Yeni iPhone’unuzda olması gereken uygulamalar

0

   iPhone için AppStore’da neredeyse iki milyondan fazla uygulama bulunuyor. Uygulamalar, genelde AppStore üzerinde isteğe göre arama yapılarak bulunduğu gibi, aynı zamanda arkadaşlar, aile, gazete, dergi ve blog gibi ortamlardan tavsiye ile de indirilebiliyor.

     Bu haftaki yazımda; yeni bir iPhone’da bulunmasında yarar olacağını düşündüğüm uygulamalardan bahsedeceğim.

Seyahat ve Tatil Uygulamaları

 

    Gerek yurt dışına, gerekse de yurt içinde sık seyahat edenlerdenseniz ya da tatil için iPhone uygulaması bakıyorsanız; CityMapper ve TripAdvisor  uygulamalarının tam size göre olduğunu söyleyebilirim.

   CityMapper uygulaması gideceğiniz popüler şehirlerdeki tren ve otobüs seferleri konusunda ayrıntılı bilgiler veriyor. Verdiği bilgiler ile ilgili ulaşım seferlerini dakika hassasiyeti ile önünüze getiriyor. Gidilecek yer için farklı yollar hakkında bilgi vererek, tatil ya da iş seyahatlerinizde boşa zaman harcamanın önüne geçiyor.

   TripAdvisor, milyonlarca kişinin daha önce gezdiği yerler hakkında tavsiyelerle birlikte, çeşitli seyahat seçenekleri ve planlama özellikleri ile, en avantajlı fiyatları bulmak için, yüzlerce web sitesini tarayıp, rezervasyon araçlarına doğrudan linkler sunabiliyor.

Müzik Uygulamaları

   Ecoute albüm kapaklarını görüntüleme yeteneğine sahip bir müzik uygulaması. 3D touch desteği sunan uygulama, karışık çalma, tekrar çalma ve AirPlay gibi özelliklerine sahip. Twitter, Facebook ve Last.fm gibi sosyal medya servisleri ile senkronize olabilen uygulama, aynı zamanda çalınan parçanın sözlerini de gösterebiliyor.

  TuneIn Radio uygulaması ile dünyanın dört bir yanında 16.000 den fazla şehirden, neredeyse 50.000 radyo istasyonuna internet ortamından direk bağlanıp, online müzik dinlenebiliyor.

  Spotify2008’den beri bir çok ülkede hizmet veren online müzik platformu. Spotify Premium ile müziklerinizi uygulamaya indirebiliyor, internet olmasada müzik dinlemenin keyfine varabiliyorsunuz. Ayrıca, sadece cep telefonlarında değil, bilgisayar, tablet, akıllı araçlar, PlayStation ve TV’de de Spotify kullanılabiliyor.

Video Uygulamaları

  Netflixi internet üzerinden takip edilebilen, medya içerik sağlayıcı olarak tanımlayabiliriz. Üyelik seçeneklerine göre film kiralama servisi de denilebilir. Türkçe desteği de bulunan uygulamada; orijinal programların yanı sıra, yerli, yabancı dizi, film ve belgeseli de Türkçe alt yazı ve dublaj seçenekleriyle seyredebiliyorsunuz.

    Infuse uygulaması; 14 farklı video (MKV, MP4, AVI, WMV, M4V, MOV, FLV, OGM, OGV, ASF, 3GP, DVR-MS, WebM, WTV) ve alt yazı (SRT, SSA, DVDSub, PGSSub, XSUB, Timed Text, VobSub, DVB)  formatlarını desteklemesi ve 1080P videolarını göstermesindeki başarısı ile öne çıkıyor.

  iPhone, iPad ve Apple TV cihazlarında, neredeyse tüm video biçimlerinin izlenebilmesine olanak sağlıyor. Uygulama aynı zamanda  AirPlay ve alt yazı desteğine de sahip.

  Uygulama ile herhangi bir video dosyasını iTunes uyumlu biçimlendirmeden de kullanabiliyorsunuz.

Sosyal Medya Uygulamaları

    İster sevilsin, isterse de nefret edilsin, sosyal ağlar artık gazetelerden daha fazla kullanılmaya başlandı. Sosyal ağlar denilince ilk akla gelen  Facebook ve Twitter uygulamalarının etkisini ve yapabildiklerini anlatmaya bile gerek yok. Aynı zamanda Tweetbot 4 uygulaması da bildirimleri özelleştirmeye ve akıllı filtreler kullanarak, daha zevkli sosyal medya deneyimi elde etmeyi sağlıyor.

   Eğer tasarım işi ile uğraşıyorsanız: Pinterest, resimlerden hoşlanıyorsanız : Instagram, arkadaşlar ile eğlenceden haz ediyorsanız: Snapchat uygulamalarını tavsiye edebilirim.

Klavye Uygulamaları

  Google Gboard, Gif, emoji ve kaydırarak yazma özelliğine sahip bir klavye uygulamasıdır. Aynı zamanda Google aramanın da dahil edildiği uygulama, iOS cihazlarındaki standart klavye için alternatif bir seçenek oluşturuyor.

   SwiftKey uygulamasında gelişmiş yapay zekaya sahip akıllı tahmin ve otomatik düzeltme özelliği bulunuyor. Akıllı klavye uygulaması sayesinde e-postalarınıza hızlı cevap verebiliyor, notlarınızı hızlı şekilde alabiliyorsunuz. Uygulamayı kullandıkça yapay zekası sayesinde daha hızlı yazmanın keyfine varabiliyorsunuz.

   Word Flow klavye uygulaması ile bir ileti yazarken veya e-posta cevaplarken, adresleri, haberleri, makaleleri veya gerçek zamanlı hava tahminleri de dahil olmak üzere, ihtiyaç duyulabilecek bilgilere, arama motorları üzerinden erişmek mümkün hale geliyor.

 

Cevap bırakın