Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Dijital KültürYouTube izleyici Oscarları belli oldu

  YouTube izleyici Oscarları belli oldu

  leo-xlarge

  Akademi Ödülleri ya da bilinen adıyla Oscarlara 2015 yılında aday olan filmlerin en yüksek performans gösteren fragmanları YouTube üzerinde toplamda 200 milyon dakikadan -3,3 milyon saatten- fazla, yani neredeyse televizyonda yapılan bir milyon Oscar yayını kadar süre izlendi.

  Herkes, yılın Holllywood açısından en önemli gecesi olan bu etkinliğe hazırlanırken biz de Pixability ile işbirliğine giderek insanların en sevdikleri filmlere ilişkin içeriği izleyip etkileşimde bulunduğu YouTube’daki film dünyasını yakından inceledik.

  İşte elde edilen bazı bulgular:

  İnsanlar her hangi türden film olursa olsun her çeşit içeriği izlemek için YouTube’a geliyor. Film içerikleri arasında en çok fragmanlar izleniyor, ardından ise filmle ilgili klip ve incelemeler geliyor. En çok ilgi gören ve kullanıcılar tarafından beğenme, yorumda bulunma ve paylaşma gibi yollarla etkileşime girilen fragmanlar Fantastik türe ait. Bunu Aksiyon fragmanları takip ediyor.

  Fragmanlar; film stüdyoları ve diğer kreatif kadrolar için hikayelerini sinema severlere anlatarak onları heyecanlandırmamanın en muhteşem yolu. Pixability’nin elde ettiği bulgular, hayranların sevdikleri fragmanları kendi YouTube kanallarında paylaşarak, neredeyse stüdyonun kendi içeriği için elde ettiği kadar izleme ve etkileşim yarattığını ortaya koyuyor. Şaşırtıcı olmayan bir diğer bulgu ise kapalı gişe oynayan yaz filmleri ve tatil dönemlerinde YouTube’daki filmle ilgili içerik yayımının da zirve yaptığı. Aynı şekilde ödül dönemlerinde de ibre yükselişe geçiyor.

  YouTube Dünyasına Göre Oscar’ın En Güçlü Adayları…

  En İyi Film Ödülü’ne aday sekiz filmin yer aldığı Oscar Film Fragmanları Listesi’nde birincilik koltuğuna YouTube izleyicilerinin ilk sıraya yükselttiği “The Revenant” oturdu. Bu filmi Mad Max: Fury Road ve The Martian takip etti.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN