Google Glass geri geldi

0

Önde gelen teknoloji şirketlerinden Google’ın akıllı gözlüğü ‘Google Glass’ için geçtiğimiz yıllar pek de iyi geçmedi. Yeterince ilgi görmeyen, ancak akıllı gözlük ve giyilebilir teknoloji gibi nispeten yeni kavramların bilinmesinde önemli rol üstlenen cihazın, yeniden ele alınmak ve daha fazla geliştirilmek üzere ‘fişinin çekilmesi’ konusundaki karar 2015’te açıklanmıştı. Google Glass, iki sene sonra geri döndü…

Temelde sesli komutlarla çalışabilen bir artırılmış gerçeklik cihazı olan yeni Google Glass, bu kez son kullanıcıdan ziyade kurumsal müşterileri hedef alacak şekilde geldi. Eller doluyken ya da örneğin bir yere tutunuyorken cihazı kullanabilmek mümkün. Takıldığında yapılan işle ilgili videolar, görsellerle karşılaşan çalışanlar, bu sayede daha az hatayla süreçleri devam ettirebiliyorlar.

Akıllı gözlüğün yeni versiyonunun ağırlıklı olarak üretim, sağlık, lojistik gibi sektörlerde görüleceğini belirtelim. Geçtiğimiz aylarda dünyanın en büyük sivil/askeri uçak ve helikopter üreticilerinden Boeing’in Google Glass’ı test eden şirketlerden biri olduğuna tanıklık edilmişti.

Traktör üreticisi Massey Ferguson, lojistik şirketi DHL ve elektronik, bankacılık gibi sektörlerde faaliyet gösteren, aynı zamanda dünyanın en büyük 5 şirketinden biri olan General Electric de akıllı gözlüğü kullananlar arasında.

Google Glass’ın kurumsal taraftaki yeni çıkışının ardında fiyatı ise henüz netlik kazanmış değil. Bu noktada Google’ın toplu satış gerçekleştirdiği kaydediliyor. Dolayısıyla özel yazılım üretimiyle birlikte firmaya özel fiyatlar ortaya çıkıyor. Son kullanıcıyı ilgilendiren ve merak uyandıran en önemli konu ise yenilenen Google Glass’ın teknoloji raflarıyla buluşup buluşmayacağı. Gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

Cevap bırakın