Yılbaşı alışverişinde e-ticaret sitelerinde nelere dikkat etmeliyiz?

0

Yılbaşı yaklaşıyor ve sevdiklerine hediye almayı planlayanların ilk başvurdukları yer e-ticaret siteleri. Çünkü artık herkes biliyor ki dünyada ve Türkiye’de satın alınacak bir ürünü en iyi fiyatla bulabileceğiniz yerler sadece e-ticaret siteleri. Ayrıca e-ticaret sayesinde ürünü satan mağazanın yerinin de bir önemi kalmadı. Satıcı Türkiye’nin ve dünyanın neresinde olursa olsun almak istediğiniz ürün sipariş ettiğiniz fiyattan hızlıca kapınıza kadar geliyor.

Alışverişlerini e-ticaret sitelerinden yapan birçok kişi hem tam olarak nelere dikkat etmesi gerektiğini bilmiyor hem de sitenin kendisine sunduğu bazı avantajların farkında bile olmuyor. Yılbaşının yaklaştığı şu günlerde e-ticaret sitelerinden alışverişe başlamadan hemen önce hangi konulara dikkat etmemiz gerektiğini açıklamaya çalışacağım.

Alışverişe Başlamadan Önce

Bilgisayarınız ve Bağlantınız Güvenli mi?

– Genel geçer bir kural olarak kendi güvendiğiniz bilgisayarlarınız ve internet bağlantınız dışında internet cafelerdeki bilgisayarlardan ve ücretsiz Wi-Fi internet sağlayan alanlardan uzak durun. Kendi bilgisayarınızı ve kendi sabit veya mobil internet bağlantınızı kullanmaya çalışın.

Site Güvenilir mi?

– Bir e-ticaret sitesinde alışverişe başlamadan önce eğer bu site daha önce alışveriş yaptığınız bir yer değilse ilk yapacağınız şey siteyi internette arama motoru, forum ve sözlük gibi yerlerde aratıp hakkında neler söylendiğini araştırmanızdır. Böylece insanların siteden memnun olup olmadıklarını öğrenerek olası yaşayabileceğiniz sıkıntıların önüne geçebilirsiniz.

Fiyatta Anormal Bir İndirim Var mı?

– Sitede almak istediğiniz ürünün fiyatına bakın. Eğer ürünün fiyatı diğer yerlerdeki ortalama satış fiyatından aşırı derecede düşük kalıyorsa anlayın ki bu sitede size sorun olabilecek bir şeyler dönüyor ve rotanızı başka sitelere çevirin.

Alışveriş Esnasında

– İlk yapacağınız kontrol e-ticaret sitesinin SSL sertifikasına sahip olup olmadığıdır. Sertifikaya sahip olan sitede ödeme esnasında kredi kartı bilgileri şifrelenerek bankaya aktarıldığı için güvenlidir.

– Site ile yaşanabilecek bir sorunda hangi telefon, adres ve e-postayı kullanabileceğinizin bilgisi site içinde mevcut olması gerekir.  Bunun bir yasal bir yükümlülük olduğunu da unutmayın.

Hesabınıza Tanımlanmış ve Kullanabileceğiniz Bir Kupon Var mı?

– Alışveriş yapan bir çok müşteri bu ayrıntıyı atlayabiliyor. Eğer hesabınıza tanımlanmış veya indirim alabilmeniz için daha önceden size verilen bir indirim kuponu varsa ödeme yapmadan önce mutlaka kullanın ki ek indirimler alabilesiniz.

“Kargo Bedava” Kontrolü

– Alışverişe başlamadan önce alacağınız ürünün gönderim özelliklerinden “ücretsiz kargo” özelliğinde olup olmadığına bakın. Eğer yoksa bile ürün belirli bir alışveriş miktarına ulaştığında ücretsiz kargo ile gönderilebiliyor mu kontrol edin. Belki alacağınız 2. Bir ürünle birlikte hiç kargo parası ödemeden bu ürüne sahip olabilirsiniz.

Sepet İndirimi Var mı?

– Bazı özel günlerde “Black Friday” gibi daha alışverişe başlamadan ürün sayfasında yüzde şu kadar “Sepet İndirimi” var biçiminde bir bildirim görürsünüz. Bu şu demektir: Ürünü sepete attıktan sonra alışverişi tamamlarken bir indirimi olsun olmasın bir indirim daha yapılacağıdır. Bu özelliğin olduğu günlerde çok büyük indirimlerle ürün satın alabilirsiniz.

Taksit Sayısı

– Kredi kartı ile ödeme esnasında taksitle almak istiyorsanız seçeneklerden belirtilen sayıda taksit seçeneğini belirtmeniz gerekir. Bunu yapmazsanız kredi kartınızdan tek seferde peşin ödeme yapmış olursunuz.

Alışverişte Ödemeyi Tamamladıktan Sonra

Sipariş Detay Bilgilerini ve Sipariş Kodunuzu Asla Kaybetmeyin

– Ödemeyi bitirip alışveriş tamamlandığında site size hem bir kod verir hem de sipariş detaylarını yine bu kodla birlikte e-posta adresinize gönderir. Bu kodu siparişin kargo durumunu görmek için saklayın. Sipariş tesliminden sonra ürünün faturası aynı zamanda garanti belgesi yerine geçeceğinden iyi saklamanız gerekir.

Cevap bırakın