YouTube’da 6 saniyelik reklamlar atlanamayacak

0

youtube

Video izleme, paylaşım ve canlı yayın ağı YouTube, uygulamaya konulan yeni bir sistem beraberinde kullanıcılarını biraz üzecek gibi görünüyor. İlk aşamada ABD’de ve yalnızca mobil cihazlarda yer alan özellik kapsamında 6 saniye süreki YouTube reklamları atlanamıyor. Yani kısa reklam videolarında ‘Reklamı Atla’ özelliği sunulmuyor. Kullanıcılar açısından bir nebze sıkıcı bir özellik olacağı aşikar. Öte yandan Bumper adını alan yeni özellik, reklam verenler için yeni bir opsiyon durumunda.

Masaüstüne de gelecek

Kısa süre içinde dünya genelinde ve masaüstü sürüm üzerinde de kullanılabilmesi beklenen Bumper özelliği, YouTube’da özellikle müzik dinlemekten hoşlananları atlanamayan reklamlarla karşı karşıya bırakacak gibi görünüyor.

Google neyi amaçlıyor?

Google açısından YouTube gelirlerini (YouTube, bir Google şirketi…) artırmaya yönelik bir hamle olarak yorumlanan özelliğin diğer boyutu da kullanıcı nezdinde de klasik YouTube hesabı yerine reklamdan arındırılmış bir deneyim vaadeden YouTube Red hizmetinin tercihini tetiklemek. Teknoloji şirketleri açısından kullanıcı memnuniyetini azaltan, gelirleri yükselten adımlar yüksek olasılıkla mevcut tartışmaları artıracak.

Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın