Yeni iPhone Kullanıcıları İçin İpuçları

      Apple ekosisteminin en önemli bileşenlerinin başında gelen iPhone, kullanım basitliği ve fazla sorun çıkartmaması nedeniyle kullanıcı sayısını artırıyor. iPhone’un yeni modellerinde gelen ilginç özelikler, kullanıcıların oldukça ilgisini çekiyor. 3D, Night Shift, Widget’lar, AirDrop vb. gibi çok sayıda özelliğin yanı sıra, uygulama havuzundaki inanılmaz zenginlik ile kullanıcılarını memnun ediyor. Yeni iPhone kullanıcıları için ipuçları başlıklı yazımda, iPhone kullanmaya başlayanlar için küçük ve yararlı ipuçları vererek, yeni telefonlarından en iyi şekilde nasıl yararlanabileceklerinden bahsedeceğim.

      iPhone kullanmaya başlayanlar için kısa kısa ipuçları vererek devam edelim.

Daha Hızlı Şarj

      iPhone’u hızlı şarj edebilmek için özellikle Macbook gibi kaynakların kullanılabileceği gibi aynı zamanda kablosuz şarj cihazı ile de daha hızlı şarj edebilirsiniz. Cihazı eğer kullanmayacaksanız uçak moduna almak ya da kapatmak da daha hızlı şarj olmasını sağlayacaktır. Cihazı şarj ederken kullanmak, şarj olma süresini artıracağından, şarj süresince mümkünse kullanmamak ya da gece şarj etmek daha verimli olacaktır.

      iPhone’u şarj ederken arka planda çalışan uygulamaların kapatılması cihazın daha hızlı şarj olmasını sağlayacaktır.  iPhone’unuzun daha az kaynak kullanmasını sağlamak için enerji tasarrufu özelliğin açabilir ve ekran parlaklığını da azaltabilirsiniz. Yeni iPhone Kullanıcıları İçin İpuçları

Karanlık Mod (Dark Mode)

      iPhone’u karanlık mod ile kullanmayı seçerseniz hem gözleriniz hem de bataryanız için uygun olacaktır.  Daha koyu tonlar, özellikle düşük ışıkta gözleri rahatlatır. Koyu tonlarda cihaz uygulamalarını çalıştırmak, daha parlak renklerde olduğu kadar enerji ve batarya sarfiyatına neden olmaz. Bu durum kullanılan bataryanın ömrünün daha uzun olmasına neden olacaktır.

      Çoğumuz gece kuşu olduğumuz ve geceleri sosyal medya ve favori uygulamalarımızı kullanmayı sevdiğimizden, iPhone’da karanlık modu açarak kullanmanın daha rahat olduğunu söyleyebilirim. Karanlık modu isterseniz sadece belli uygulamalarda kullanabilir ya da telefonun genelindeki bütün servisler için aktif edebilirsiniz. Uygulamaya özel karanlık mod kullanabilmek için, uygulamanın ayarlarına bir göz atmanız yeterli olacaktır.

Gelişmiş Güvenlik

      iPhone’lar oldukça güçlü güvenlik sistemine sahip olsa da, yine de siber güvenlik tehditleri ile karşı karşıya. Gelebilecek saldırıların etkisini azaltmak için alınması gereken bazı  güvenlik önlemleri bulunuyor. iPhone’daki uygulamaların korunmasında; yüz tanıma ve parmak izinin kullanılması, gerektiğinde ikinci bir koruma katmanı olarak altı basamaklı bir parola oluşturulması, güvenliği daha yüksek seviyelere getirecektir.

      Ayrıca,  Apple kimliğinizin güvenliği için iki faktörlü kimlik doğulama servisini kullanmaya başlamanız oldukça yararlı olacaktır.

Siri Farkı

      Apple’ın Siri’si iPhone’daki iOS işletim sisteminde kullanılan bir yapay zeka asistanıdır.  Bir ” Hey Siri ” cümleniz ya da cihazın yan tuşlarını kullanarak erişebileceğiniz bu akıllı asistanın yapabileceklerini denediğinizde daha da iyi anlayacaksınız.

      Siri’den mesaj göndermesini, Apple TV’den en sevdiğiniz TV şovunu açmasını, Apple Watch ile bir antrenman başlatmasını, hesaplamalar yapıp soruları cevaplamasını ya da en sevdiğiniz şarkıyı çalmasını ve daha fazlasını isteyebilirsiniz.

      Siri’ye alıştıktan sonra oldukça işinize yaradığını göreceksiniz. Siri’ye alışmanın biraz zaman alabildiğini de ifade etmek isterim.

AirPods

      AirPods, iPhone ile kullanabileceğiniz en yararlı aksesuarlardan birisi. AirPods; mükemmel ses kalitesi, sesli telefon görüşmesi, kolay ve rahat kullanımı ve kablosuz olmasının verdiği kolaylık ile oldukça kullanışlı bir cihaz olarak karşımıza çıkıyor.

      Yeni iPhone modellerine bir göz atmak için bu linki kullanabilirsiniz.

       Twitter takip için @salihertugrul     YouTube kanalım

 

Cevap bırakın