Yeni tanıtılan fotoğraf makineleri

0

yeni_makineler_05

Mayıs ayının ilk yazısında son dönemde tanıtılan yeni fotoğraf makinelerine ayırıyorum.

Yazılarımı takip edenler bilir: Son yıllarda fotoğraf makineleri minör yani küçük değişikliklerle güncellenir hale geldi. Artık megapiksel yarışının bir kenara bırakıldığı bu alandaki ürünlere, ağırlıklı olarak son tüketici ya da profesyonellerin ilgisini çekebilecek yenilikler geliyor.

Durum böyle olunca yenilenen fotoğraf makineleri öncekilerine benzemekle beraber teknolojik olarak bir adım daha ilerde oluyor. Son yıllarda güncellenen fotoğraf makinelerine ağırlıklı olarak Wi-Fi, serilik, pil ömrü artışı, 4K gibi özellikler ekleniyor. Son iki ayda duyurulan yeni fotoğraf makinelerinde de benzer bir durum söz konusu. Bu yazıda değineceğimiz ürünlerden bir tek Fujifilm farklı bir mantıkla yeni bir dünyanın kapılarını aralıyor. Diğerleri var olan cihazların biraz daha güçlendirilmiş halleri olarak karşımıza çıkıyor.

Gelin son aylarda tanıtılan yeni fotoğraf makinelerine bir göz atalım:

Sony A9

Son dönemde özellikle profesyonel camiada çok dikkat çeken bir model olan Sony A9 (Alpha 9 olarak da biliniyor) özellikle seri çekim hızıyla bu dikkati hak ediyor. 24 Megapiksel çözünürlük sunan bu aynasız Full Frame sensörlü fotoğraf makinesi saniyede 20 kare kararmasız seri çekim vaad ediyor. Bu rakam bugüne kadar bu tarz bir üründe  bulunan en yüksek değer. 241 kareye kadar RAW, 362 kareye kadar da JPEG ön belleği bulunan fotoğraf makinesi, OLED dijital vizör, 4K video kayıt desteği, 3 inç dokunmatik ekran, 1/32000 gibi çok yüksek bir enstantane değeri gibi özellikler ürünü kendi alanında en üst seviyeye çıkarıyor.

yeni_makineler_06

Elbette ‘her güzelin bir kusuru olur’ düsturunca sevgili Sony A9’un da ‘minik’ bir sorunu var: Fiyatı. Henüz resmi olarak satışa sunulmayan fotoğraf makinesinin sadece gövde fiyatı 4500 dolar olarak açıklandı. Ülkemizdeki dolar kuru göz önüne alındığında yaklaşık 15 bin TL’ye karşılık gelen bu rakam epey yüksek. Bizim gibi yüksek dolar kurundan muzdarip olmayan ülkelerdeki editörler bile fiyatı biraz yüksek bulmuş. Ama bu kadar üst düzey özelliği uygun bir fiyata sunmak da zor görünüyor.

Nikon D7500
Japon fotoğraf teknolojileri üreticisi Nikon’un en yeni orta seviye modeli D7500, zaten iyi olan D7200’ün devamı niteliğinde. Bu yeni modelde önceki model olan D500’den alınan bazı özellikler kullanılmış. 20.9 Megapiksel çözünürlük, APS-C boyutunda sensör, Expeed 5 imaj işlemcisi, döndürülebilir 3.2 inçlik ekran, saniyede 8 kare seri çekim hızı, 4K video kayıt desteği, kulaklık ve mikrofon çıkışları gibi özellikler sunuyor.

yeni_makineler_02

Bu modelin en büyük güncellemesi ekranın döndürülebilir ve dokunmatik olmasıyla 4K video kayıt desteği getirmesi. Bunun dışında elbette teknoloji ve zamanın etkisiyle yapılan birçok geliştirme de var. Ancak genel olarak D7200’ün biraz güçlendirilmiş, tasarımın biraz değişmiş ve 4K desteği sunmuş hali. Fotoğraf makinesinin yurtdışı fiyatı ( sadece gövde) 1250 dolar olarak açıklandı.

Panasonic zs70
Panasonic’in yeni ZS70 modeli kompakt seviyede bir cihaz. Son yıllarda ağırlıklı olarak kompakt modellere yönelen markanın yeni modeli 30X optik zoom, 20.3 Megapiksel çözünürlük, 24 mm geniş açılı objektif, 3 inç döndürülebilir ekran, elektronik vizör, 5 eksenli titreşim engelleme ve 4K video kayıt gibi özelliklere sahip. Ürünün yurtdışı fiyatı ise 449 dolar olarak açıklandı.

Görüldüğü gibi karşımızda 4K destekli bir kompakt model var. Son dönemde yaygınlaşan 4K giderek daha fazla fotoğraf makinesinde karşımıza çıkmaya başlıyor. Muhtemelen bu özellik 1-2 sene içinde standart hale gelecek.

Fujifilm Instax Square SQ10

Yazının başında da belirttiğim gibi bu yeni ürünler içinde benim en fazla ilgimi çeken cihaz Fujifilm Instax Square SQ10 oldu. Bu ürün firmanın daha önce de ürettiği Instax ailesinin yeni modeli. Bu ailenin en önemli özelliği ise eskiden Polaroid’in yaptığı gibi anında fotoğraf baskısı verebiliyor olması. Özellikle gençler arasında çok popüler olan bu seri artık dijital fotoğraf da çekebiliyor. Daha önce sadece anında çekim yapıp bunu basabilen fotoğraf makinesi bu yeni modelle beraber dijital bir kopya da alabiliyor. Bence güzel bir özellik olmuş. 1920×1920 piksel boyutlarında fotoğraf kayıt edebilen Square SQ10, kendi belleğinde 50, microSD bellek kart yuvasına takılacak bellek kartı ile 160 kareye kadar fotoğraf saklayabiliyor. Ürünün aynı zamanda anında baskı alabildiğini de belirteyim. Bu hibrit modelin yurtdışı fiyatı ise 280 dolar olarak açıklandı.

yeni_makineler_03

Canon EOS 77D ve 800D

Canon’un 80D modelinin biraz hafifletilmiş versiyonu olarak tanımlanabilecek olan 77D, Mart ayı başında tanıtıldı. Sadece gövdesinin yurtdışı fiyatı 899 dolar olan ürün, döndürülebilir ve dokunmatik 3 inç ekran, 24.2 Megapiksel çözünürlük, Digic 7 imaj işlemcisi, Full Hd video kayıt gibi özelliklere sahip. 80D ile aralarında çok küçük farklılıklar bulunan ürün bütçesi kısıtlı kullanıcılara hitap ediyor.

yeni_makineler_04

Biraz eski tarihli bir ürün olsa da Canon EOS 800D Şubat ayında tanıtılan yeni bir model. 760D’nin bir üst modeli olarak tasarlanan üründe 24.2 Megapiksel çözünürlük, 3 inç döndürülebilir dokunmatik ekran, Full HD video kayıt, bütünleşik Wi-Fi ve Bluetooth gibi özellikler bulunuyor. Ürünün sadece gövde fiyatı 750 dolar olarak açıklandı.

Son aylarda tanıtılan yeni fotoğraf makinelerine hızlı bir bakış attık. İhtiyaç ve beklentilerinize göre bu modeller arasında seçim yapmak size kalıyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın