Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  GenelYeni moda ‘giyilebilir sağlık’

  Yeni moda ‘giyilebilir sağlık’

  Teknoloji artık hayatımızın her alanına hitap ederek yaşamımızı kolaylaştırıyor. Sağlık sektörü de gelişme gösteren alanların başında geliyor. Özellikle son zamanlarda tanıştığımız giyilebilir teknoloji ürünleri sağlık sektöründe de çok önemli yenilikleri bizlere getiriyor. Örnek vermek gerekirse, bel ağrısı çekenler için bel fıtığı kemeri, astım hastalarının daha rahat nefes alması için geliştirilen uygulamalar, hastalığı içeriden fetheden akıllı haplar ve bandajlanmış yaranın enfeksiyon kapıp kapmadığını anlayan akıllı yara bantları…

  Frost & Sullivan Türkiye teknoloji danışmanları, giyilebilir cihazların sağlık hizmetlerinin geleceğine damgasını vuracağını belirtiyorlar. Ameliyat, tıbbi görüntüleme, yara bakımı, zihinsel sağlık, rehabilitasyon, ilaç uygunluğu, klinik teşhis, sağlık bilişimi ve kamu sağlık yönetimi gibi sağlık hizmetlerinin her yönünün giyilebilir teknolojilerden yararlanacağını kaydeden teknoloji danışmanları, EEG kulaklığından eLense, akıllı kumaşlardan ilaç pompalarına ve nörostimülasyona kadar çeşitli giyilebilir cihazların yakın gelecekte dev bir pazar oluşturacağına dikkat çekiyorlar.

  Bel ağrısı çekenlere…
  Günümüzün en önemli problemlerinden biri olan bel fıtığına alternatif bir çözüm Korelilerden geldi. Dünyada ilk defa ‘dikey hava baskısı’ teknolojisi kullanılarak üretilen ‘hava ile çalışan bel fıtığı kemeri’ insan hayatını daha konforlu hale getirmeyi amaçlıyor. Elle portatif olarak şişirilebilen ürünün ana çalışma prensibi, belkemiğini çekerek disklerin arasını genişletme yönünde. Günde 3 kez olmak üzere 40 dakika kullanılan kemerin özelliği, bele takıldıktan sonra içindeki hava basıncıyla dikey olarak şişmesi ve böylelikle omurgayı, leğen kemiğini destekleyecek şekilde uzatarak esnetmesi. Bu esneme sırasında portatif kemer, omurlar arası disk kayması yaşayan birinde 1’den 5’e kadar olan diskler arasında 3 mm boşluk bırakıyor, çıkartıldığında ise omurganın uygun pozisyonunu yeniden almasını sağlayarak bel ağrısını azaltıyor.

  Astım hastaları daha rahat nefes alacak
  HealthCareOriginals şirketi astım için güzel bir çözüm geliştirdi. Automated Device for Asthma Monitoring and Management adındaki ürün, astım hastalarının solunum yönetimini kontrol altında tutmayı amaçlıyor. Sitede yer alan bilgilere göre tasarım ve üretim aşaması devam eden cihaz, solunum problemi yaşayan kişinin nefes alıp verimi konusunda gerçek zamanlı bir veri takibi yapacak. Akıllı telefonunuza indireceğiniz bir mobil uygulama ile bunu takip edebileceksiniz. Eğer bir astım durumu oluşursa giyilebilir olarak tasarlanan bu ürün sizi uyaracak ve günlük değerler, tedavi planları, görüntüler, izlemeler, semptomların tedavisi hakkında bilgi verecek.

  Doktorunuz sizi takip ediyor
  Proteus Digital Health firması, The Helius adında, uzun yıllar kullanılabilecek bir akıllı hap geliştirdi. Helius kişinin büyük önem taşıyan sağlık bilgilerini izlemek için kullanılan ve hap şeklinde tüketilen bir ürün olarak dikkat çekiyor. Hapın kaydettiği bilgiler eş zamanlı olarak Helius’un mobil uygulaması üzerinden izlenebiliyor. Helius doktora, hastanın ilaçlarını zamanında alıp almadığını ve tedaviye karşı hastanın verdiği tepkileri de gösteriyor. Bu akıllı haplar sayesinde eğer evde ters bir durum oluşursa, doktor bunu izleyebiliyor ve hastayı uyarabiliyor. Gerekirse de daha acil bir durumun oluşmaması için hastaneye çağırabiliyor.

  Parlayan yara bandı…
  Vücuttaki açık yaraların tedavisinde öncelikle bölge temizliği yapılır. Ardından dışarıdan enfeksiyon kapmaması için pansuman uygulanarak bandajlanır. Böylece vücut enfeksiyon savaşına girmeden bölgenin iyileşme süreci kolayca tamamlanır. Ancak bazı durumlarda her ne kadar dikkatli olunursa olunsun, bölgede enfeksiyon gelişimi ortaya çıkabilir. University of Brighton, enfeksiyon riskini en aza indirgemek için parlayan bir yara bandı geliştirdi. Bu bant görünüş itibariyle sıradan bantları andırsa da, içerisinde yararlı olabilecek teknoloji parçacıklarını içeriyor. Jel gibi etken madde ile birlikte kullanılan bandaj, bakteri odaklı zararlı oluşumların temas etmesi halinde üzerinde bulunan insan sağlığı ile uyumlu floresan eklentisi yeşil renge dönüşüyor. Böylece yara bölgesinde enfeksiyonun oluşup oluşmadığı kolaylıkla teşhis edilebiliyor.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN