamasında hesap butonuna basıldığında daha önce bir e-posta hesabı ile giriş yapıldı ise aşağıdaki gibi bir ekran ile karşılaşılıyor. Bu ekranda, ” Ayarlar “ kısmında devam edildiğinde,  Kısıtlı Mod’un  aktive edildiği ekrana ulaşılıyor. Ekrandaki ” Kısıtlı Mod  “ aktifleştirildiğinde  yetişkinlere uygun olabilecek videolar filtrelenmeye başlıyor. Bu filtrenin %100 etkili olmadığı da ifade ediliyor.

      Twitter takip için @salihertugrul Instagram takip için Teknokafe

Cevap bırakın