Yeni iPhone modellerinin üretim yeri değişiyor!

0

iPhone modelleri nerede üretiliyor? sorusuna haklı olarak herkes Çin cevabını veriyor. Ancak, Apple’ın üretim hattını Hindistan’a taşıyabilmek için ciddi yatırımları bulunuyor. iPhone 6S, SE ve 7 gibi eski modellerin üretimini Hindistan’da yapabilen teknoloji devi bu kez 2018 iPhone modelleri yani amiral gemileri için kolları sıvadı.

Yeni iPhone’ların üretildiği ülkelere Hindistan’da ekleniyor!

Ortaya çıkan yeni bir raporda Foxconn’un Chennai tesisinde yeni iPhone modellerinin üretimini test etmeye başladığı belirtiliyor. Apple’ın bu cihazları Hindistan’da yerel olarak üretmesi yüzde 20’ye kadar ulaşabilen ithalat vergilerinden kaçabilmesine imkan tanıyor.

Yeni iPhone

Bloomberg’e göre, Apple şu anda Hindistan’daki akıllı telefon sevkiyatının yalnızca yüzde 1’ini elinde tutuyor ve geçen yıl yaklaşık 1.7 milyon satış gerçekleştiriyor. Bu kapsamda dünyanın en büyük ikinci pazarında iyi bir konuma ulaşabilmek için çabalamaya devam eden şirket üretim yeri değişikliği ile fiyatları bir nebze düşürecek.

Böylece halen Apple ürünlerinin fiyatı Xiaomi’den pahalı olsa da, üretim tarafında elde edilen tasarruflar son kullanıcıya fiyat indirimi olacak yansıyacak. ABD ile Çin arasında yaşanan gerginlikler, Apple’ın üretim hattını çeşitlendirme hedefine uyuyor.

Cevap bırakın