YouTube’da abone sayılarında düşüş görülebilir

0

Popüler video izleme ve yayınlama platformu YouTube, spam hesaplara savaş açıyor. İşte detaylar…

YouTube’un spam özelliği taşıdığı tespit edilen hesapları ortadan kaldıracağı açıklandı. Dolayısıyla çeşitli YouTube hesaplarının abone sayılarında azalma yaşanabileceği kaydediliyor.

YouTube forumlarında yer alan blog yazısıyla duyurulan temizlik işleminin ayrıntıları, olağan bir bakım olarak tanımlanıyor. Spam hesapların silinmesinin, içerik üreticilerinin birbirleriyle rekabetinde denge unsuru yaratabileceği ifade ediliyor. Öte yandan hangi kanalın ne kadar abone kaybı yaşayacağı şu an için ciddi bir bilinmez. Bu noktada yüksek segmentli hesaplarda ciddi kayıpların söz konusu olabileceği düşünülüyor.

Öte yandan YouTube’da kanal sahiplerinin olası bir düşüşe hazırlıklı olmaları isteniyor. PewDiePie gibi kanalların abone sayılarındaki azalmanın pek fazla dikkat çekmesi beklenmezken düşük ama spam aboneli hesapların ciddi sorunlarla karşı karşıya kalabileceği belirtiliyor. Bu noktada sponsorluk üzerinden gelir elde eden hesapların sorun yaşama ihtimali öne çıkıyor. Ek olarak YouTube, 1000 abonenin altına düşen kanalları İş Ortağı Programı’ndan çıkarıyor. Neyse ki yeniden 1000 aboneye ulaşıldığında başvuru alınabileceği bilgisi paylaşılıyor.

YouTube, video dendiğinde akla ilk gelen platform. Her gün milyarlarca videonun izlendiği sosyal medya mecrası ile geniş kesimlere hitap etmek herkesin hayali. Ancak bu noktada popülarite için spam ya da sahte abonelere yönelimin faturası ağır olabiliyor.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

Cevap bırakın