Yılın Öne Çıkan Yenilikçi Ürünleri

0

Dünyamızı daha yaşanır hale getirmek ve hayatımızı kolaylaştırmak için teknoloji hem kurtarıcı hem de yok edici role bürünebiliyor. Şanslıyız ki 2016 yılında ise bu anlamda içimizi rahatlatan gelişmelere şahit olduk. Yazılarımızda dile getirdiğimiz Mars yolculuğu başta olmak üzere genetik alanındaki ilerlemeler, güneş enerjisini daha yaygın kullanmak için geliştirilen politikalar daha köklü değişimlerin habercisi nitelliğinde. Bu büyük gelişmeleri yakından takip ederken yıl içerisinde karşımıza çıkan ürünleri derledik.

ces_2016_18_inch_rollable_oled-0-0

LG Katlanabilir Ekran

Esnek ekran konusunda birkaç yıldır spekülatif haberlere rastlıyorduk ancak ilk kez bu sene içerisinde katlanabilir ekrana dair somut bir ürün görebildik. LG’nin geliştirdiği bu özel ekran tam olarak katlanamasa bile en azından bükülebiliyor ve bu sayede silindir haline gelebiliyor. Telefondan televizyona neredeyse günlük hayatımızdaki hemen hemen her türlü cihazın tasarımında köklü değişikliklere neden olması beklenen bu yeniliğin piyasada yer almasına henüz birkaç yıl var.

samsung

Samsung Akıllı Buzdolabı
Tam ismi Samsung Family Hub Refrigerator olan bu ürün 21 inç ekrana sahip akıllı bir buzdolabı. Samsung’ın akıllı ev konsepti adı altında geliştirdiği en önemli ürünlerden biri olarak göze çarpıyor. Buzdolabının içinde yer alan kameralar hangi ürünü hangi saatte koyduğunuza ve son kullanma tarihine dair bilgileri kapağı açmaya gerek kalmadan ekrana yansıtabiliyor. Bu akıllı özellikler fiyata da yansıyor. Geleceğin beyaz eşya kavramında devrim yaratması beklenen ürünün satış fiyatı 6000 dolar.

h2x1_nintendoclassicminines_announcement

Nintendo NES Classic
1985 yılında çıkan Nintendo konsolu NES (Nintendo Entertainment System) 2016 yılının sonlarında tekrar aramızda. Nintendo çok akıllı bir hamleyle hediye alıp verme döneminin kızıştığı yılın son dönemine yetiştirdiği bu nostaljik ürünle kelimenin tam anlamıyla yok satılıyor. Orijinal ürünün tasarımını bire bir alan yeni NES, avuca sığacak kadar küçük ve HDMI çıkışına sahip. Ayrıca içerisinde 30 klasik NES oyunu barındırması da retro oyun sevenlere ya da bu alana ilgi duyanlara hitap ediyor. NES Classic’e dışarıdan oyun yükleyememek bir eksiklik olsa da tasarımın güzelliği ve fikrin cazibesi için 60 dolar bu ürün için gayet mantıklı gözüküyor. Ayrıca Nintendo’yu, eski teknolojilerin günümüzde nasıl iş yapabileceğine dair verdiği pazarlama dersinden dolayı alkışlamak gerek.

phone_hero-module_hero-image_1440_2x

Google Pixel
Akıllı telefonlar her geçen gün birbirinin kopyası haline geliyor. Fark yaratmak için firmalar yenilikçi yaklaşımlarda bulunmaya devam ederken Google, ilk defa kendi geliştirdiği bir telefonla Android’i zirveye taşımaya niyetlendi. Google Pixel’in farkı hiçbir telefonda olmayan Google Assistant özelliği. Daha önce bu konuda detaylı bir yazı hazırlamıştık. Telefon rekabetini doğru yorumlayıp heyecan verici bir yazılımla karşımıza çıkan Google, 2016’nın en önemli ürünlerinden birine imza atıyor.

medium_4058afad-4331-40ab-9a4e-30b49c72447b

DJI Mavic Pro
Drone’ların rüzgarı dinmek bilmiyor. 999 dolara satılan bu ürün profesyonel ihtiyaçlarınızı gideren portatif bir yapıya sahip. Kapalı halde olduğunda neredeyse bir avuca sığabilecek boyutlarda olan Mavic Pro, zorlu hava koşullarında çalışabiliyor. DJI Mavic Pro, profesyonel kumanda veya telefonla kontrol edilebiliyor. 4K görüntü çekebilen Mavic Pro, GPS üzerinden belirtilen konuma kendi gitme özelliğine de sahip. Engelleri tanıyarak yol alabilen DJI Mavic Pro, yeni nesil drone teknolojilerinin en önde geleni.

surface_studio_overview_2_herofullbleed_v3

Microsoft Surface Studio PC
İçerisinde bilgisayar olan dünyanın en ince LCD monitörü olarak lanse edilen Surface Studio, Apple’ın uzmanlık alanı masaüstü bilgisayarlara savaş açmış durumda. 28 inç ekrana 13.5 milyon piksel sığdıran Microsoft, 4K çözünürlükten yaklaşık %60 daha yüksek görüntü kalitesi sunuyor. Özellikle fotoğraf ve grafik işleriyle uğraşanlar için TrueColor denen renkleri en gerçekçi şekilde gösteren bu ekran, Surface Pen isimli özel kalemle birleştiğinde yaratıcılığınızı zirveye taşıyor. 3000 dolardan başlayan satışlarıyla Surface Studio, uzun zamandır beklediğimiz heyecanı yaratan model oldu.

vr-refresh-tech-set

Sanal Gerçeklik
Oculus Rift, HTC Vive, LG 360 VR ve Sony PlayStation VR gibi sanal gerçeklik çözümleri bu sene yaygınlaştı. Her ne kadar öngörülen ilgiyi görmese de sanal gerçeklik özellikle eğlence sektöründe kendine yer açtı. Önümüzdeki dönemde sanal gerçekliğin nasıl gelişeceğine birlikte tanıklık edeceğiz.

lego

Lego Eğitim
Çocukların gelişimine önemli katkı sağlayan Lego, eğlendirme ve öğretme niteliklerini bünyesinde barındıran ender markalardan biri. Bu özelliği bir adım daha ileri taşıyan Lego, Education sistemiyle çocuklara ve gençlere robotik mühendislikten programcılığa birçok gelişmiş konunun temelini aşılamaya çalışıyor. Özellikle okullara satılan WeDo isimli kit yaklaşık 30 öğrenci için 2000 dolara mâl oluyor ve elektrik, elektronik gibi soyut kavramları somutlaştırıyor.

Cevap bırakın