YouTube bu kez de yarattığı hayal kırıklığı ile gündemde…

0

YouTube, kendi içerisinde telif hakkı olmayan videoların reklamlarını kapatarak kullanıcıların haksız kazanç sağlamasını engelleyen bir video platformu. Ancak bu kez telif hakkını ihlal eden YouTube’un ta kendisi oldu…

YouTube, 25 Aralık’ta paylaştığı “Mutlu Noeller” içerikli bir video paylaşımıyla kamuoyunu deyim yerindeyse şoke etti. Çünkü paylaşılan bu video YouTube tarafından değil başka bir kişi tarafından üretilmişti. Bunda ne var diye sorabilirsiniz, ancak YouTube’un bu videoyu izinsiz bir şekilde paylaştığı ortaya çıktı.

Yaklaşık olarak 2 dakika kadar süren videonun ana teması Noel üzerineydi ve videonun sloganı “A Merry Domino Christmas!” olarak karşımıza çıktı. Videonun üreticisi olan Lily Hevesh’in adını dahi geçirmeden videoyu paylaşan YouTube, kullanıcılar tarafından büyük tepkiyle karşılandı.

Mutlu Noeller videosunu Twitter hesabı üzerinden paylaşan YouTube, hak ihlali gerekçesi ile birçok Twitter kullanıcısından ağır tepkiler aldı. Bunun üzerine yine Twitter üzerinden özür mesajı yayınlayan platform,“Bizim Hatamız, Hevesh!in bu videosu için adını geçirmeyi unuttuk. Heves’in domino sanatı burada” şeklinde tekrar videoya link vererek ikinci bir paylaşım yaptı.

YouTube, her ne kadar hatasını düzelterek Hevesh’ten özür dilese de, telif haklarında oldukça katı olan büyük bir video platformunun neredeyse izinsiz video paylaşımında bulunması hayal kırıklığı yarattı.

Cevap bırakın