Yeni trend pop-up kameralar

0

Hayatımızı kolaylaştıran cep telefonları tasarım açısından her geçen gün bambaşka bir yöne doğru evriliyor. ‘Alo’ demenin ötesine geçen telefonlar teknik özellikleriyle güçlenirken, tasarım anlamında da önemli değişiklikler yaşıyor. Minik ekranlı cep telefonlarından sonra dokunmatik ekrana geçilmesi, telefonların boyutunu ve ekran deneyimini büyüttü. Akıllanan telefonlar hayatımızın en minik yardımcıları oluverdi.

Tuşlu telefonların yerini dokunmatik ekranlı modellere bırakmasıyla aslında bir evrimin de fitili ateşlendi. Uzun yıllar tuşlu telefonlarla geçen hayatımız sonrasında telefon modasının sahnesi oldu. Sonrasındaki değişim ise aslında çok daha hızlı yaşandı. İlk önce ekran boyutu büyüdü. 4.7 inçlik akıllı telefonlardan bahsederken bir anda bu ekran boyutu bize minicik gelmeye başladı. Çünkü gözümü 6 inçlik dev telefon ekranlarına alıştı.

Pop-up kameraları telefonlar trend oldu

Ekran boyutu büyüdükçe bazı değişimlerde tabii ki kaçınılmazdı. Akıllı telefon üreticileri tam ekran deneyimini artırmak için ön kamerayı gözüne kestirdi. İlk önce ‘çentik’ hayatımıza girdi. Apple’ın iPhone X modelinde karşımıza çıkan çentik, diğer markalarda da yer buldu. Artık içeriklerde ekran çerçevesi derdi ortadan kalkmıştı. Tabii bu yeterli miydi? Tartışılır.

Kimileri çentiği hoş bulurken, birçok kişi sürekli gözüne takıldığı sebebiyle çentikten uzaklaştı. Çentiğin kapladığı alan birçok akıllı telefonda küçüldü. Bu arada ekranda delik diye bir kavram da hayatımıza girdi. Samsung’ın Galaxy S10 ailesiyle tanıttığı bu tasarım da birçok kişi tarafından sevildi.

Ekranda böyle değişimler yaşanırken, bir başka çözüm ise pop-up kameralarda bulundu. Ön kamerayı saklayan bu tasarım, tam ekran deneyimini gerçek anlamda sunmaya başladı. Bir mekanizmayla telefonun içine gizlenen ön kamera, yalnızca ihtiyaç duyulduğunda açılıyor ve işi bitince tekrar yerine yerleşiyor.

Oppo’dan Huawei’ye Vivo’ya önemli akıllı telefon üreticisi pop-up mekanizmalı telefonlar üretmeye başladı. Aslında bu pop-up kamerayı eski sistem kızaklı telefonlara da benzetebiliriz. Tabii buradaki önemli fark, kızağın motorlu bir mekanik parça ile otomatik olarak açılabiliyor olması.

Pop-up kameralar göründüğü kadarıyla akıllı telefon dünyasında yeni bir trendin ftilini ateşledi. İlerleyen zamanda daha fazla akıllı telefon üreticisi bu yöntemi tercih edecek mi? Henüz bu soru belirsizliğini koruyor. Başta da dediğimiz gibi akıllı telefonlarda son zamanlarda sık sık önemli tasarımsal değişiklikler yaşanıyor ve bazı trendler hiç de uzun soluklu olmuyor.

Pop-up kameralar öyle ya da böyle hayatımızın bir kısmında olmaya devam edecek diyebiliriz. Hem ekrandan önemli tasarruf elde edilmesini sağlayan bu kameralar hem de tasarım açısından ekranın çok daha şık görünmesini sağlıyor.

Kullanıcıların önemli bir kısmının donanım yanında tasarıma da önem verdiğini düşünürsek, tam ekran deneyimi yaşatan pop-up kameralara olan ilginin her geçen gün artacağını söyleyebiliriz.

Ayrıca söz konusu kameralar tasarım açısından önemli yenilikler getirirken, fotoğraf kalitesinden de ödün vermiyor. Bu da birçok kişi için önemli kriterler arasında.

Cevap bırakın