Yeni gimbal: DJI Ronin-SC

0

Ünlü drone üreticisinin yeni ürünü DJI Ronin-SC, DSLR ve aynasız fotoğraf makineleri için uygun bir Gimbal çözümü olarak karşımıza çıkıyor.

DJI markası dendiğinde akla gelen ilk ürün grubu drone olurken ikinci ürün grubu ise Gimbal çözümleri. Temelde video kayıt eden cihazların titreşimini engellemek için tasarlanan Gimbal çözümleri konusunda iddialı olan DJI, cep telefonlarından aynasız ve DSLR fotoğraf makinelerine kadar birçok cihaz için üretim yapıyor. Bunlardan biri olan Ronin-SC ise özellikle fotoğraf makineleri için tasarlanan bir Gimbal çözümü. Gimbal nedir sorusunun yanıtı merak edenler daha önce bu konuda hazırladığım yazımı okuyabilirler.

DJI Ronin-SC

Yeni gimbal: DJI Ronin-SC

Toplam taşıma ağırlığı 2 kg olan Gimbal, bu ağırlığı geçmeyen fotoğraf makineleri ile birlikte kullanılabiliyor. Temelde 3 eksenli bir titreşim engelleyici Gimbal olan ürün, aynı zamanda yine DJI tarafından geliştirilen bir uygulama ile eş zamanlı kullanım imkanı da sunuyor. Bu uygulama sayesinde cihazı uzaktan kumanda etmek mümkün hale gelirken bazı özellikleri de uzaktan kontrol edebiliyorsunuz. Gimbal’ın toplam ağırlığının 1.1 kg gibi hafif bir değer olduğunu da söylemek isterim. Yani taşıması ve kullanması kolay bir ürün var karşımızda.

DJI Ronin-SC

Üzerinde 2.450 mAh Li-Poli pil bulunan ürünün, tam dolu iken pil ömrü 11 saate ulaşabiliyor. Bu pili USB Type-C bağlantı üzerinden şarj edilebilen Ronin-SC’de uygulama ile bağlantı kurabilmek için Bluetooth 5.0 teknolojisinin yer aldığını belirteyim. Uygulama ile Panorama, Timelapse, Motionlapse ve Motion Control gibi özellikler sunan DJI Ronen-SC, aynı zamanda markadın diğer ürünlerinde de bulunan ActiveTrack 3.0 teknolojisini kullanıyor. Bu teknoloji herhangi bir konuyu hareket halinde iken bile takip etmeyi sağlıyor.

DJI Ronin-SC

DJI Ronin-SC kimler için uygun

Öncelikle bu tarz cihazların video konusunda iddialı yarı profesyonel ve profesyoneller için uygun olduğunu belirteyim. 2 kilograma kadar fotoğraf makinesi taşıyabiliyor olması Ronin-SC’yi ağırlıklı olarak aynasız ve giriş/orta seviye DSLR ile video çekenlerin ilgili alanına koyuyor. Günümüzde birçok aynasız ve DSLR cihazın objektifi ile beraber bu ağırlığı aşmadığını söyleyebilirim. Elbette çok ağır ve büyük objektifle bu tarz bir ürünün kullanımı mümkün olmayacaktır.

DJI Ronin-SC

Özellikle aktüel çekimler için uygun bir ürün olan DJI Ronin-SC, geniş bir aksesuar desteğine de sahip. Telefon tutucudan, netlik motoruna, netlik tekerleğinden Grip’e kadar bir dizi aksesuar desteği ile daha kabiliyetli hale gelen ürünün önceki sürümlerinin Türkiye’de de halen satışta olduğunu hatırlatmakta fayda var.

DJI Ronin-SC

Bu tarz işlerle uğraşanların mutlaka bir bakması gerektiğini düşündüğüm ürün, yukarıdaki tanıma uygun herkese hitap ediyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın