Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerOyunYeni Nesil Konsollar - Nintendo NX

  Yeni Nesil Konsollar – Nintendo NX

  Oyun sektörünün önde gelen firmalarından biri olan Nintendo, bildiğiniz gibi yeni nesil konsolunu duyurmaya hazırlanıyor. Nintendo NX kod adı ile karşımıza çıkan konsol hakkında şimdiye kadar birçok açıklama ve dedikodu ortaya çıktı. Alınan patentler, yapılan açıklamalar ve oyuncuların beklentilerini ele aldığımızda Nintendo’nun bu yeni nesil konsolu için beklentilerin bir hayli yüksek olduğunu söyleyebiliriz.

  nintendo_nx (1)

  Önümüzdeki yıl bu dönemlerde çıkması planlanan konsol için bu E3 fuarında malesef çok önemli açıklamalar ile karşılaşmayacağız. Duyurusu daha önce yapılmasına rağmen hem Nintendo Wii U’ya hem de firmanın yeni nesil konsoluna çıkacak olan Zelda oyunu fuarda boy gösterecek. Hal böyle olunca ister istemez yeni konsol ile ilgili az da olsa yeni bilgilerin geleceğini düşünüyoruz. Peki konsol hakkında şimdiye kadar elimizde hangi bilgiler var?

  Nintendo-Nx-Controller-Leak-Work(Temsili Görsel)

  Öncelikle kontrolcüden bahsetmek gerekiyor çünkü Nintendo her zaman bu konuya önem veren bir firma oldu. Özellikle Wii ile birlikte Wii U konsolunda da farklı dinamikleri deneyen ekip muhtemelen NX’te de bixi şaşırtmaya devam edecek. Firmanın Aralık ayında aldığı patente baktığımızda kontrolcünün ön yüzü tamamen bütünleşik ve dokunmatik bir ekrandan oluşuyordu. Bu konuda net bilgiler olmasa da kontrolcünün konsoldan bağımsız çalıştığı ve taşınabilir el konsolu olarakta kullanabileceğimiz bir yapısı olabilir. Geliştirilecek olan online altyapı ile birlikte ana konsol ve taşınabilir olarkta kullanbileceğimiz kontrolcü için farklı tarzda oyunlarla da karşılaşma ihtimalimiz bulunuyor. Açıkçası Nintendo bu tarz bir işleyiş ile daha önce farklı firmalar tarafından denenen ama bir türlü başarıya ulaşmayan bu tarz bir işleyişin altından başarıyla kalkabilir.

  nintendo-screen-controller-patent(Nitendo NX’in patent görseli)

  Konsolun teknik detayları ile ilgili yine kesin olmamakla birlikte bazı duyumlar bulunmakta. Öncelikle mevcut konsollardan PS4 ve Xbox One’dan daha iyi bir donanıma sahip olacağı gelen dedikodular arasında. Buna göre konsolun 4K video yayını yapabilme ama 900p oynanışa sahip olabileceği belirtiliyor. Açıkçası 1080P standartını bu saatten sonra yakalaması gerektiğini düşünüyoruz.

  Online altyapı konusunda her zaman ketum davranan firmanın NX ile birlikte kapılarını açması bekleniyor. Buna göre çok daha iyi bir altyapı sayesinde online oyunlara da ağırlık verilmesi beklentiler arasında. Ayrıca bu online altyapı ile birlikte Xbox Live ve PSN’de olduğu gibi bir başarım sistemine sahip olabileceği de belirtiliyor. Tabi tüm bu sistemlerin yanı sıra konsolun Youtube ve Twitch gibi platformlara da açık olması gerekiyor. Bu kadar değişen bir oyun çağında Nintendo’nun da bu bağlamda kendini değiştirmesi şart gibi.

  nintendo-timeline

  (Nintendo kosollarının gelişimi)

  “Oyun oynamak için yeni bir yol” gibi açıklamalarda bulunan Nintendo’nun başta da söylediğim gibi farklı bir şeyler deneyeceğine kesin gözüyle bakıyoruz. Mart 2017’de piyasaya çıkacak olan konsolun şimdiye kadar dedikodu olarak gelen bilgilerine baktığımızda belki donanımsal olarak 900P söylentileri tartışmalara yol açabilir ama Nintendo’nun geçmişine baktığımızda da firmanın hiçbir zaman görsel gücü ile konuşulduğunu görmüyoruz. Daha çok eğlence ve oyun odaklı çalışan firma, muhtemelen yeni konsolunda da grafikten ziyade olması gerektiği gibi eğlence ve oynanışa odaklanacaktır.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN