Yeni Snapdragon işlemcili akıllı telefonlar, Android 12-13-14 güncellemelerini alacak

0

Google ve Qualcomm’un yaptığı açıklamalara göre, Qualcomm işlemcili yeni Android akıllı cihazlar, üç yıl boyunca büyük Android güncellemelerini ve dört yıl boyunca da güvenlik güncellemelerini almaya devam edecek. İşte detaylar…

Google, Qualcomm yongalarına sahip yeni akıllı telefonların, üç yıl boyunca temel Android güncellemelerini destekleyeceğini ve güvenlik güncellemelerini de dört yıl boyunca alacağını açıkladı. Bu gelişme, Google ve Qualcomm’un, Android güncelleme sürecini kolaylaştırmak için birkaç yıl önce başlayan Project Treble isimli ortak çalışmasının bir sonucu.

Destek süresinin büyük ölçüde uzatılması sadece yeni cihazlar için geçerli olacak ve şu an piyasaya sürülen modelleri kapsamayacak. Dolayısıyla Qualcomm, Snapdragon 888‘den itibaren tüm akıllı telefon yonga seti yelpazesi için üç adet Android işletim sistemi güncellemesini de destekleyecek.

Fakat tam bu noktada Google’ın yayınlayacağı Android ve güvenlik güncellemelerinin uygulanmasının, akıllı telefon üreticilerinin inisiyatifinde olacağını da söylemek gerek.

SamsungXiaomiHMD Global ve diğer şirketlerin bu yeni güncelleme uygulamasını kullanıcılarına yansıtıp yansıtmayacakları ise belirsiz. Zira kullanıcılar telefonu aldıklarında yüklü olan Android 11 işletim sistemini de ekleyecek olursak, Android 11-12-13 ve 14 sürümlerini tek bir cihazla alabilecekler. Bu durumun da yeni cihaz satışlarını olumsuz yönde etkileyeceği düşünülebilir.

Cevap bırakın