Yönetilen hizmetler için en çok aranan güvenlik servisi hangisi?

0

“MSP Sektör Araştırması: IT Güvenlik Yeni Dönemde Fırsat ve Tehditler’ başlıklı Kaspersky raporunun sonuçlarına göre yönetilen hizmet sağlayıcıların (MSP’ler) çoğunluğu (%93) şu anda siber güvenlik portföylerine yeni hizmetler eklemeyi planlıyor.

Burada en iyi seçenek de %46 oranıyla tehdit istihbaratı olarak öne çıkıyor. 2019’dan bu yana pazarda rekabet arttığından fiyatlandırma, koruma kalitesi ve ek hizmetler sunma yeteneği siber güvenlik sağlayıcılarının seçiminde kilit faktörler haline geliyor.

Farklı sektörlerden uzmanlara göre siber güvenlik, MSP’ler için en belirgin büyüme alanlarından biri olarak görülüyor. Uzaktan çalışma kurulumu, 2021’de büyüme için en büyük fırsatları sunarken, MSP’lerin %65’i güvenlik hizmetlerinde gelir artışı bildirdi. Kaspersky anketinin ortaya çıkardığı MSP’lerin en büyük ilgi alanı olan tehdit istihbaratı, Gartner’a göre “güvenlik ve risk yönetimi teknik uzmanlarının tehditleri algılamasına, öncelik sırasına koymasına ve araştırmasına yardımcı olan güvenlik mimarisinin önemli bir yönünü simgeliyor.”

Araştırmaya göre, çeşitli tehdit istihbarat servisleri arasında MSP’ler için en ilgi çekici olanı, APT aktörlerinin en son araştırmalarını, tehdit kampanyalarını ve tekniklerini takip etmelerini sağlayan APT raporlaması oldu (%29). Bunu, olay yanıtını iyileştirmeye yardımcı olan tehdit veri akışları (%27) ve tehdit araması (%26) takip ediyor. Sağlayıcıların aradığı diğer hizmetler arasında kötü amaçlı yazılım analizi (%41), güvenlik değerlendirmesi (%41) ve hedefli saldırı keşfi (%38) bulunuyor.

Portföylerini siber güvenlik hizmetleriyle genişletmek, MSP’lerin oldukça rekabetçi hale gelen pazardaki konumlarını güçlendirmelerine yardımcı olabiliyor.

Cevap bırakın