Yeni nesil Nvidia ve AMD ekran kartları neler sunuyor?

Bilgisayar sistemleri konusunda hayati önem taşıyan bileşenlerden biri de ekran kartları. Ekran kartları konusunda kendini kanıtlamış olan Nvidia ve AMD, 2021 yılı içerisinde sundukları ürünleriyle dikkatleri çekecek gibi gözüküyor.

0

Nvidia ekran kartları da durum ne?

Nvidia kanadına baktığımızda GeForce RTX 30 Serisi ile her segmentte çok güçlü olarak karşımıza çıkıyor. Kendi içerisinde 5  ayrı modele ayrılıyor. Bunlar RTX 3090, RTX 3080, RTX 3070, RTX 3060Ti ve RTX 3060 olarak adlandırılıyor.


Ayrıca bakmakta fayda var: NVIDIA GeForce RTX 3060 duyuruldu


NVIDIA’nın 2. nesil RTX mimarisi Ampere tarafından güçlendirilen GeForce RTX 30 Serisi ekran kartları daha hızlı 2. nesil ışın izleme çekirdeklerine, daha hızlı 3. nesil tensör çekirdeklerine ve duraksız işlem özellikli çoklu işlemcilere sahip. Tüm bunlar bir araya gelince hem oyuncular hem de içerik oluşturucuları için göz alıcı görseller, daha yüksek kare hızları ve yapay zeka hızlandırması sağlıyor.

GeForce RTX 30 Serisi GPU’lar  24 GB’a kadar çıkabilen yeni GDDR6X VRAM’e sahip ilk oyun sınıfı ekran kartları, 4K yüksek yenileme hızı ve 8K çözünürlükte oyun için HDMI 2.1 içeren ilk GPU’lar ve daha az bant genişliği kullanarak yüksek çözünürlüklü yayınları izlemenize olanak veren AV1 codec desteğine sahip ilk GPU’lar.

GeForce RTX 30 Serisi GPU’lar  NVIDIA Reflex sistem gecikmesini azaltıyor ve anlık PC oyunu duyarlılığı veriyor. Böylece NVIDIA Broadcast yapay zeka ile video ve ses iletimi sayesinde her odayı evden yayın yapan bir stüdyoya dönüştürüyor. Ayrıca NVIDIA DLSS güncellemeleri 8K HDR oyun deneyimini GeForce RTX 3090 ekran kartları NVIDIA Studio geliştirmeleri, tasarım uygulamalarının hızlı çalışmasını sağlıyor.

AMD ekran kartları bu yarışta hangi konumda?

nvidia

AMD tarafında ise Nvidia’ya karşı fiyat/performans söz konusu olduğunda AMD ekran kartları en iyi değerleri vermeye çalışıyor. AMD’nin Nvidia RTX 30 serisine cevabı olan RX 6000 serisi ekran kartlarının en güçlü versiyonu olan 6900 XT 16 GB bellek ile geliyor. 2050 MHz oyun ve 2285 MHz boosta sahip olan kart, özellikle AMD Ryzen 5000 serisi işlemciler ile birlikte %15’e varan ekstra performans arttıran özelliğe sahip.

nvidia

Ayrıca AMD, Radeon RX 6800 ile de büyük bir şe imza attı. Bu ekran kartı sayesinde üst düzey ekran kartları arasında tercih edilen bir model olmayı başardı. NVIDIA’nın RTX 3070 model ekran kartıyla yarışır düzeyde olan bu ekran kartı NVIDIA’nın 4K performansı kadar iyi olmasa da 1440p çözünürlükte ışın izleme etkileyicisi sayesinde ön plana çıkıyor.

 

 

Cevap bırakın