Yeni tereddüt noktası: Google Duplex

0

Şu an için babanızı aramıyor ama bu değişebilir…

Google’ın her yıl düzenlediği geliştirici konferansının (Google I / O) üzerinden aylar geçti. Bu dev etkinlikte çok sayıda yeni yazılımdan bahsedildi. Bunlardan biri de sesli asistanın bir sonraki adımı olacağı anlaşılan Google Duplex’ti.

Etkinliğin ardından beta olarak kullanıma sunulan yazılım, hayret verici bir teknoloji sunuyor. Bununla birlikte çeşitli işaretleriyle uluslararası alandaki teknoloji uzmanlarını endişelendiriyor.

Öncelikle Google Duplex nedir sorusuna kısa biraz daha ayrıntılı bir yanıt yerinde olacak. Google Assistant özelliğinin gelişmiş bir şekli olan Google Duplex, robotik bir ses yerine insan sesiyle tamamlanıyor, ancak sistem olarak tamamen otomatik olduğu görülüyor. Uzun ve karmaşık cümleleri, hızlı konuşmayı anlayabiliyor.

Beta sürümüyle iki farklı görevi yerine getirebiliyor; randevu alıyor ve tatil rezervasyonu ayarlıyor.

Nasıl çalışıyor?

Çalışma şekli Google Assistant ile bağlantılı, ‘şu restoranı arayın ve şu saatte şu kadar kişilik randevu alın’, dediğinizde bunu otomatik olarak yapıyor. Çağrıyı gerçekleştiriyor, yanıt veren kişiyle konuşuyor, randevu tamamlandığında takvime ekliyor.

Kiminle konuştum?

Bir bilgisayarla mı yoksa mı insanla mı konuştum sorusunu bilmemek oldukça tuhaf görünüyor. Öte yandan söz konusu özelliğin yakında tüm Android ekosistemi için kullanılabilir olması bekleniyor.
Elbette çok daha fütüristik bir gelecek beklentisiyle birlikte…

Cevap bırakın