Yeni aynasız: Fujifilm X-T30

0

Fotoğraf alanında önemli bir takipçi kitlesi bulunan marka, yeni aynasız fotoğraf makinesi Fujifilm X-T30 modelini duyurdu. Yeni modelin temel özelliklerine bu yazıda göz atıyorum.

Her sektörde bilinen ve özel bir takipçi kitlesi olan markalar ve ürünler vardır. Fotoğraf sektöründe bu markalardan biri ise Fujifilm. Marka çok iddialı olmasa da ürettiği fotoğraf makineleri ile belli bir kitlenin ilgisini çekmeyi başarıyor. Aynasız fotoğraf makinesi alanında da son yıllarda üretim yapan markanın en yeni modeli ise X-T30 oldu.

Yeni aynasız: Fujifilm X-T30

Firmanın bu yeni modeli ailenin büyük abisi X-T3’ün biraz daha hafifletilmiş bir sürümü olarak karşımıza çıkıyor. Fujifilm benzer bir stratejiyi önceki model ailesi olan X-T2 ve X-T20 ürünlerin de uygulamıştı. Bu ‘hafifletmek’ vurgusu hem teknik özellikler hem de fiyat açısından geçerli.

Fotoğraf makinesi 26.1 Megapiksel APS-C X-Trans BSI-CMOS 4 sensör kullanıyor. X-Processor 4 ima işlemcisi ile gelen Fujifilm X-T30, Hibrit AF sistemi ve 425 netlik noktasına sahip. Saniyede 30 kare 1.25X kroplu ve kropsuz saniyede 20 kare fotoğraf çekebilen üründe 2.36 mliyon piksel çözünürlüklü OLED bir dijital vizör bulunuyor.

3 inçlik döndürülebilir dokunmatik ekran, 4K 30 fps video kayıt, kulaklık desteği de sunan USB Type-C bağlantı yuvası gibi özellikler fotoğraf makinesinin diğer fonksiyonları arasında yer alıyor.

Yüz takibi özelliği

Fotoğraf makinesinin ilginç bir özelliği daha bulunuyor: Yüz takibi. Evet bu çok yeni bir teknoloji değil ama yüz takibi ile beraber göz takibi de geliyor. Hatta Fujifilm bu olayı epey abartmış ve sağ göz ya da sol gözü takip et komutu da verebiliyorsunuz. Bu sayede konu hareket etse bile netlik de onunla beraber takip edilebiliyor. Özellikle video çekimlerinde işe yarayacak bir özellik. Seri çekim fotoğraflarda da kullanılabilecek bir teknoloji.

Joystik kumanda

Fotoğraf makinesinin arka yüzünde bulunan joystik şeklinde tuş ile ürünü kontrol etmek kolay hale getirilmiş. Bu joystik ile menülerde gezinmek ve seçim yapmak gibi işler halledilebiliyor.

Öte yandan önceki Fujifilm modellerinde olduğu gibi X-T30’da da bolca duğme bulunuyor ve bunlar üst tarafa konumlandırılmış. Dial olarak adlandırılabilecek bu düğmelerle filmli fotoğraf makinelerinde olduğu gibi ISO ayarı, çekim modu ve poz telafisi gibi fonksiyonlar düzenlenebiliyor. Ayrıca deklanşör tuşu gibi detayların retro fotoğraf makinelerini andırdığını da belirteyim.

Döndürülebilir ekran

Fotoğraf makinesinde döndürülebilir ve dokunmatik bir ekran var. Ama bu ekran sadece düşük ve yüksek açılarda kullanılmak üzere tasarlanmış. Yani kendinizi çekerken ekranı görmeniz mümkün değil. Bu konuda biraz daha ergonomik olabilirdi Fujifilm.

Eski film efektleri

Fotoğraf makinesinde eskiden kullanılan filmlerin efektini veren renk profilleri de bulunuyor. Bunlar arasında Provia, Velvia ve Astia gibi seçenekler yer alıyor.

Kulaklık çıkışı da var

Fujifilm X-T30’da video çekimlerinde harici bir mikrofon kullanmak için bir giriş bulunuyor. Ayrıca bilgisayar bağlantısı için de kullanılan USB Type-C bağlantısı aynı zamanda kulaklık desteği de sunuyor. Yani buraya uyumlu bir kulaklık ya da dönüştürücü taktığınızda sesleri de duyabiliyorsunuz. Güzel bir özellik.

Fujifilm X-T30, geleneksel tasarımla yeni teknolojiyi harmanlayan bir fotoğraf makinesi olmuş. Markanın tutkunlarının seveceği bu model, retro tutkunları da mutlu edecek gibi görünüyor.

Işığınız bol olsun…

Cevap bırakın