Yeni Bir Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler

      Yeni özellikleriyle yeni bir telefon rahatlığı ile birlikte heyecan da getiriyor. Yeni bir telefon her zaman heyecan verici oluyor. Özellikle, cesur bir adım atmaya karar verip farklı bir işletim sisteminin kullanıldığı yeni bir platforma geçiş yapıldığında, beklentilerde büyük oluyor. Bazen yeni bir telefon bir süre can sıkıntısı bile yaratabiliyor. Yeni bir telefon almaya karar verildiğinde, ihtiyaca göre akıllı ve mantıklı seçim yapmak da oldukça önemli hale geliyor. Bu haftaki ” Yeni Bir Telefon Alırken Dikkat Edilmesi Gerekenler ” başlıklı yazımda, yeni bir telefon almadan önce kendinize sormanız gereken soruların neler olması gerektiği ve verilecek cevaplara göre ne tür bir telefonun size uygun olabileceği konusunda ip uçları vereceğim.

Cep telefonunu neden değiştirmem gerekiyor?

      Telefon almadan önce kendinize sormanız gereken soruları şu şekilde sıralayabiliriz. Neden yeni bir telefon istiyorum? Eski telefon yeterince iyi değil mi? Artık telefonum amaca hizmet etmiyor mu?  Bu soruları daha da artırdığımızda; şu sorulara verilecek cevaplar da yeni telefon almadan önce yararlı olacaktır. Örneğin, artık telefonunuz son güncellemeleri alamıyor mu?, Telefonu uzun süredir mi kullanıyorsunuz? veya Telefonunuz sık sık çökme veya donma mı yapıyor? şeklinde çoğaltabiliriz.

Yeni telefonda öncelikli özelliğim nedir?

      Yeni bir telefon almak istenildiğinde telefonundaki bir ya da birkaç favori özelliğin olması alınmasında etken rol oynar. Bazıları unutulmaz anları yakalamak için yüksek çözünürlüğü, büyük ekranı tercih ederken bazıları da telefonda uzun süre kullanabileceği bir batarya ömrünün olmasını tercih edebilir. Eski telefonunun yavaş çalışması, yeni telefon tercihinde hızlı bir cihazın olması beklentisini doğurur. Yeni bir telefon alırken en çok tercih edilen özelliklerin net bir şekilde ortaya konması önemlidir.

      Yeni bir telefon almadan önce istenilen özelliklerin bir listesini yapmakta yarar var. Günümüz teknolojisinde bir akıllı telefonda; yüksek hızlı işlemci, yüksek çözünürlüklü kamera, kablosuz şarj, 5G desteği, su geçirmeme, büyük ekran, daha fazla depolama alanı ve uzun pil ömrü gibi özellikler tercih nedenleri arasında ilk sıralarda geliyor. Bu sıraladığım özellikler arasında hangilerinin önde geldiğini ortaya koymak, önceliklerinizi belirleme ve karar verme açısından yararlı olacaktır.

Ayrılacak bütçenin belirlenmesi

      Yeni bir telefon almaya karar verildiğinde özelliklerini incelemekle birlikte ne kadarlık bir bütçe düşünüldüğü de önemlidir. Çoğu zaman istenilen özelliklerin tamamının olduğu bir telefon bütçe sınırlarını zorlar. Hangi marka ya da model telefon alınacaksa alınsın, yeni bir telefon için ödenebilecek maksimum bütçe miktarı belirlenmelidir. Çoğu zaman almayı düşünülen telefondaki özelliklerin bir kısmı fazla kullanılmayacak ve kullanılmayan özellik için ekstra ödeme yapma söz konusu olabildiğinden, gerçek ihtiyaçların net olarak ortaya konması ve ona göre bir bütçe ayarlaması yapmak akıllıca olacaktır.

Eski telefondaki verilerin durumu

      Telefon almaya karar vermek kadar, eski telefondaki verilerin yeni telefona aktarılması da zaman ve bilgi gerektiren bir süreçtir. Eğer yeni alacağınız telefon ile eski telefon aynı tür işletim sistemini kullanıyorsa verileri transfer etmek biraz zaman alsa da daha kolaydır. Farklı bir işletim sistemi kullanan telefon alındığında verilerin yeni telefona transferi biraz can sıkıntısı oluşturabilir. Konuşma verilerinin transferi, kullanılan mesajlaşma platformunun verileri yedeklediğinden daha kolay olmasına rağmen, cihazdaki resim ve diğer uygulamaların transferi uzun zaman alabilir. Örneğim bir Android telefondan IOS platformuna uygulama transfer etmek mümkün olmadığından, eski telefondaki uygulamaların IOS versiyonlarının yeni telefona kurulması gereklidir. Aynı şekilde telefondaki video ve fotoğrafların da yine bulut ya da bilgisayar ortamına taşındıktan sonra yeni telefona    aktarılması gerekecektir. Bu durum IOS ortamından Android ortamına geçildiğinde de neredeyse aynıdır.

Yeni telefon güvenliği için yapılması gerekenler

      Yeni telefon alındığında özellikle garanti ve fiziksel hasarı önlemek için yapılması gereken birkaç işlem bulunuyor. Telefonu alırken sigorta yaptırmak, gerekirse sigortanın süresini uzatmak. Telefona uygun koruyucu kılıf almak yapılması gerekenler arasında önde geliyor.

      IOS veya Android platformundan telefon alacaklar, telefon modelleri için bu linke bir göz atabilirler. ( IOSAndroid )

      Eski telefonlarınızı yeniden kullanmanın yolları hakkındaki yazıma bu linkten ulaşabilirsiniz.

      Twitter takip için @salihertugrul  Youtube abone olmak için SalihErtuğrul

 

Cevap bırakın