Yeni sürümün ismi belli oldu: Android 10

0

Android sürümlerinin ismi artık tatlı olmayacak. İşte detaylar…

Google işletim sistemi Android’in versiyonlarına tatlı ismi verme politikasını sonlandırdı. Şirket yeni işletim sistemi sürümünün resmi adının Android 10 olduğunu duyurdu. Bundan sonraki Android sürümlerinin isimleri de sayılarla ifade edilecek. Bugüne kadar tatlı isimleriyle anılan Android sürümleri bundan sonra rakibi iOS’ta olduğu gibi sayılarla ilerleyecek. Öte yandan Android 10 ile birlikte işletim sisteminin uzun yıllardır kullanılan logosu da değişti.

Her yeni sürümle birlikte kullanım oranını arttıran Android markalaştırma açısından köklü bir değişikliğe gidiyor. Şu ana kadar Jelly Bean, KitKat, Lollipop ve Marsmallow gibi İngilizce tatlı isimlerini seçen Android bundan sonra sayılarla ilerleyecek. Bu köklü değişiklik Android 10 sürümüyle birlikte hayata geçirilirken öte yandan işletim sisteminin logosu da değiştiriliyor.

Android robotu halen logonun bir parçası olmaya devam ederken daha minimalist ver çizim yer alacak. Ayrıca Android yazısının yazı tipi ve rengi ile birlikte robot görselinin rengi de açık yeşil olarak belirlendi. Tüm bu değişiklikler dünyanın en çok kullanılan mobil işletim sistemi olan Android’in yeni evrimi olarak duyuruldu.

Yapılan değişiklik sonrası bundan sonraki Android sürümlerine de Android 11, Android 12 gibi isimlerinin verilmesi bekleniyor.

Cevap bırakın