Yeni Chrome 68 ile tanışın

0

 

Google, yeni Chrome sürümü Chrome 68’i kullanıma, dolayısıyla indirilmeye sundu. İşte yeni Chrome sürümüne ilişkin ayrıntılar…

İnternet teknolojileri dendiğinde akla ilk gelen marka Google, yeni internet tarayıcısı versiyonu olan Chrome 68’i kullanıma sundu.

Söz konusu web sürümü, Google’ın geçtiğimiz dönemde HTTPS siteleri öne çıkaran, yani arama sonuçlarında üst sıralarda konumlandıran anlayışının bir devamı olarak HTTP siteleri güvenli değil olarak işaretiyor. Dolayısıyla siteleri HTTPS’ye geçmeye yöneltiyor. Bir bakıma zorluyor.

Açıkçası bu özellik, kullanıcı güvenliği için olumlu, çünkü Google’ın HTTPS kullanan sitelerin bilgileri karşı taraf ve kullanıcı tarafından görülebilecek şekilde şifrelenmesini desteklediği anlaşılıyor. Bu da güvenlik anlamında kötü niyetli siber saldırganların önünü kesiyor.

Diğer yandan HTTP kullanan web sitelerinde herhangi bir şifreleme mekanizması bulunmuyor. Özetle web dünyasında HTTPS kullanmak artık iyiden iyiye bir standart halini alacak gibi görünüyor.

Bir kilometre taşı…

Google tarafından “Tarayıcı güvenliği için bir kilometre taşı” şeklinde tanımlanan yeni Chrome 68’de ayrıca stabilite ve hata düzeltmeleri gibi klasik güncelleme  özellikleri de mevcut.

Chrome 68 indir

Güncelleme halihazırda kullanan kimseler için otomatik olarak edinilebiliyor.

İlk kez indirmek isteyen internet kullanıcıları ise ilgili web sitesi üzerinden işlemi gerçekleştirebilir.

Teknoloji ve internet dünyasına dair öne çıkan gelişmeleri aktarmaya devam edeceğiz…

 

Cevap bırakın