Yeni iPhone modellerinin kamera yetenekleri

0

Uzun zamandır merakla beklenen yeni iPhone modelleri nihayet tanıtıldı. iPhone 11, iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max olmak üzere 3 farklı modelle karşımıza çıkan Apple, bu modellerinde kamera konusunda oldukça iddialı. Özellikle Apple’ın üçlü arka kamera kurulumunu ilk kez kullandığı iPhone 11 Pro modelleri kamera konusunda yüksek performans vaat ediyor. iPhone 11 kamera tasarımına baktığımızda  ikili arka kamera kurulumunu görüyoruz. Ancak iPhone 11 Pro modellerinden tek farkı telefoto kameraya sahip olmaması oluyor. Bunun dışında diğer kameraların performasında herhangi bir değişiklik yok.

Şimdi dilerseniz lafı daha fazla uzatmadan yeni iPhone’ların kameraları bizlere neler sunuyor? Hep birlikte yakından bakalım.

iPhone 11 kamera özellikleri

Yeni iPhone’lar arasında en uygun fiyatlı model olan iPhone 11 kamera tarafında ikili bir kuruluma yer veriyor. Bu kameralardan biri geniş açı çekimler yapabilirken diğeri ise ultra geniş açı çekimler yapabiliyor. Geniş açı kamera, 12 MP çözünürlüğünde ve f/1.8 diyafram açıklığına sahip. Ultra geniş açı kamerada ise bu değerler, 12 MP ve f/2.4 şeklinde.

En önemli konulardan biri arka kameraların odak uzaklığı oluyor. Geniş açı kamera 26mm odak uzaklığına sahip. Ultra geniş açı kameranın odak uzaklığına baktığımızda ise 13mm olduğunu görüyoruz. Bu ana kameraya göre 0.5x oranında daha geniş çekimler yapabileceğimiz anlamına geliyor. Böylece kadrajınıza daha fazla şey katabilirsiniz.

iPhone 11 Pro ve iPhone 11 Pro Max kamera özellikleri

iPhone 11 Pro Max modelinin, iPhone 11 Pro modeline göre tek farkı ekran boyutu oluyor. Dolayısıyla iki telefonun donanım ve kamerası arasında herhangi bir fark bulunmuyor. İki model de kamera konusunda aynı performansı ve aynı işlevleri sunuyor.

Üçlü arka kamera kurulumuyla gelen iPhone 11 Pro modelleri, bu sayede ultra geniş açı çekimler yapabilirken 2 kat optik yakınlaştırma ile de çekimler yapabiliyor. Geniş açı kamerası 12 MP çözünürlüğünde ve f/1.8 diyafram açıklığını sunan telefonun ultra geniş açı kamerasının çözünürlüğü ve diyafram açıklığı ise 12 MP ve f/2.4 şeklinde. iPhone 11 modelinde görmediğimiz, yalnızca Pro modellerinde karşımıza çıkan telefoto kamera ise 12 MP çözünürlüğünde ve f/2.0 diyafram açıklığına sahip.

Odak uzaklığı konusuna baktığımızda ise geniş açı ve ultra geniş açı kameralarındaki değerin iPhone 11 ile aynı olduğunu görüyoruz. Telefoto kameranın odak uzaklığı ise 52mm şeklinde. Telefon bu sayede 0.5x oranında ultra geniş açı çekimler yapabilirken 2 kat optik yakınlaştırma ile de çekimler yapabiliyor.

Ön kameralar aynı

Yeni iPhone’ların ön tarafına baktığımızda da aynı kamera kurulumlarını görüyoruz. Tüm modeller, ön tarafta 13 MP çözünürlüğünde ve f/2.2 ana kameraya ev sahipliği ediyor. Bunun yanı sıra ön tarafta 3D ToF kamera görüyoruz. Face ID için de kullanılan ToF kamera, ön kamerayla başarılı portre fotoğrafları çekmenize olanak sunuyor.

Tek fark: Telefoto kamera

iPhone 11 modelinin arka kamera tarafında iPhone 11 Pro modeline göre tek kamera eksiği var. Apple’ın uzun zamandır çoğu akıllı telefon modelinde gördüğümüz telefoto kamera, iPhone 11 modelinde yer almıyor. Yalnızca iPhone 11 Pro modellerinde yer verildiği görülüyor.

Düşük ışıkta başarılı çekimler: Gece Modu

Yeni iPhone’larda uzun zamandır beklenen gece modunu iPhone 11 modelleriyle birlikte görüyoruz. Çoğu akıllı telefon üreticisinin telefonlarında gece moduna yer vermesinin ardından bu modu artık yeni iPhone modellerinde de kullanabileceğiz.

Gece modu sayesinde düşük ışıkta daha başarılı çekimler yapabilirsiniz. Yapılan testlerde de gece modu ile yapılan çekimlerin çok daha başarılı sonuçlar verilmiştir. Bu mod ile birlikte düşük ışıkta fotoğraf çekememekten kurtulacaksınız.

Video Performansı

Tüm iPhone 11 modellerinde 4K çözünürlüğünde saniyede 60 kareye kadar video çekim desteğine yer veriliyor. Full HD çözünürlüğünde ise saniyede 120 kareye kadar çıkılabiliyor. Saniyede 120 kare ile birlikte ağır çekimler yapabiliyorsunuz.

Bunun yanı sıra iPhone 11 modelinin yalnızca geniş açı kamerasında OIS (Optik görüntü sabitleyici) bulunuyorken iPhone 11 Pro modelinin geniş açı kamerasında ve telefoto kamerasında OIS bulunuyor. Her iki telefonun ultra geniş açı kamerasında da OIS yer almıyor. OIS sayesinde eliniz titrese bile daha sabit video çekimleri yapabilirsiniz.

Cevap bırakın