Yeni Yılda Bilgisayarıma Nasıl Bir Kesintisiz Güç Kaynağı Almalıyım ?

0

Kesintisiz Güç KAynağı

Kesintisiz Güç Kaynağı (Uninterruptible Power Supply – UPS), elektronik cihazları şebeke elektriğindeki kesintilere karşı koruma sağlayan bir cihazdır. Şebekeden yüksek ya da düşük gelen voltajı dengelediği gibi şebeke beslemesi devam ederken güç depolaması yaparak olası bir şebeke kesintisinde depoladığı gücü cihaza yönlendirerek işlerin kesintisiz devam etmesini sağlar. Kısaca UPS, şebeke kesintilerinde bile belirli bir süre daha çalışmanızı sağlayan akülü cihazlara verilen isimdir.

Kesintisiz güç kaynakları, oluşan yüksek ve düşük voltaj değerlerinin verebileceği zararlardan bağlı cihazları korur. Bu cihazların 2 ayrı çeşidi bulunur.

Nasıl Bir Kesintisiz Güç Kaynağı?

İlk olarak nasıl UPS modeline ihtiyacınız olduğunu belirleyin. Eğer fazla teknik bilginiz yoksa bu konuda destek alabileceğiniz birisinden destek almanızı öneririm. Seçeceğiniz UPS’in ne güçte ve hangi özelliklere sahip olacağı ödeyeceğiniz fiyat açısından önemlidir ve büyük değişkenlik gösterir.

Kesintisiz Güç Kaynağı Modelleri

1- Standby Modeller : Genel olarak küçük ölçülere ve uygun fiyatlara sahiptirler. Ev ve ofisteki bilgisayarlarda genelde üzerinde tek priz bulunan Standby modeller kullanılmaktadır.

2- Interactive Kesintisiz Güç Kaynağı Modelleri : Daha kapsamları özelliklere ve birden fazla prize sahip hatta telefon hattı girişi içeren modellerdir. Fiyatlarının yüksek olmasının nedeni daha büyük ve darbe korumalı olmalarıdır.

Interactive modeller de kendi aralarında Statik ve Dinamik UPS olarak iki grup olarak çeşitlendirilebilir. Hatta Statik UPS güç kaynağı da Online, Offline ve Line Interactive UPS olarak 3 başlıkta sınıflandırabiliriz.

En çok satışı yapılan ve daha çok evlerde bilgisayarları elektrik kesintisi ve voltaj dalgalarından korumak için kullanılan modeller Line Interactive modellerdir.

Eğer online UPS ile Line Interactive UPS arasındaki farkı anlamak için şu bilgiye sahip olmalısınız: Online UPS’ler akımı kendi üzerinden geçirerek stabil, bir başka deyişle gücüyle orantılı olarak en yüksek düzgün akımı verir. Line – Interactive cihazlarda ise akım kendi üzerinden geçmez sadece elektrik kesildiği zaman devreye girer.

Ne Kadar Güce İhtiyacım Var?

Örnek vermek gerekirse UPS’e bağlayacağınız bilgisayar 500W güç ünitesine sahipse alabileceğiniz UPS’in güç değerinin en az Line Interactive’de 1000VA, Online’da 750VA olması gerekir. UPS lerde baz alınacak güç değeri Line Interactive ve Online’da birbirinden farklıdır.

Kullanım Kolaylığı

UPS modellerinin her alana sığabilmesi için çok fazla büyük olmaması tercih edilmelidir. Sadece bağlanacak cihaz sayısı arttığında daha büyük boyutlarda olan UPS’ler kullanılabilir.

MediaMarkt mağazalarında ve web sitesinde farklı kesintisiz güç kaynağı modellerini uygun fiyatlara bulabilirsiniz.

Bilgi için:

https://www.mediamarkt.com.tr

Cevap bırakın