Yeni FaceTime özelliği göz teması kurmaya zorluyor

0

FaceTime ya da diğer görüntülü konuşma uygulamalarını kullanmak zaten oldukça garipken, Apple bunu daha da rahatsız bir hale getirmeye kararlı gibi duruyor.

Apple’ın iOS 13 betasındaki yenilik insanların dikkatini çekmiş durumda. “FaceTime Dikkat Düzeltme” özelliği, görüntülü görüşmeleriniz sırasında göz temasını “daha doğru” hale getirmeyi vadediyor.

Peki bu tam olarak ne anlama geliyor? Şöyle ki, eğer bu özelliği açarsanız görüşmeleriniz sırasında göz teması kurmuyor olsanız bile FaceTime göz teması kuruyormuşsunuz gibi gösteriyor.

Söz konusu yeniliğin arkasındaki fikir aslında oldukça anlamlı. Eğer FaceTime ya da diğer görüntülü konuşma uygulamalarını düzenli olarak kullanmıyorsanız, kameraya bakmayı unutmanız oldukça olası. Bu da garip bir şekilde görüşme esnasında karşınızdaki kişiyle göz teması kurmamanızla sonuçlanıyor.

Düzenli göz teması…

Bu özellik gerçekten olmalı mı diye soracak olursak oldukça farklı fikirler var. Örnek vermek gerekirse normal bir konuşmada bile gözlerimizi düzenli olarak bir insanın gözüne kilitlemiyoruz, ancak uygulama düzenli bir göz teması sağlıyor.

Özellik şu an sadece iOS 13 geliştirici betasında. Yani genel kullanıcılar deneyimleyemiyor. Ancak bu yılın sonlarında iOS 13 yayınlanınca bizi birçok yeniliğin beklediğini de tekrar hatırlamış olduk.

Cevap bırakın