YouTube, Instagram’ı kıskandı! Reels ile tanışın…

0

Instagram’ı kasıp kavuran, aylık aktif kullanıcı sayısından, günlük aktif kullanıma tüm istatistiklerini tavan yaptıran Stories (Hikayeler) özelliğinin Snapchat’ten ilham alınarak oluşturulduğu bilinir. Bu kez de popüler video izleme ağı YouTube, Instagram’dan feyz alarak platformuna Hikayeler özelliğini dahil etmeye hazırlanıyor.

Reels adıyla geleceği duyurulan özellik, henüz test aşamasında ancak kısa süre içerisinde tüm YouTube kullanıcılarına sunulması bekleniyor.

Reels, videoların yer aldığı kısımda değil, farklı bir sekme içerisinde bulunacak. Bu sayede bir YouTube videosu paylaşmaktan daha farklı yapıda sunulacak. Kullanıcılar, YouTube’da video yayınlamanın verebildiği tedirginliği, Reels ile hissetmeyebilir.

Sınırlı sayıda kullanıcı üzerinden testlerine devam edilen YouTube Reels, bazı özellikleri ile fark yaratmayı hedefliyor. Bunlar arasında videoların belirli bir süre sonra kendiliğinden silinmemesi ve paylaşımların ayrı ayrı görülebilmesi öne çıkıyor. Bilindiği üzere Instagram ve Snapchat’teki özelikte paylaşımlar, tek bir akış üzerinde sıralanıyor.

Reels paylaşımlarının maksimum 30 saniye uzunluğa sahip olacağı, videolara filtre, vb işlemlerin uygulanabileceği kaydediliyor. Ayrıca yine videolarda link verme ve çıkartmalar da söz konusu olabilecek. Tüm detayları ise henüz bilinmiyor, YouTube, nihai versiyonla birlikte kapsamlı bir video yayın özelliği sunmaya hazırlanıyor.

Cevap bırakın