YouTube’a Alternatif 5 Ücretsiz Video Sitesi ve Özellikleri

0

Eğer sadece YouTube izlemekten sıkıldıysanız, farklı video siteleri keşfetmek istiyor ve YouTube’a alternatif ücretsiz video sitesi olarak ne kullanabileceğinizi bilmiyorsanız aşağıda kısaca bilgi vereceğim video sitelerine bir göz atmanızı öneririm. Bilindiği üzere YouTube 15 Şubat 2005 tarihinde 3 eski PayPal çalışanı tarafından kuruldu ve başarısından ötürü Kasım 2006’da Google tarafından 1.65 milyar dolara satın alındı. Günümüzde dünyanın en çok kullanılan video sitesi konumunda.

Aşağıda YouTube’a alternatif olabilecek 5 ücretsiz video sitesi hakkında kısa bilgiler alabilir ve başlıklara tıkladığınızda da bu sitelere yönlenerek siteleri inceleyebilirsiniz.

Dtube (https://d.tube)

Dtube, Steem Blockchain’i üzerinde çalışan bir video yayınlama platformu olarak tanımlanabilir. Site, içerik üretenleri destekleyerek sansürün olmadığı bir platform hedeflemektedir. Site, şu an için 38 dilde kullanım hizmeti sunmaktadır. Dtube’da yayınlanacak olan içerikleri sizin üretmiş olmanız bir başka deyişle sahibi olmanız istenmektedir.

Dailymotion (www.dailymotion.com)

Dailymotion, Fransa’da 2004 yılında ortaya çıkan ve 15 Mart 2005’te yayına başlayan bir video sitesidir. Kısa zamanda hızla tanınmış ve kullanımının kolaylığından ötürü oldukça sevilmiştir.

Sitenin tüm kullanıcıları günde en fazla 10 video yükleme yapabilir. Ayrıca günde toplam 2 saate kadar uzunlukta video yükleyebilir ve her bir video uzunluğu da 60 dakikayı geçmeyecek şekilde olmalıdır. Eğer sitenin bu kurallarına uymazsanız hesabınızın kullanımı 24 saatliğine durdurulabiliyor

Vimeo (https://vimeo.com) 

Vimeo, Zach Klein ve Jake Lodwick tarafından ABD’de Kasım 2004’te kurulmuştur. Youtube’dan farklı olarak pek müzik klibi bulunmadığı gibi daha çok kullanıcıların kendi ürettikleri içerikleri siteye yüklüyor olmaları ile dikkat çeken bir video sitesidir. Sitede videoları incelediğinizde oldukça kaliteli içerikler bulabildiğinizi göreceksiniz. 

Veoh (https://www.veoh.com)

Veoh, aslına bakarsanız San Diego, California’da merkezi olan bir İnternet televizyon firmasıdır. Genel olarak içerik üreticilerinin kendi ürettikleri içerikler ve bağımsız yapımlar bu platformun içeriğini oluşturmaktadır. Veoh’da siteye yükleyebileceğiniz video uzunluğuna dair bir kota yoktur. Sitede bol miktarda film ve animasyon tarzı içerik bulabilirsiniz.

Twitch (https://www.twitch.tv)

Oyun oynamayı çok seviyorsanız ve belli bir oyun kültürüne sahipseniz bu site tam size göre. Çünkü bu sitenin tam amacı elektronik spor ve video oyunu odaklı kullanıcıların buluşma noktası olmak. 2011 Yılında Justin.tv kurucuları Justin Kan ve Emmett Shear tarafından kurulan site, en iyi oyuncuların buluşma ve sohbet noktası olarak canlı yayınların yapıldığı bir video platformudur. Siteye üye olarak siz de canlı yayın yapabilir ve sohbetlere katılabilirsiniz. Siteye içerik üreten kullanıcılar canlı yayın yaptığı oyunları daha sonra kanallarına yükleyerek diğer oyunseverlerin beğenisine sunmaktadır.

 

Cevap bırakın