Youtube Gaming ile tanışma vakti

0

YouTube Gaming’i anlatmadan önce kesinlikle işin özüne gitmemiz gerekiyor. Çünkü YouTube Gaming’i sadece bir alternatif, bir rakibin ötesinde görebilmemiz için buna ihiyacımız var. YouTube Gaming ve daha nice canlı oyun yayını yapan/yapacak platformu anlamamız gerekiyor.

Bundan 10-15 yıl önce oyunları oynayan kişileri canlı olarak izlemek büyük bir olaydı. Aslına bakarsanızi e-spor, yayıncılar, oyun sektöründe “oyun oynayarak iş yapanlar” sadece bir hayalden ibaretti. Geniş bant internet ve fiber internet sayesinde bu noktaya kadar müthiş bir hızla gelebildik.

youtube-gaming-800x450

Bir nevi bu kıvılcımı ateşleyen platformlardan biri olan YouTube’un canlı yayınları ayrı bir sektörde bizlere sunmak istemesi hiç de şaşırtıcı bir olay değil. Amazon’un 1 milyar dolar karşılığında Twitch’i satın almasından önce, onların da Twitch ile ilgilendiği bilinen bir gerçek. Söz konusu satın alma gerçekleşmedi belki ama bu durum YouTube’un kendi canlı oyun platformunu oluşturmasına engel olmadı.

YouTube Gaming’in tanımlamasını kısaca yapmamız gerekirse karşımıza çıkan şey YoTube’un kendisinden başka bir şey değil. Yine canlı yayınlar var, yine sevilen oyun videoları var. Ama aradaki önemli fark, YouTube isminin sonundaki “Gaming” kısmında yatıyor.

YouTubeGamingHP

YouTube Gaming her ne kadar ana portala bağlı olsa da “sadece” oyuncular için oluşturulduğunu belli etmesini biliyor. Yalnızca oyun sonuçlarını veren arama motoru ve YouTube kullanıcıları bunun sadece bir örneği.

YouTube Gaming’de hali hazırda faaliyet gösteren tüm oyun yayınları tek bir yerde birleşmiş oluyor. Bir kullanıcı, videosunu veya canlı yayını izlemek istediği oyunun sadece adını yazıyor ve onunla ilgili tüm akışa anında ulaşabiliyor. Rakibine oranla ciddi bir veri avantajına sahip olduğu için özellikle video konusunda şimdiden izleyicilerin favorisi olmuş durumda.

Canlı yayınları takip etmeyi sevenler içinse sevdiğiniz yayıncıları takip etmeniz yeterli olacak. Canlı yayın başladığı anda bildirim alıyor ve çayınızı, kahvenizi alıp yayını izleyebiliyorsunuz. Bunun dışında canlı yayınlar daha sonra izlenmek üzere normal YouTube videolarına da dönüştürülebiliyor.

youtube-gaming

Platformun ana ekranı isteğinize göre özelleştirilebildiği gibi size sunulan birçok tavsiyeye de ev sahipliği yapıyor. YouTube Gaming’in sol kısmı o sıralar popüler olan oyunları gösterirken (Super Mario Maker, MGS V: Phantom Pain vb.), sağ bölüm popüler YouTube “oyun” kanallarını gösteriyor.

YouTube Gaming ana platforma bağlı dedik ama yine de ilk girişinizde birçok düzenleme yapmanız gerekiyor. Bunlardan en önemlileri üstte saydığımız iki özelliği kendinize göre düzenleme ihtiyacınız. Sol bölümde favori oyunlarınızı seçiyorsunuz ve YouTube Gaming size bu oyunlarınızla ilgili içerikleri öncelikli olarak gösteriyor. Aynı durum favori kanallar için de geçerli. Bu iki bölümü kendinize göre düzenleyerek sevdiğiniz oyunların videolarından ve canlı yayınlarından hiçbir zaman habersiz kalmıyorsunuz.

appinside

Saydıklarıma ek olarak “özellikle” kanallar kısmında YouTube kullanıcıları için özel bir seçenek eklenmiş. “Import from YouTube” seçeneğini kullanarak kendi YouTubu hesabınızda takip ettiğiniz kanalları otomatik olarak YouTube Gaming ile eşleyebilirsiniz. İsterseniz de eşleme yapmayıp, YouTube Gaming’i tamamen özel bir platform haline getirebilirsiniz.

Kısacası YouTube Gaming sadece bir Twitch rakibi olmadığı daha ilk hizmete açıldığında kanıtlamış durumda. Canlı yayınların popüler platformu Twitch için bir rakip, evet, ama aynı zamanda oyuncular için oluşturulmuş müthiş bir video platformu. Özellikle oyun videoları ve canlı yayınlarıyla vakit geçirmeyi sevenler için harika bir arayüz sunuyor ve burada yaptığınız her düzenleme YouTube Gaming’i sizin için daha da özel kılıyor. YouTube, sahip olduğu devasa oyun içeriğini işlemek için daha iyi bir fikir bulamazdı.

Cevap bırakın