Yeni aynasız: Sony A6400

0

Fotoğraf sektörüne yeni adım atan bir model olan Sony A6400, özellikle videolu içerik üretenlere hitap eden bir model olmuş.

Fotoğraf alanında olmasa da Sony ürünleri özellikle video tarafında birçok kullanıcının ilgisini çekiyor. Bu alanda başarılı bir marka olan Sony, özellikle amatör ve yarı profesyonel videolu içerik ürünlerin bir numaralı tercihi olmuş durumda. Ürünlerini A serisi adı altında satan marka A7 ailesi ile daha çok profesyonellere hitap ederken A6000 serisi ile de giriş seviyesi ya da yarı profesyonel kullanıcıları hedefliyor. Aileye yeni katılan A6400 de firmanın bu kategorideki yeni ürünü.

Yeni aynasız: Sony A6400

Genel olarak baktığımızda firmanın önceki 6000 modellerindeki tasarım anlayışını kullandığını görüyoruz. Sony A6400 de önceki modellere fazlasıyla benziyor. Ürünün önemli bir farkı ise öne doğru döndürülebilir ekranı. Bu ekran sayesinde kullanıcı kendini görerek çekim yapabiliyor. Sony A6400 24.4 Megapiksel çözünürlük, APS-C boyutunda sensör, öne doğru hareket edebilen dokunmatik 3 inç ekran, 2.6 milyon piksellik OLED elektronik vizör, 4K video kayıt, dahili Wi-Fi ve Bluetooth, gibi özelliklerle donatılmış.

Teknik verilerin ötesine geçip detaylara bakacak olursak; fotoğraf makinesi tam anlamıyla bir video canavarı. 4K 30 fps video kayıt özelliği bulunan Sony, zaten iyi olduğu video konusunu bir adım daha öteye taşıyor. Video içerik üreticilerinin Sony tercih etmesindeki en önemli sebeplerden biri olan Log desteği A6400’de de bulunuyor. Fotoğraf makinesi S-Log3 ve HLG desteği sunuyor.

Göz takibi

Kameranın önemli özelliklerinden biri de göz takibi yapabilmesi. Bu özelliği aktif hale getirdiğinizde ve bir konu olarak bir insanı fotoğrafladığınız ya da videoya kayıt ettiğinizde o kişinin gözlerini takip edebiliyor. Bu önemli zira video ve fotoğrafta en önemli sorunlardan biri hareketli konularda netlik takibidir. Son yıllarda piyasaya sürülen fotoğraf makineleri bu sorunu ortadan kaldırmış olsa da bu tarz bir özellik kullanıcıların elini güçlendirecek imkanı sunuyor. Bu arada Sony yaptığı açıklama ile göz takibi özelliğinin önümüzdeki aylarda insanlar dışında hayvanlar için de geleceğini açıkladı. Yani eğer bir hayvanı fotoğraflıyor ya da video kayıt ediyorsanız onun gözlerini de takip edebilecek.

Dünyanın en hızlı netliği

Öte yandan Sony fotoğraf makinesinde bulunan netlik özelliğinin dünyanın en hızlısı olduğunu da iddia ediyor. Sony’ye göre bu ürün 0 02 saniyede otomatik netlik yapabiliyor. Fotoğraf makinesi aynı zamanda seri çekim hızı ile de dikkat çekiyor. Modelin saniyedeki seri çekim hızı mekanik shutter modunda 11 kare. Sessiz modda ise bu rakam 8 kareye düşüyor. Bu netliği yaparken makinede bulunan 425 netlik noktasının da ciddi bir fayda sağladığını belirtmeden geçmeyelim.

Bunlara ek olarak fotoğraf makinesinde konu takibi özelliği de var. Bu özellik diğer markaların modellerinde de bulunuyor ve Sony’ye de gelmesi güzel olmuş.

Döndürülebilir ekran

Sony A6400’te bulunan döndürülebilir ekran özellikle kendini çeken tek kişilik YouTuber ekipleri için faydalı bir çözüm. Sony’nin 6000 serisinde daha önce de döndürülebilir ekranlı modeller vardı ancak onlar kullanıcının kendisini görmesine izin vermiyordu. Sony A6400’deki döndürülebilir ekran kullanıcının kendisini görmesini de sağlıyor. Bu da özellikle özçekim yaparken işleri kolaylaştırıyor.

Genel özelliklerine göz attığım Sony A6400, zaten oldukça iyi olan 6000 ailesinin en yeni modellerinden biri olmuş. Çıtayı biraz daha yukarı taşıyan Sony, video konusunda iddialı olanlara yeni bir çözüm sunuyor. Yurtdışı fiyatı sadece gövde seçeneği ile 900, 16-50 mm objektifle 1000 dolar olan fotoğraf makinesi firmanın bu alandaki iddiasını sürdürecek özelliklere sahip.

Cevap bırakın