Yeni nesil bellek kartı: SD Express

0

Bellek kartı türlerine SD Express ile yeni bir seçenek daha eklendi. Bu yeni nesil kart ile ilgili merak ettiğiniz her şey bu yazıda.  

Fazla önemsemesek de bellek kartları telefon, fotoğraf makinesi ya da video kamera türündeki cihazların en önemli parçalarından biridir. Kameraların kayıt ettiği verilerin saklandığı bu minik aksesuarlar da teknoloji ile beraber ilerliyor ve gelişiyor. Son yıllarda artık hız ve kapasite anlamında doyuma ulaşan bellek kartları daha hızlı sürümleriyle dikkat çekiyor. Bu yeni nesil kart türlerinden biri de kısa süre önce duyurulan SD Express oldu.

Yeni nesil bellek kartı: SD Express

Dünyada SD kartlarının standardizasyonu SD Association tarafından gerçekleştiriliyor. Bu kurumun geçtiğimiz günlerde duyurduğu yeni nesil bellek kartı standardı SD Express, NVMe protokolü ile PCIe 3.0 arayüzü desteği sunuyor. Bu da bellek kartına saniyede 985 MB’a kadar veri transferi hızı imkanı sağlıyor. Fikir vermesi açısından halen kullanımda olan UHS-II bellek kartı türünde bu rakamın saniyede 300 Mbyte, UHS-III bellek kartı türünde ise saniyede 624 Mbyte olduğunu belirteyim.

SSD türündeki depolama çözümlerini bile geride bırakan bu hız, SD Express bellek kartını önceki çözümlere göre çok daha hızlı hale getiriyor. Elbette teorik olan bu rakamlara ulaşmak pratikte pek kolay değil. Ancak yine de ulaşılabilecek değerlerin yüksekliği hepimizi heyecanlandırıyor.

SD Express nerelerde kullanılacak?

Peki hepimizin aklına ‘bu kadar hızlı bellek kartını nerede kullanacağız’ sorusu geliyordur. Transfer hızlarına baktığımızda bu yeni bellek türünün ağırlıklı olarak RAW görüntü (videoda), ağır çekim, 8K video kayıt, 360 derece video görüntüleme ve artırılmış gerçeklikle hazırlanan oyunlarda kullanılacağı düşünülüyor. Bellek kartının aynı zamanda mevcut SD bellek kartı çözümlerinden daha az enerji harcaması da önemli bir etkin.

Bu yeni nesil bellek kartının önemli bir özelliği ise geriye doğru uyumlu olması. Yani eski nesil bir cihaza bu bellek kartını taktığınızda hızınız azalsa da kartı kullanmaya devam edeceksiniz. Örnek vermek gerekirse SD Express kartını UHS-I destekli bir cihazı taktığınızda bu bellek türünün hızında kullanım mümkün olacak. Elbette tam anlamıyla hızlı bir kullanım için kayıt yapan cihazın da bu teknolojiyi desteklemesi gerekecek.

İlk etapta sadece SD kartlar olacak

SD Express kartlar üzerinde EX-I işareti ile diğer modellerden ayrılıyor. Bu bellek kartları ilk etapta sadece SDUC, SDXC ve SDHC türlerinde üretilecek. Kısa bir süre sonra bu yeni bellek kartının microSD türünün de piyasaya sürüleceği açıklandı.

Yeni nesil bellek kartları ilk etapta özellikle profesyonel içerik üretenler tarafından kullanılacak gibi görünüyor. Önümüzdeki yıllarda son kullanıcı ürünlerinin de bu bellek kartlarını desteklemesi ve daha büyük kapasite ve seçenek sunan SD Express’in tüm cihazlara gelmesini bekleyebiliriz.

Işığınız bol olsun…

 

Cevap bırakın