Yeşil Ekran (Green Screen) nedir ve ne amaçla kullanılır?

0

Fotoğraf ve video çekimi konusunda kendinizi geliştirdikten sonra bir basamak öteye geçmek isterseniz ilk öğrenmeniz gereken konu Yeşil Ekran (Green Screen) tekniğidir. Kullanımı çok basit gibi görünse de ciddi bilgi birikimi ve tecrübe isteyen faydalı bir yöntem olarak dikkat çeker. Bu tekniği kullanarak İki farklı görüntüyü birbirinin üstüne oturtarak çekmesi oldukça zor ve pahalı olan bazı sahneleri kurgulayabilirsiniz. Aslında bu yöntem chroma key (kilit renk) diye adlandırılan bir çekim hilesinden başka bir şey değildir.

Konuyu teknik olarak anlatmak gerekirse; bir görüntü üzerinde yok edeceğiniz bir renk ve yerine koyacağınız başka bir görüntüyü fon olarak belirleme esasına dayanır. Aynı zamanda yeşil renk ton ve kontrast açısından oldukça kullanışlıdır. Gelişen fotoğraf/video teknolojisi ve buna paralel olarak gelişen yazılımlarla birlikte günümüzde yeşil ekran tekniği pek çok filmde ve reklam ajansında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Yeşil Ekran Hangi Alanlarda Kullanılır?

Bir yere giderek orada çekim yapmanın maliyetli hatta tehlikeli olduğu her yer için oraya gitmeden oradaymış gibi stüdyo ortamında Yeşil Ekran tekniği kullanılarak çekim yapılabilir. Hatta artık bireysel eğlence amacıyla bile kullanılmaktadır. Çekim yeşil bir perdenin önünde yapılır ve daha sonra yapılan bu çekimler çeşitli fonların önüne yerleştirilir. Bu tekniği kullanmanın en büyük avantajı; üretim aşamasında eklenecek çeşitli animasyonlar için de uygun bir platform sağlamasıdır.

Nelere Dikkat Edilmelidir?

Bu teknikte yeşil renk kullanılmasının en büyük özelliği insan üzerinde pek bulunmayan bir renk olmasıdır. Kullanılacak yeşil perde kumaştan oluşuyorsa düzgün ve ütülü olmalıdır. Kırışıklıklar gölge oluşturacağından görüntü üzerinde pot oluşmasına zemin hazırlar. Teknik olarak ışıklandırmanın biçimi ve yeşil perdeye yansıtma açıları iyi ayarlanmalıdır. Böyle yapılmadığı takdirde yeşil ekran çekimi istenilen kalitede olmayacağı için ya görüntü kullanılamaz ya da yeniden çekilmesi gerekebilir.

Önce yeşil fonun önünde nesnenin veya kişinin istenilen görüntüsü çekilir. Sonrasında montaj aşamasında ayrıştırıcı olan renk görüntüden silinerek o rengin yerine arka plan giydirme işlemi yapılır. Odanın etraftaki ışıkları yansıtacak kadar küçük olması, çekilen video veya fotoğrafın kalitesi, kullanılan ışığın kalitesi ve daha bir çok etken iyi sonuç almanızı etkileyecektir. İşin önemli püf noktalarından bir tanesi de perdeye çok yakın olmamaktır. Çekim yapılacağı zaman nesne veya kişinin perdenin bir adım önünde konumlandırılması önerilir.

Zaman ve Maliyet Avantajını Bir Örnek Vererek Açıklayalım

Diyelim senaryo gereği Brezilya’da değişik plajlarda çekim yapmanız gereken bir dizi veya film çalışmanız var. Yapılması gereken senaryoda rolü olan oyuncularla birlikte çekimi yapacak olan tüm ekibin çekimi yapacak gerekli donanımla Brezilya’ya gitmesidir. Ekibin gidiş-dönüş uçak bilet masrafı, konaklama ve yeme-içme giderleri ile çıkabilecek ekstra harcamalar düşünüldüğünde oldukça maliyetli ve uzun zaman alacak bir çalışma söz konusudur. Eğer bu kadar para ve zaman harcamak istemiyorsanız o zaman stüdyo ortamında Yeşil Ekran tekniğini kullanarak bir anlamda Brezilya’yı ayağınıza getirebilirsiniz. Böylece dünyanın bir diğer köşesine ekibi göndermek yerine stüdyo da toplayarak tüm plaj sahnelerini bu tekniği kullanarak çok kısa zamanda stüdyo ortamında çekebilirsiniz.

Hangi Yazılım Daha Başarılı?

Yeşil Ekran tekniğini hem bizzat deneyip kullanan hem de internet üzerinden sürekli araştıran birisi olarak bu iş için After Effects programını kullanmanızı öneriyorum. Belki diğer birçok program ile bu tekniği kullanıyor olabilirsiniz ama After Effects bu konudaki oldukça fazla ince ayar seçeneğiyle çok başarılı işler yapabiliyor. Hatta ışığın yetersiz, perdede kırışıklıkların çok olduğu bozuk sayılabilecek çekimlerde bile çok başarılı sonuçlar ortaya çıkarıyor.

Cevap bırakın