Yeni Edge sürümü ile bellek kullanımı düşüyor

0

Microsoft’un son dönemde güvenlik odağında bir dizi geliştirmeye de sahne olan web tarayıcısı Edge, artık sistemi daha az zorluyor. İşte konuya ilişkin ilk detaylar…

Microsoft, Chrome’a gelen özelliği Edge tarayıcısına ekledi. İlk rapora göre yeni eklenen bu özellik bellek ve işlemci kullanımında gözle görülür düşüş sağlıyor.

Beta versiyon Edge tarayıcıya eklenen sekme dondurma özelliği ile ilk raporlara göre bellek kullanımı %32 oranında azalırken işlemci kullanımı da %37 düşmüş durumda. Bunlara ek olarak Microsoft’un yapılan geribildirimlere göre teste katılan kullanıcılarının batarya kullanımı ciddi oranda azaldı.

Daha iyi hale gelen kullanım deneyimi

Üstelik Chromium 79’dan beri kullanılan bu özellik medya içeriği oynatılan veya ekran kaydı gerçekleştirilen sekmeleri dondurma işleminin dışında tutarak kullanıcı deneyimini olumsuz etkilemiyor.

Ayrıca kullanıcılar sekme dondurma için beklenecek zamanı kendi tercihlerine göre, sekme terkedildiği zaman devreye girecek şekilde ayarlayabilecekleri gibi birkaç saat sonrası için bile konfigüre edebilecek. Yazılım devinin yaptığı açıklamaya göre şimdilik bazı sekmelerde dondurma işlemlerinden sonra sayfanın çalışmasında problem yaşansa da bu durum ileriki güncellemeler ile düzeltilecek. İsteyen kullanıcılar Chromium Edge tarayıcısının Beta versiyonunu kurarak özelliği denemeye başlayabilirler.

Cevap bırakın