Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  DonanımYeni Logitech G PRO serisine yakından bakış

  Yeni Logitech G PRO serisine yakından bakış

  Oyuncu ekipmanları konusunda yıllardır çok başarılı çalışmalar yapan Logitech G markasının PRO serisinin yeni üyelerine yakından bakıyoruz. LOGITECH G PRO X TKL, LOGITECH G PRO X 2 Lightspeed kablosuz kulaklık ve LOGITECH G PRO X Superlight 2 inceleme konuğumuz.

  Profesyonel oyunculardan alınan geri bildirimlerle birlikte güçlenerek yoluna devam eden Logitech G PRO serisi ürün havuzuna farklı kategorilerde yeni ürünler dahil oldu. Hayatına kablolu olarak başlayan ve geçtiğimiz yıllarda kablosuz hale dönüşen PRO X kablosuz kulaklığın artık X 2 modeli mevcut. Aynı şekilde Kablosuz oyuncu mouse’u olarak çoğu profesyonel olan ve profesyonel olmak isteyen oyuncunun tercihi Superlight’ın da artık bir üst modeli var. Bu modellerle birlikte, üzerinden tank geçirerek kendi gücünü yıllar önce ürün geliştirme şovuna döktükleri klavye tarafında da yepyeni bir kablosuz mekanik TKL tarzında ürünleri piyasaya sunuldu.

  Bu ürünlere geçmeden önce biraz alt bilgi vermekte fayda var. Birazdan bahsedeceğim ürünler kozmetik güzellik, RGB gibi konularda olabildiğince sade ve “Raw Power” denilen ana odağı sadece gücü hissetmek ve onunla birlikte başarılı olmak sınıfında üretilen ürünler. Tasarımları, içinde bulunan tüm özellikleri ile oyuncunun performansını üste çekmek için var edilmiş donanımlar diyebiliriz. Ne bir tane fazladan RGB ışığı ne de ağırlık yapacak bir şey bu ürünlerde görebilirsiniz. Bu sebeple baktığınızda size “sizi cezbedecek kadar kozmetik açıdan seksi” görünmeyebilirler. Fakat bir defa kullanmaya başladıktan sonra performansından kopamayacağınız bir bağ kurmanız çok olasıdır.

  Yine araya bir parantez açmakta fayda var. Bu ürünler yukarıda da bahsettiğim gibi profesyonellerden alınan ilham ve önerilerle vücut buluyor. Size daha iyi oyun oynamanın, rakiplerinizle olan mücadelenizde aradaki teknolojik farkın kapanmasına fayda sağlayan cihazlar. Yeteneğin geri kalanı tabii ki sizde 🙂 Şimdi yavaş yavaş ürünlerin teknik özelliklerine ve onlarla geçirdiğim süre zarfında deneyimlediğim kısımlarına bakalım.

  LOGITECH G PRO X 2 Lightspeed kablosuz kulaklık

  Kablosuz kulaklık tercihi benim için her zaman soru işaretlerini de bugüne kadar beraberinde getiriyordu. Kulaklık ne kadar iyi olursa olsun, onu şarja koymayı unutmak, oyunun en heyecanlı anında kesinti yaşanabilme tedirginliği (anksiyete sebebi resmen bu konu) ve yazılımsal olarak size iyi şeyler sunabilmesi beklentilerim ve olası problemler arasında başı çekiyordu. Bu nedenle de Kablolu PRO X kulaklığımı yıllar içinde değiştirmeyi hiç düşünmedim. En sevdiğiniz kahve çeşidini harika yapan bir kafe bulunca başka yere gidip bakmayı hiç düşünür müsünüz? Tabii ki düşünmezsiniz. Bir alışkanlık ve aidiyet oluşur. Bende de kulaklık konusu tam olarak yıllar içinde böyle gelişti. PRO X kablolu kulaklık bence muazzam bir oyun deneyimi sunuyordu ve kişisel tercihim olarak değiştirmeyi hiç düşünmedim.

  LOGITECH G PRO X 2 Lightspeed incelemeye geldiğinde bu düşüncemin değişip değişmeyeceğinden emin değildim. Beklentim kesinlikle iyi bir şey ile karşılaşacağım yönünde idi. Öyle de oldu. Logitech G mühendisleri kendi sınırlarını aşmayı seven, ürün ailesi içinde “en iyisi” olarak çıkan ürünlerin bile inovatif yaklaşımlarla daha üst seviyelere çıkmalarına imkan veren dahi arkadaşlar resmen.

  LOGITECH G PRO X 2 ÖZELLİKLER VE AYRINTILAR

  BOYUTLAR

  • Genişlik: 176 mm
  • Derinlik: 95 mm
  • Yükseklik: 189 mm
  • Ağırlık: 345 g
  • Şarj kablosu uzunluğu: 1,8 m
  KULAKLIK
  • Sürücü: Graphene 50 mm
  • Mıknatıs: Neodimyum
  • Frekans Yanıtı: 20 Hz-20 KHz
  • Empedans: 38 Ohm (pasif): 38 Ohms
  • Hassasiyet: 87.8 dB SPL @ 1 mW & 1 cm
  MALZEMELER
  • Çatal: Alüminyum
  • Başlık: Çelik
  • Kulak ve baş süngerleri: Suni Deri Kaplı Hafızalı Köpük
  • Ekstra Kulak süngerleri: Kumaş Kaplı Hafızalı Köpük
  • Mikrofon Ses Alış Şekli: Kardiyoid (Tek Yönlü)
  • Tür: Elektret Kondansatörü
  • Boyut: 6 mm
  • Frekans Yanıtı: 100 Hz-10 KHz
  KABLOSUZ
  • Pil Ömrü (şarj edilebilir): 50 saate kadar
  • Kablosuz kullanım mesafesi: up to 30 m
  • Bağlantı Türü: 2,4 GHz LIGHTSPEED, Bluetooth, 3.5mm

  Genel detaylar bu şekilde. Bu detaylar arasında PRO X 2’nin öne çıkan 4 tane yönü var:

  50 MM GRAFEN Sürücüler, Lightspeed Kablosuz, Rahat Tasarım ve Çoklu Bağlantı Seçenekleri olarak önümüze geliyor.

  PRO X serisi genel olarak iyi bir kulaklıktı. Fakat her ürünün doğasında zaman içinde daha iyi teknolojiler ve fikirlerle gelişmesi ve değişmesi de vardır. Bu açıdan 50 mm Grafen sürücüler ile güçlenen PRO X 2, daha fazla detayı daha net ve kristal netliğinde duyabilmeniz için hazırlanmış.

  50 saate varan pil ömrü ile üstün Lightspeed kablosuz teknolojisi cidden bu üründe de fark yaratıyor. Kullanım ve uygulama ile birlikte aniden kulaklığın şak diye kapanmasının da önüne geçilmiş. Size farklı şekilde şarjın azaldığı fark ettiriliyor. Logitech G HUB yazılımının yetenekleri ile güçlenen bir donanım serisi haline geliyor PRO serisi.

  Rahat tasarım konusu ise profesyonel oyuncu ekipmanlarında kozmetik ve konfor bileşenleri üzerine atılmış bir adım diyebiliriz. Uzun saatler boyunca daha iyi ve daha stabil bir performans vermeniz adına geliştirmeler yapılıyor. Bunu şuna benzetebiliriz. Yarış otomobillerinin sürücü koltukları daha farklıdır. Olabildiğince korunaklı ve gündelik otomobil rahatlığından öte sürücüyü her daim yarış pozisyonuna odaklayan şekildedir. PRO X 2’nin rahatlık ve konfor kısmı da tam olarak böyle. Hafif yapısı, performansı, uzun saatler boyunca kafanızı sıkmadan size en iyi performansı sunması da bunu sağlamak için. Dönen menteşeler sayesinde kullanım esnasında, taşırken, kafadan çıkarırken ya da masaya bırakırken oluşabilecek tahribatların önüne geçiliyor.

  Bir diğer oldukça önemli konu ise artık kulaklık, mouse ve klavye gibi cihazlarda birden fazla ve farklı platformdaki cihazlarla iletişim kurabilme kolaylığı. Çoklu bağlantı opsiyonu olarak geçen bu husus bize ciddi anlamda üretkenlik kazandırıyor. PRO X 2 kulaklığınızı Lightspeed, Bluetooth ve 3.5 MM olmak üzere 3 farklı seçenekle bilgisayarınıza bağlayabiliyorsunuz.Lightspeed ile bağlı olduğunuz PC’ten tek tıklama ile Bluetooth’a geçerek mobil cihazlarla da ya da bu teknolojiye sahip ses kaynakları ile irtibatta kalabiliyorsunuz. Birden fazla bilgisayar, tablet, duruma göre telefon ya da MacBook gibi cihazlarınızla rahatça aynı anda kullanabiliyorsunuz.

  PRO X serisi kulaklıklar ilk modelden beri sesin en iyi halini bize ulaştırmak için oldukça büyük çaba sarf ediyor. Özellikle G HUB üzerinde yer alan hem duyma hem de sesi iletme üzerine kurulu preset’ler, mikrofonunuza yapabileceğiniz ayarlar ve Blue VO!CE teknolojisi ile birden fazla aşamalı bir destek söz konusu. 6 mm’lik Kardiyot mikrofon ile sesinizin en doğal ve gür halini pürüzsüzce karşı tarafın duymasını sağlıyor.

  Tüm bu bilgilerle birlikte baktığımızda LOGITECH G PRO X 2 Lightspeed, profesyonelliği merkeze alan oyunculara, bir kulaklıktan çok daha fazlasını sunmak için üretilmiş diyebiliriz. Peki “Bu kulaklığı oyun oynamayanlar alamaz mı?” sorusu geliyor akıllara. Alabilir elbette lakin Logitech G’nin daha casual kullanıcılar farklı seçenekleri mevcut. Helikopter stili olmayan, sizi gündelik kullanımda, evden dışarı çıktığınızda kafanızda dururken sizinle daha uyumlu olabilecek seçenekleri de mevcut.

  LOGITECH G PRO X 2 Lightspeed kablosuz kulaklık ilginizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz

  LOGITECH G PRO X Superlight 2 Lightspeed Oyuncu Mouse’u

  Superlight 2 oyuncu mouse’u Logitech G PRO X serisinin 3. jenerasyonunu temsil ediyor. İlk jenerasyon oyun dünyasında büyük bir sükse ile ortaya çıkmış, benim gibi o güne kadar kablosuz mouse tercihini oyunlardan uzak tutan oyuncular için ciddi anlamda bir fark yaratmıştı. Yaşı 40’lara yakın oyuncular hatırlar, 90’lardan sonra kablosuz iletişim teknolojileri klavye ve mouse tarafında farklı dönemlerde oyuncular için  tercih olarak piyasaya sunulmuştu. Bunu dönem dönem farklı ürünlerle denesek bile gerçekten tam randımanı ile kablolu bir oyuncu mouse’unun performansını, rahatlığını alabildiğimi pek söyleyemeyeceğim. Pilin / şarjın bitmesi, hızlı olmayan şarj süreleri, yazılım seçeneklerinin ve mouse üzerindeki hakimiyetinizin o zamanlara göre limitli olması, ürünün ağır olması gibi sebeplerden ötürü bir türlü istenilen sonuçları ben şahsen alamıyor ve bunu soran dostlarıma da kablosuz ürünleri önermiyordum. PRO Wireless çıkana kadar.

  Gamescom’da katıldığım basın toplantısında ekranda anlatılan ürünü önümde görmem, kutudan çıkarıp hafifliğini tartmam ile PRO serüveni başladı diyebilirim. İlk jenerasyon benim için gerçekten tabuları kıran bir yapıda idi. Kablolu mouse ile alabildiğim FPS performansını kablosuz muazzam bir ürün ile alabilmek sadece benim değil, aynı zamanda benimle birlikte oyun oynayan ve PRO Wireless mouse’u merak eden herkesin sorularına cevap oldu. Çok uzun süre PRO Wireless ana mouse’um oldu. Tasarımı, rahatlığı, hafifliği ve performansı ile 1 gün olsun kafamda soru işareti olmadan kullandım. Onu tahtından Superlight indirdi doğal olarak. Bu süreçte hep konuşuyorduk “PRO Wireless’ten daha iyi bir mouse geliştirilebilir mi?” diye Bu soruya Logitech G ekibi kendi içinde cevap verdi ve geliştirdi. Daha hafif ve daha iyi üzerinde çalışılmış bir ürün olarak, farklı renk seçenekleri ile birlikte Superlight piyasada yerini aldı. Bu ürünü de ilk gününden beri kullanmaktayım. “Bizi bilen bilir” diye bir tabir vardır ya, Superlight tam olarak böyle bir ürün oldu PRO Wireless üzerine. Daha hafif olması, daha uzun süre şarj ile kullanılabilmesi, pro bir yaklaşım olarak RGB’nin kaldırılması ve grip tape bulunması gibi farklı bir seviyeye gidecek değişimler ürünle birlikte geliyordu. Bu durum doğal olarak oyuncu metabolizmasında yeniliklere de geçişi simgeliyordu. Yukarıda da bahsettiğim gibi PRO segmenti kullanıcısına profesyonellerin elinden çıkmış bir ürün teslim ediyor akabinde de daha iyi, daha profesyonel oyun oynaması için imkan yaratıyor. Bu durum, sektördeki oyuncuya ve inovasyona yönelik değişimin de aynı zamanda bir yöne oturmasını sağlayan etken oldu.

  Ve şimdi… Var olan en başarılı ürüne bir gömlek daha atlatmak isteyen Logitech G mühendisleri karşımıza Superlight 2 ürününü çıkardılar. 2000 Hz Polling Rate, Superlight’a göre 25 saat daha fazla şarj ile 95 saatlik kullanım süresi, 32.000 DPI olması ve 500 IPS saniyedeki tarama hızı ile kendi alanını genişletiyor. Superlight 2 bir önceki ürüne göre 3 gram daha hafif. 60 Gram’lık ağırlığa sahip.Taban yapısı olarak Superlight 2 biraz daha farklı bir skatez yapısına sahip. ilk Superlight biraz daha oval bir arka skatez bloğuna sahipken, Superlight 2 ise dengeli ve kasanın yanlarına doğru uzayan bir skatez yapısında. Tıklama sesi ve hissiyatından switchlerin de değiştiğini hemen anlayabiliyorsunuz. Superlight’ta ve PRO Wireless üzerinde Omron switchler bulunuyordu. Superlight 2 üzerinde Lightforce adını verdikleri hibrit optik ve mekanik Omron D2FP-FH1 anahtarlar bulunuyor. Daha tok, biraz daha sert, daha klik bazlı bir dokunma hissiyatı bizi bekliyor. Bu durum benim gibi daha önce bu seride böyle bir deneyim görmemiş olan oyuncuları şaşırtacaktır.

  Hero 2 sensör de bir başka yenilik. Daha hassas bir oyun deneyimi için 32.000 DPI’a kadar izleme hassasiyeti ve 500 IPS bir sensör gücü sunuyor. Bir diğer yenilik ise artık bu ürünün USB-C kullanıyor olması. Şahsen ince uçlu jack kullanan şarj noktalarından bana gına gelmişti. Ne zaman ters takacağım ve kıracağım korkusuyla yıllardır bütün bu tarz ürünlerime ekstra saygı ve sevgi gösterirken, artık USB-C bağlantı noktası ile korkusuzca şarja takabiliyorum.

  LOGITECH G PRO X SUPERLIGHT 2 ÖZELLİKLER VE AYRINTILAR

  BOYUTLAR

  • Yükseklik: 125,0 mm
  • Genişlik: 63,5 mm
  • Derinlik: 40,0 mm
  • Ağırlık: 60 g

  TEKNİK ÖZELLİKLER

  • LIGHTSPEED kablosuz teknolojisi
  • LIGHTFORCE Hibrit Anahtarlar
  • Yerleşik bellek
  • Sıfır katkılı PTFE Ayaklar
  • 5 tuş
  İZLEME
  • Sensör: HERO 2
  • Çözünürlük: 100 – 32.000 dpi
  • hızlanma: >40 G
  • hız: >500 IPS
  • Sıfır yumuşatma/hızlanma/filtreleme
  YANIT HIZI
  • Bildirme Hızı: 2000Hz (0.5 ms)
  • Mikro işlemci: 32 bit ARM
  PİL ÖMRÜ
  • Sürekli hareket: 95 saat

  Teknik özellikler ve bize sunulan detaylardan sonra biraz ürün ile geçirdiğim süre, ailenin eski ürünlerine göre yaşadığım deneyim ve gelecekte neler olabileceği kısmından bahsedelim. Logitech G mühendisleri PRO serisini harika bir yere konumladılar kendi ürün ağaçlarında. Buna bağlı olarak yeni alacağınız bir ürünün eskisinden kötü olabilme lüksü ve şansı yok. Superlight oyuncu mouse’u PRO Wireless’tan daha iyiydi. Şimdi Superlight 2 ürünü de bildiğimiz Superlight’tan daha iyi bir konuma kendini koyuyor. Doğrudan baktığınızda bir önceki jenerasyonun yarattığı kadar bir fark göremiyor olabilirsiniz. Çok normal, artık belli standartlar oturtuldu, şimdi ise daha ileri dönük çalışmaların altyapısı hazırlanıyor. Örneğin bu ürün 2.000 Hz’lik bir Polling Rate’e sahip. Piyasaya çıkacak bir Dongle ile 4K seviyesine ulaşılması daha kolay. Sizce Logitech G ekibi 4K akımından geri kalır mı, bence kalmaz =)

  Bir önceki jenerasyon ile yapısal olarak aynı olduğu için kullanmaya başladığımda hiçbir zorluk çekmedim. Boyası ve kaplaması biraz farklılaşmış gibi durdu gözüme. Superlight parlamaya daha yatkın bir yüzey kaplamasına sahiplen Superlight 2 üzerinde bu sorun giderilmiş gibi duruyor. Grip Tape kullanıcıları için böyle bir durum yok elbette, onlar daha fazla hakimiyet için bantları yapıştırıp hayatlarına devam edebilirler.

  Skatezler yine bildiğimiz gibi, kayıyor, akıyor kumaş yüzeylerde. Superlight 2’yi birden fazla farklı markanın kumaş mouse pad’inde denedim, işini sorunsuz yapıyor. Ayrıca FPS oyunları için aldığım Cordura mouse pad’imde de denedim. Resmen tavada omlet olmayı bekleyen yumurta gibi kayıyordu pad üzerinde. Herhangi bir skatez değişimi yapmadan da fazlasıyla performans alabilirsiniz. Ben rahat edemem, illa cam skatez takacağım diyenler için yurtdışında bildiğimiz ve sevdiğimiz bir markanın cam skatez ve custom farklı hissiyatlarda Grip Tape’leri de Superlight 2 için piyasaya sunulmuş durumda.

  Superlight 2 değişimi, bende biraz farklılığı ve yeniliği alışılmışın dışında bir şekilde algılamamı sağladı. PRO Wireless ile olan ilk deneyimim daha sonrasında Superlight’a geçince hafifliğine alışma eğrim şimdilerde mouse tıklamasına alışma ve onunla birlikte daha iyi performansa odaklanma olarak karşımda duruyor. Switch farkı dışında beni direkt etkileyen bir şey olmadı. Buna da alışmanız çok uzun sürmeyecektir. Yumuşak bir switche göre aksiyon anlarında daha fazla haz alacağınız ve performansınızın alışma süreci sonrasında daha iyi olacağı muhtemel durumlardan bir tanesi. Dengeli yapısı ve 3 jenerasyondur değişmeyen tasarımı ile Superlight 2 oldukça iyi duruyor. Performans odaklı değişimleri ile birlikte bu ailenin en güçlü bireyi olarak kendine listenin en tepesinde yer açtı.

  LOGITECH G PRO X Superlight 2 Lightspeed Oyuncu Mouse’u dikkatinizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz

  LOGITECH G PRO X TKL Kablosuz Klavye

  Oyuncular için klavye tercihleri son yıllarda oldukça değişti. Eskiden bolca ışıklı ve keskin tasarımları ile “kaslı” duruşa sahip klavyelerden daha minimal, mekanik switchlerin tercihleri ön planda olan, kablosuz teknolojiler ile donatılmış daha profesyonel cihazlara evrildik. Hala piyasada RGB’leri ile kozmetik anlamda kullanıcıyı mutlu edecek cihazlar illaki bulabilirsiniz.

  Burada şöyle bir ayrıma gidiliyor. En iyi performansı veren olabildiğince sade ürünler mi, yoksa çatlamalı patlamalı ışık saçan tamamen ortam yaratmayı sevenler için bol teferruatlı cihazlar mı? Tabii ki bütçeye göre bu seçenekler daha da artabiliyor lakin temel olarak sektör bu iki taraf arasında kendine yön tayin ediyor. Elbette kozmetiğin bir kötü yanı yok, baktığımızda mutlu oluyoruz. Lakin her kozmetik ürünün iyi bir performans vermesini de bekleyemeyiz. Minimal derecede kozmetik ile performansı birleştiren LOGITECH G PRO X TKL ile Logitech G’nin klavye ailesinde yeni geliştirdiği konulara bir bakacağız.

  Logitech markasını bilen kullanıcılar firmanın uzun yıllardır farklı kullanıcı grupları için klavye başta olmak üzere birden fazla ürün grubunda üretim yaptığını biliyorlar ve görüyorlardır. Özellikle son yıllarda oyuncular için PRO segmentini geliştiren firma, tek amacı yüksek performans ile oyun oynamak olan oyuncuları merkeze aldığı bir ürün ailesi ile hizmet sunuyor. Kulaklığı, oyuncu mouse’u ve klavyesi ile birlikte oyuncunun hareket alanındaki duyma ve fiziksel performansa en iyi dahil olabilecekleri seçenekleri paylaşıyor.

  Bu bağlamda klasik klavye seçeneklerinden yıllar içinde farklı markalı mekanik switchlere, daha iyi yazılım desteğinden Lightspeed kablosuz iletişime kadar devrim niteliğinde adımlar atıldı. Özellikle online oyunculuğun ve rekabetçi oyun anlayışının son 20 yılda daha da artmasıyla birlikte oyuncular için donanım üreten Logitech markasından, oyuncular için özel ekipmanlar üreten Logitech G markasına doğru dönüşüm gerçekleşti. Bu dönüşümün son üyesi LOGITECH G PRO X TKL ile karşı karşıyayız.

  LOGITECH G PRO X TKL adından da anlaşılacağı gibi oyuncular için özel olarak üretilmiş, numpad bölümü bulunmayan performans odaklı bir oyuncu klavyesi. Bilindik Logitech G kalitesini üzerinde taşıyan ürün Lightspeed kablosuz iletişim teknolojisi ve Bluetooth ile çoklu bağlantı seçenekleri ile beraber geliyor. 50 saate kadar şarj ömrü ile oyun keyfinizi kolay kolay bölmeyi hedeflemeyen klavye, tuş hissiyatında şıkır şıkır mekanik gürültüsü olmayan switch yapısı ile olabildiğine sessiz, tuş basım ve tepkime aralıkları keyifli bir deneyim sunmaya odaklanmış. Aramızda klavyelerin ve mouse’ların switchlerindeki renk kodlarını, onların tepkime ve ses – hissiyat farklılıklarını mutlaka bilenler vardır. Bu ürün globalde Lineer, Dokunmatik ve tık sesli olmak üzere 3 farklı switch modeli ile birlikte satılıyor. Benim kullandığım model ise GX Brown Dokunmatik olarak geçen switch modeli. Türkiye’de de bu model satılıyor. Hızlı, tamamen sessiz değil ama rahatsız da etmiyor sesi, performans odaklı ve fişek gibi. Nazar değmesin, Logitech G tarafında üretilen klavyelerde Cherry MX Brown’dan sonra en sevdiğim switch oldu kendisi. Özellikle aksiyon oyunlarını oynayanlar için şiddetle önereceğim bir switch. Bir tuşa defalarca basmanız gerektiğinde ya da ani tepkimelerle cevap vereceğiniz pozisyonlarda tuşa basma aralığınızın doğrudan yanıt olarak iletildiği muazzam bir seçim.

  LOGITECH G PRO X TKL Teknik Özellikleri

  BOYUTLAR

  FİZİKSEL ÖZELLİKLER
  • Yükseklik: 34 mm
  • Genişlik: 352 mm
  • Derinlik: 150 mm
  TEKNİK ÖZELLİKLER
  • Profesyonellerden ilham alan, sayısal tuş takımsız tasarım
  • LIGHTSYNC RGB aydınlatma
  • Yerleşik aydınlatma profilleri
  • 2 m (6 fit) uzunluğunda ayrılabilir şarj ve veri kablosu
  • 1 ms bildirim hızı
  KABLOSUZ
  • Pil Ömrü (şarj edilebilir): 50 saate kadar
  • Kablosuz kullanım mesafesi: 10 m’ye kadar

  Teknik detaylarla birlikte baktığımızda PRO X TKL bize masaüstünde yalın bir performans sunuyor. TKL olmasıyla birlikte az yer kaplaması, masa üzerinde kaymayan dengeli ayakları ve oturaklı yapısı ile oyunlarda aksiyon anında elinizn altından kaçıp gitmiyor. Kablosuz olmasının getirdiği rahatlık ile kullanım alanınıza göre masada istediğiniz yere konumlayabiliyorsunuz. Superlight 2 sahibiyseniz bu 2 ürünü aynı USB üzerinden sisteminize bağlayarak 1 USB portunuzu boşa çıkarabiliyorsunuz. Konum olarak da baktığınızda küçük yapısı sayesinde aksiyon anlarında mouse ile çarpışma riskini minimalize ediyor. Lightspeed teknolojisi son yıllarda özellikle kablolu olan tüm profesyonel ürünlerin mükemmel bir değişim göstermesini sağladı. Kablosuz iletişim performansını, özellikle klavye gibi kablolu kullanmaya alıştığımız bir cihaz ile deneyip, başarılı olunmasıyla birlikte yeni bir standart haline geldi.

  Programlanabilir tuşlar, LIGHTSYNC ile RGB aydınlatma desteği, oyun modu tuşu, yeni eklenen oyun modu kilidi, olmazsa olmaz medya tuşları ve ses ayar tekerleği ile alıştığımız ne varsa güzel bir paketle bize sunulmuş. PBT key caps ile daha dayanıklı bir performans ürünü ortaya çıkmış.

  PRO ailesinin yeni çıkan diğer ürünlerinde olduğu gibi Logitech G HUB üzerinde oldukça önemli ayarları klavye için yapabilmeniz mümkün. Klavyenin şarj takibinden, şarjı azalınca tuş ışıklarının renk değiştirmesi gibi bize işaret edici küçük ama önemli bir detayın düzenlenmesi dahil oldukça fazla seçenek var. Klavyenin yüzdesel olarak şarj değerinden, bu değerle yaklaşık kaç saat kullanımda olabileceği, klavyenin güç tüketiminin detayları, yazılım güncellemeleri, klavyenin kullanımda olmadığı anlarda kendini uyku moduna alabilmesi açısından ne kadar sürede aktif olabilme seçenekleri, aydınlatmanın kapatılma seçenekleri ve yerleşik bellek modu dahil donanımsal detaylara müdahale edebiliyorsunuz.

  LIGHTSYNC ekranı ile birlikte ister ön ayar olarak gelen RGB seçeneklerini, isterseniz serbest stil çalışmaları animasyonlarla birlikte destekleyebiliyorsunuz. Renk efektleri arasında yıldız Işığı benim favorim! Gece odayı karartıp klavyeyi izlemek gerçekten harika.

  Oyun modu ve tuş atamaları ile birlikte klavyenin kendisinden daha fazla performans almanız mümkün. Oyunlara göre farklı atamalarda RGB değişimleri de beraberinde gelebiliyor.

  Atamalar bölümüne geldiğinizde ise artık klavyenin tuşlarına eylem olarak, komut, makro gibi farklı türlerde ön ayarı, efekt ve ses örneklemesi dahil yönlendirebiliyorsunuz. Aramızda bir klavyenin bu şekilde %100’ünü kullanmaya meraklı arkadaşlar varsa buyursunlar denesinler, ben WASD ve yazı yazmak dışında henüz yazılımı bu kadar zorlamadım 🙂

  Günün sonunda uzun yıllar kullanmak istediğiniz bir klavye tercih etme aşamasında size bütün yeni teknolojileri, performans odaklı sunan nadir ürünlerden biriyle karşı karşıyayız. Bu aralar yeni bir klavye almak isteyenlerin mutlaka listesinde yer almalı PRO X TKL.

  LOGITECH G PRO X TKL Kablosuz Klavye dikkatinizi çekti ise buraya tıklayarak satın alabilirsiniz

  Logitech G’nin bu ara oyuncularla buluşturduğu PRO serisinin yeni üyelerine şöyle bir göz attık. Kendini yenileyen, her adımda biraz daha ileriye odaklanan bu serinin yeni ürünleri oldukça iyi görünüyor. Oyunculara değer veren firmanın farklı ürünlerinin incelemelerinde görüşmek üzere!

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN