Yeni iPhone’lar kamera konusunda daha iddialı olacak

0

Apple’ın geçtiğimiz aylarda tanıttığı iPhone 11 serisi kamera konusunda kendisi için büyük yenilikler ile beraber gelmişti. İlk defa iPhone kullanıcıları, geniş açılı kamera ve gece moduna sahip bir kamera ile tanışmışlardı. Şimdi ise gelen haberler, yeni iPhone özellikleri arasında en iddialı kısmın tekrar kamera olacağını gösteriyor.

Yeni iPhone özellikleri arasında en iddialı kısım tekrar kamera olacak

Yeni geliştirilen  iPhone kamera teknolojisi, sınırsız detay teknolojisi olarak adlandırılabilir. Bu teknoloji, bilindik megapiksel kameralarından ziyade sınırsız detaya ve çözünürlüğe sahip fotoğraflar çekmeye izin veriyor. Bu sayede, çekilen fotoğraflar dijital ortamda pikselleşme yaşamayacak hatta bulanıklık sorunu bile giderilecektir. Bu teknolojinin geliştirilmesinde ana etken ise gelişen kuantum hesaplamaları.

Apple’ın Araştırma ve Geliştirme departmanı, teknik olarak çok fazla bilgi vermemiş durumda. Ancak yapılan şey, kısaca donanımda sıfıra bölmeyi mümkün hale getiriyor. Bu geliştirilen teknoloji ile birlikte kuantum nokta kubitlerikullanılıyor. İki teknolojinin karışımı ile birlikte bir ölçeklendirme faktörü kullanılıyor ve ortaya sınırsız çözünürlükte fotoğraflar çıkıyor.

Normal şartlarda, matematiksel olarak herhangi bir durumu veya sayıyı sıfıra bölmek onu tanımsız yapar. Ancak Apple, kuantum hesaplamadaki bu yeni gelişmeleri kullanarak ortaya tanımlı bir fotoğraf çıkarmayı başarmış. Bu sayede, herhangi bir görüntü kaybına uğramadan yakınlaştırma yapmak mümkün hale geliyor. Haberi yapan araştırmacı, bu donanım tarafından çekilmiş fotoğrafları görmüş durumda ancak kamuoyu ile paylaşmak şimdilik yasak.

Yeni gelişmeler, ekran konusunda da iPhone’un geliştirilebileceği manasına geliyor. Bu teknolojinin ilerleyen yıllarda kullanılması ile beraber, ekran çözünürlüğü kısmında da büyük farklılıklar ile karşılaşabiliriz.

Cevap bırakın