Yeni Dizüstü Bilgisayar veya Tabletleri Ayarlamak İçin İlk Adımlar

0

      Günümüzde bilgisayar veya tabletin olmadığı ev sayısı neredeyse yok denecek kadar azalmış durumda. Bu kadar yoğun kullanımın olduğu bir ortamda, haliyle kullanılan cihaz sayısı da artıyor.  Yeni alınan bilgisayar ya da bir tablet ile çalışmaya başlarken, nelerin yapılması gerektiği konusu da önem kazanıyor.  ” Yeni Dizüstü Bilgisayar veya Tabletleri Ayarlamak için ilk Adımlar” başlığındaki bu yazımda, bir liste yaparak yeni alınan tablet veya dizüstü bilgisayarın ilk çalıştırıldığında yapılması gerekenlerden bahsedeceğim.

Cihazların Güvenliğini Sağlamak

      Yeni alınan dizüstü veya tablet cihazınızda yapılması gerekenlerin en başında cihazın güvenliğini sağlamak geliyor. İşletim Sistemlerinde güvenlik duvarlarını açmak ve ihtiyaca göre istenilen uygulamalar için izinler oluşturmak oldukça önemli. Eğer çok ayrıntılı bilgim yok diyorsanız, özellikle internete bağlanmadan önce bilgisayarınıza bir virüs programı yüklemek yapılacakların başında geliyor. İnternet bağlantısını sağladıktan sonra da virüs programının güncellemek oldukça önemli. Bunların dışında diğer yapılacakları da sıralayacak olursak:

– İlk kullanımda düşük batarya bilgilendirmesinde, bataryanın tamamını doldurmak.

– Bilgisayarda meydana gelebilecek bir arıza durumunda, bilgilerinizin nasıl yeniden elde edilebileceği veya yedeklenmesi konusunda bir plan yapmak.

– Bilgisayar veya tablette bulunan bütün uygulamaların güncellenmesini sağlamak. Çoğunlukla Windows  işletim sisteminde, Windows güncellemesi yapmak veya tablette güncellemeleri denetlemek yeterli olacaktır.

– Bilgisayar veya tableti açarken kompleks bir parola belirlemek.

– Tablet kullanıcılarının “Find My Device” ( cihazını bul) türü cihazda standart olarak bulunan uygulamaları kullanıma açıp, ayarlarını yapmaları,

ilk yapılacakların başında geliyor.

İnternet Bağlantısını Sağlamak

      Günümüzde gerek dizüstü ve gerekse de tabletlerde neredeyse bütün uygulamalar internet bağımlı olarak geliyor. En önemlisi bilgisayardaki işletim sistemi, virüs programı ve diğer uygulamaların güncellenmesi gerekiyor. Bilgisayar ya da tablet ilk kullanılmaya başladığında, çoğunlukla güncellemesi yapılmamış olarak geliyor. İlgili cihazlar kullanılmaya başlandığında ilk yapılacakların başında internet bağlantısının yapılıp, üzerindeki uygulamaların güncellemelerinin yapılması geliyor. İnternet bağlantısını yaparken, özellikle bilinen ve güvenli bir Wi-Fi’ın kullanılmasına da dikkat etmekte yarar var.

Uygun Hesaplar ile Uygulamaları Açmak

      Çoğunlukla yeni bir tablet alındığında gerek Android ortamı olsun ve gerekse de iOS ortamında, öncelikle kullanılacak dilin seçimi yapılır, sonrasında lokasyon bilgisi tanımlanır. Bu kısımlardan sonra bir kullanıcı adı ile alınan cihazın kullandığı platformun desteklediği sisteme giriş yapılması beklenir.  iOS ortamlarında bir  iPad alındığında, cihazın internet bağlantısının sağlanması ve bir kullanıcı adı ile Apple ortamındaki iCloud servisine giriş yapılması sağlanır. Daha önce bir iCloud ID alınmamış olsa bile, o an bir hesap alınabilecek bir ekran bulunur. Yine aynı şekilde,  Android ortamlar için de, bir Google hesabı ile alınan tabletin aktive edilmesi sağlanır.  Dizüstü bilgisayarlarda, Mac ortamları için yine bir Apple ID ile giriş yapılabileceği gibi, bu durum Windows ortamlarda isteğe bağlı olarak bir Microsoft hesabı ile bilgisayarı açmak şeklinde değerlendirilebilir.

Kişisel Dosyaların Cihaza Yüklenmesi

      Daha önce oluşturulan dosyalar ki bunlar resimler, müzik, video, sunum vs olabilir, çoğunlukla USB bellekten ya da bulut ortamlarını kullanan servislerden kişisel bilgisayar ya da tablete indirilebilir. Bunun için çoğunlukla OneDrive, Google Drive, Dropbox vs gibi bulut servisleri kullanılabilir. Örneğin bilgisayar OneDrive servisi ile entegre edildiğinde, kaynağı bulutta olmak üzere, kişisel dosyaların bir yedeği de bilgisayarda ya da tablette tutulabilir. Eğer istenirse bu dosyalar ilgili cihazlara otomatik kopyalanabilir veya direk link ile bulut ortamına bağlanılabilir. Eğer yeni bir cihaza Microsoft’un OneDrive hesabı ile giriş yapılırsa daha önceden kişisel dosyalar bulut ortamına gönderilmiş ise cihazlar açıldığında dosyalar kullanıma hazır olarak görülecektir.

      Yeni bir dizüstü bilgisayar almak isterseniz  bu link bir fikir verecektir.

      Yeni bir tablet almak istiyorsanız bu link  bir fikir verebilir.

 

Cevap bırakın