Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerDonanımYeni yılda yapmanız gereken 10 teknolojik şey

  Yeni yılda yapmanız gereken 10 teknolojik şey

  ConfusedSantaHer yıl farkında olmadan hayatımızda çok önemli teknolojik gelişmeler oluyor. Bu gelişmelerin sonucu günlük hayatımıza yansıyor, ya yeni bir şeyler satın alarak teknolojimizi yeniliyor ya da hayatımızda olan bazı şeyleri geliştiriyor, değiştiriyoruz. Genellikle bu yaptıklarımızın pek de farkına varmıyoruz. Her şey adeta programlanmış gibi kendiliğinden oluyor.

  Ancak, 2015’te hayatınızda yapacağınız teknolojik değişiklikler aslında bugünden belli… Sizin için araştırdık ve sıraya koyduk. Eminiz, 2015’te bunlardan birisini mutlaka yapacaksınız. Belki de birkaçını…

  Önce işletim sistemleri

  1 – İşletim sisteminiz değişiyor… Bugüne kadar kullandığınız Windows’ları unutun. Sıfır baştan yapılmış bir işletim sistemi geliyor: Windows 10… Windows 8’den sonra gelmesi beklenen 9 no’lu sistemi yok sayan Microsoft yönetimi Windows 10 ile yeni bir başlangıç yaparak, yeni bir deneyim yaşamayı vaadediyor. Microsoft’un Nisan’da yapılacak olan BUILD etkinliğinde yeni sistemle ilgili daha çok bilgi vermesi bekleniyor.  2015 içinde de yeni işletim sisteminin piyasaya çıkması bekleniyor.

  2 – Android Lollipop piyasada… Android işletim sistemli telefonunuz varsa, 2015’e Lollipop ile gireceğinizi düşünüyoruz. Sırada Android M var… Tatlı bir şey olduğu kesin… Acaba muffin mi, milkshake mi, marshmallow mu? 2015’in Kasım’ına kadar beklemek zor olacak ama 2015’de yapmanız gereken önemli şeylerden biri cihazınız destekliyorsa Android’inizi yenilemek olacak.

  3 – iOS 9… Apple kullanıyorsanız başka seçeneğiniz yok… 2015’te piyasaya çıkar mı bilmiyoruz ama çıkar diye ümit ediyoruz. Çıkar çıkmaz işletim sisteminizi güncellemeyi unutmayın…

  Tabletleri unutmayalım

  4 – iPad 7, iPad Air 3… Heyecanla bekliyoruz. Yeni iPad Air 2 müthiş Retina ekranı, hızlı A8X işlemcisi, parmak izinden sahibini tanıyan düğmesi ve yeni iOS 8’i çalıştırmasıyla 2014’e imzasını atmıştı. iPad Air3’ün bunun da üzerine çıkmasını bekliyoruz. Tabii daha da ince olmasını ayrıca… Son dört lansmana baktığımızda iPad’ler, Apple’ın iPhone lansmanından bir ay sonra yapılıyor. Bu hesaba göre 2015’in Ekim ayında yeni tabletinize kavuşabilirsiniz…

  Akıllı telefonlar

  5 – iPhone6s ve belki de iPhone6s plus… Bu yıl Apple bir sürpriz yaparak bizi Plus versiyonuyla tanıştırdı ve 4”ten daha büyük telefon yapabileceğini de kanıtladı. 2015’te de Plus seçeneğini devam ettireceğini düşünüyoruz. Daha önceki yıllarda olduğu gibi 2015’te de iPhone her zamanki gibi en çok beklenen telefon olacak. Ancak yine isminin önüne bir “S” mi gelecek, bilmiyoruz. Öngörümüz yeni iPhone’un Eylül ayında tanıtılacağı doğrultusunda…

  6 – Samsung Galaxy Note 5… Bekleyeni çok, seveni çok. Kocaman 5.7” 4K ekranıyla başarılı bir phablet. Her Note gibi S kalemi ve Adreno Graphics’le, Qualcomm Snapdragon 805 yongasıyla geliyor. Note 5’in bundan da daha iyi olacağını düşünürseniz… Eylül 2015 gibi piyasaya çıkmasını bekliyoruz ama IFA’da bir ön gösterim olmasını da ümit ediyoruz.

  7 – Samsung Galaxy S6… Çok hayranı olan, telefonlarına çok bağlı olan önemli bir kitle Galaxy serisinin bu üyesini merakla izliyor. Özellikle plastik malzeme dolayısıyla eleştirilen Samsung, Galaxy Alpha ile metale dönerek bu eleştiriyi de savuşturdu. Bundan sonraki modellerde muhtemelen S6’da da metal çerçeve kullanımının öne çıkacağını düşünüyoruz. Beklentilerimizden biri de quad – HD ekran özelliği… Şubat sonu, Mart başı gibi piyasaya çıkmasını bekliyoruz.

  M9 var mı, yok mu? İşte bütün mesele bu

  8 –  HTC One M9… HTC One M8’in son derece tutkulu büyük bir hayran kitlesi var ve sabırla yeni çıkacak olan modeli bekliyorlar. Aslında bir M9 olacak mı, kimse bundan çok emin değil. HTC, bu  konularda son derece ketum davranıyor. Ancak, yeni bir model olacağı kesin ve herkes HTC’nin M8 üzerine ne koyacağını merak ediyor.

  Ne zaman gelecek derseniz. Mobile World Congress 2015’e yetişir mi bilemiyoruz, tahminimiz Mart 2015 gibi görücüye çıkacağı yolunda…

  9 – LG G4… İçinde bulunduğumuz yıla damgasını vuran bir telefon daha… Fiyat/performans açısından değerlendirildiğinde, en iyi telefonlardan biri olduğunu kanıtladı. 2015’te dünya yeni bir modeli hak ediyor. LG G3, bu yıl Temmuz ayında piyasaya çıkmıştı. 2015’te de bir yaz günü hayatımıza LG G4 olarak girmesini bekliyoruz.

  10 – Sony Xperia Z4… Dünyanın en iyi elektronik markalarından biri olan Sony, akıllı telefon üretiminde Xperia serisiyle ve özellikle Z modeliyle çıtayı yükseltti. Kaliteli malzemesi, tasarımındaki minimal şıklığı, toza suya ve dış şartlara dayanıklılığı ve özellikle Sony kalitesi taşıyan fotoğraf ve video özellikleriyle Z3 büyük başarı elde etmişti. Mobile World Congress 2015’te yeni Xperia Z4 ile tanışmayı sabırsızlıkla bekliyoruz.

   

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN