Yeni Mac mini geliyor! İşte tasarımı ve özellikleri

0

Apple’ın bir sonraki Mac mini modeline ait sızıntılar gelmeye başladı. İşte beklenen tasarım ve teknik özellikler.

Bu yılı oldukça hareketli geçiren Apple, geçtiğimiz aylarda düzenlediği bir etkinlikte yeni bilgisayarı ve tabletlerini tanıttı. Ek olarak iOS 14.5 işletim sistemini de piyasaya süren şirket, pek çok yandan kullanıcıların yüzünü güldürmeyi başardı. Bu kez de şirket yeni bir etkinlik için hazırlanıyor ve burada tanıtılması beklenen yeni Mac mini hakkında haberlerde gelmeye başladı.

Birkaç gün önce Apple, kullanıcılarına mail yollayarak 7 Haziran tarihinde WWDC21 Geliştirici Konferansı düzenleyeceğini duyurdu. Şirket geçtiğimiz yılda benzer şekilde yıl ortasında böyle bir etkinlik düzenledi ve kendi geliştirdiği M1 yonga setini duyurmuştu. Bu konferansta da aynı stratejiyi uygulaması beklenen Apple, muhtemelen yeni yonga seti M2’yi de piyasaya sürecektir. Bununla beraber üst düzey Mac mini modelinin de önümüzdeki günlerde düzenlenecek etkinlikte lanse edilmesi bekleniyor.

Yeni Mac mini tasarımı belli oldu

Yabancı kaynaklar tarafından ortaya çıkan bilgilere göre Apple, üst düzey Mac mini’de kendi geliştirdiği M2 yonga setine yer verecek ve tasarım tarafında da birçok değişiklikler yapacak.

Teknoloji ajanlarından Jon Prosser’in paylaştığı resimlere göre 2021 model Mac mini, görünüm tarafında cam kapaklı şık bir tasarım ile gelecek. Ek olarak yeni Mac mini’nin hacmi de azaltılacak ve en az iki renk seçeneğine sahip olacak.

Arayüzler açısından ise yeni Mac mini; 4 Thunderbolt portu, 2 USB-A portu, Ethernet portu ve HDMI portları ile donatılmış mevcut Intel tabanlı Mac Mini ile aynı arayüzüylere sahip olacak.

Öte yandan sızıntıyı yapan kaynaklara göre Apple, yeni Mac’i 24 inçlik iMac modeliyle aynı manyetik güç arayüzüyle donatacak. Bu sayede güç kaynağının çıkarıp takılması kolaylaşırken, aynı zamanda taşınabilirlik tarafında da avantaj sağlayacaktır.

Performansa gelince yeni Mac mini, TSMC’nin ikinci nesil 5 nm’lik sürecinden geçirilen M2 yonga setinden güç alacak. Bu işlemci güç tüketimini yüzde 10 azaltırken, aynı zamanda performansı da arttıracaktır.

Cevap bırakın