Yeni Mac işletim sistemi macOS Catalina ile tanışın

0

macOS Catalina, yepyeni özellikler ve uygulamalarla dolu. Üstelik Sidecar sayesinde Mac’teki çalışma alanınızı iPad ile genişletebilirsiniz.

Apple; masaüstü işletim sisteminin en yeni sürümü macOS Catalina’nın ön gösterimini, yeni özellikler, uygulamalar ve geliştiricilere yönelik ilginç teknolojiler çerçevesinde gerçekleştirdi. Tamamlanma aşamasına geçilen söz konusu işletim sistemi, birkaç ay sonra nihai olarak kullanıma sunulacak.
İşte yeni macOS Catalina’da öne çıkan yenilikler…

iTunes’a veda

Apple, macOS Catalina ile iTunes’un yerine popüler eğlence uygulamaları Apple Music, Apple Podcasts ve Apple TV uygulamasını getiriyor.

Yeni Sidecar özelliği

Sidecar özelliği, kullanıcıların iPad’lerini ikinci bir ekran gibi kullanarak Mac masaüstlerini genişletmelerine veya Mac’teki yaratıcılık uygulamalarında iPad’i hassas bir giriş cihazı olarak kullanmalarına olanak veriyor.

Voice Control

Yeni güvenlik özellikleri kullanıcıları daha da iyi koruyor ve Voice Control özelliği kullanıcıların Mac’lerini tamamen seslerini kullanarak kontrol edebilmelerini sağlıyor.

Sidecar

Sidecar, iPad’in Mac’iniz için ek bir ekran olarak ve desteklenen Mac uygulamalarında yüksek hassasiyet sunan bir çizim tableti olarak kullanılmasına olanak veriyor.

Güvenlik

macOS Catalina’daki Gatekeeper, tüm uygulamaları bilinen güvenlik sorunlarına karşı kontrol ediyor ve tüm uygulamaların kullanıcı belgelerine erişmeden önce izin istemesini zorunlu tutuyor.

Ekran Süresi

Mac’teki Ekran Süresi özelliği kullanıcıların uygulamalarda ve web sitelerinde ne kadar zaman geçirdiklerini anlamalarına yardımcı oluyor ve onlara zamanlarını diledikleri gibi yönetmeleri için araçlar sunuyor.

MacBook Air’de Apple TV ve Apple Podcasts uygulaması geliyor. Ayrıca Mac kullanıcıları çalışma alanlarını ve yaratıcılıklarını iPad ve Apple Pencil ile genişletebilirler. Ek olarak bir dizi geliştirme ve yenilik sunuluyor.

Cevap bırakın