YouTube da mobil cihazlar için canlı yayın platformu oluyor

0

YouTube2

Meerkat, derken Periscope, Twitter, Facebook; günümüzde hemen her an on binlerce canlı yayına sahne olan Instagram derken mobil cihazlar üzerinden canlı yayın gerçekleştirebilme trendine yönelik hamlede bulunmayan kalmadı dense yeridir. Şimdi de popüler video paylaşım ağı YouTube’dan bu yönde bir hamle geldi, artık buradan da canlı yayına başlamak mümkün olacak. Ancak bazı şartlar söz konusu…

Google’ın video odaklı platform YouTube’un mobil cihazlar üzerinden canlı yayına imkan tanıyacak özellikler üzerinde durduğu biliniyordu, milyarları peşinden sürükleyen bu köklü ağ, sonunda ilgili özelliği kullanıma sundu. Ancak canlı yayın başlatabilmek için minimum 10 bin aboneye sahip olunması gerekiyor. Daha önce bazı iş ortaklarına canlı yayın imkanı tanıyan YouTube, tam anlamıyla genel bir şekilde olmasa da çoğu kullanıcısına bu özelliği kullanarak mobil deneyim üzerinden aboneleri ile daha sıkı etkileşim imkanı tanıyor.

Canlı yayın için sunulan algoritma da bir hayli pratik; yeni ‘capture’ butonuna tıklanılarak canlı kayda başlanabilecek. Diğer özellikler ise YouTube’un karakteristik video yayını yapısıyla aynı olacak. Arama sonuçları üzerinden filtrelenebilecek olan canlı yayınlar, ayrıca oynatma listelerinde de yer alacak. Nispeten popüler YouTuber’lara ve elbette popüler olan kanallara farklı bir mecra sağlayan mobil cihazlar üzerinden takip edilen canlı yayın özelliğinin yoğun ilgi görmesi bekleniyor.

Cevap bırakın