YouTube, masaüstü kullanıcılarının yüzünü güldürdü

0

Son günlerde yeni video denetim kuralları ile gündeme gelen YouTube, geçtiğimiz ay masaüstü kullanıcılarını yeni video sıralama sistemi sayesinde sevindirmişti. Kullanıcılar tarafından oldukça sevilen ve “YouTube mini oynatıcı” olarak adlandırılan minyatür video ekranı, artık daha gelişmiş video kontrollerine ve kısayollara sahip.

YouTube mini oynatıcı

YouTube mini oynatıcı için gelen yenilikler neler?

Arama motoru devi Google, oynatma listesi yönetiminin daha kolay bir şekilde paylaşılabilir hale gelmesini sağladı. Ayrıca kullanıcıların bu listeleri popülerliğe veya paylaşım tarihine göre de sıralayabileceği, şirket cephesinden gelen müjdeler arasında yer alıyor.

YouTube mini oynatıcı için gelen diğer bir yenilik ise “işlevsel video kontrolü” olarak açıklandı. Ekranda küçük bir yer kaplayan izleme penceresinin üzerine gelindiğinde kullanıcıları üç tuş karşılıyor: Geri, durdurma ve ileri. Peki bu tuşlar ile vakit kaybetmek istemeyen kullanıcılar için hazırlanan kısayollar neler sunuyor?

YouTube mini oynatıcı

Kullanıcıların YouTube’un mobil uygulamasından tanıdığı bu özellik, masaüstü kullanımını oldukça kolaylaştırdı. Bazı kişilerin mini oynatıcısı, henüz hem geri tuşuna hem de kısayollara sahip değil. Önümüzdeki günlerde bütün masaüstü kullanıcıları bu yeniliklere kavuşacak.

Kısayolları tanıtan YouTube, mini oynatıcıda oynatılan bir videonun “X” tuşu ile kapatılabileceğini ifade etti. Sol üst köşede yer alan ekran büyüteci, ilgili videonun tam ekran boyutunda olmasını sağlıyor. “K” tuşu sayesinde başlatılabilen bir mini oynatıcı videosu, “J” tuşu ile 10 saniye geri, “L” tuşu eşliğinde ise 10 saniye ileri alınıyor.

YouTube mini oynatıcı

I” tuşu sayesinde büyütülebilen veya küçültülebilen YouTube mini oynatıcı, “Ayarlar” ve “Geri bildirim” gibi sayfalarda da aktif bir şekilde çalışıyor. Buna ek olarak oluşturduğunuz veya beğendiğiniz oynatma listelerini YouTube’un özel paylaşım simgesini kullanarak paylaşabilirsiniz.

Paylaşım tarihine veya popülerliğine göre sıralanabilen ve buna göre ayarlanan oynatma listeleri, sadece sizin tarafınızdan hazırlanan oynatma listeleri için geçerli. Zira YouTube, başkalarının hazırladığı oynatma listelerinin dokunulmasına izin vermiyor. Oynatma listenizin yanında bulunan üç noktalı menü, size vakit kazandıracak.

Cevap bırakın