Yeni AMD ekran kartlarının özellikleri sızdırıldı!

0

AMD tarafından uzun zamandır tanıtılması beklenen ve 28 Ekim’de lansmanı yapılacak olan yeni ekran kartlarının özellikleri sızdırıldı. Yeni AMD ekran kartlarının özellikleri sızdırıldı! AMD Radeon Navi 21 ve Navi 22 özellikleri ortaya çıktı!

AMD Radeon Navi 21 ve Navi 22 teknik özellikleri sızdırıldı

AMD’nin 28 Ekim’de düzenleyeceği etkinlik yaklaşırken, Navi 21, 22 ve 23 ekran kartları hakkında da bazı detaylar ortaya çıktı. Videocardz tarafından sızdırılan bilgiler, çok yüksek ihtimalle gerçekleri yansıtıyor. MacOS’da bulunan sürücülerden ters mühendislik vasıtasıyla oluşturulan bilgiler, birçok teknik detayı da ortaya çıkardı.

AMD’nin yeni ekran kartları, en büyük değişikliği ışın izleme teknolojisi ile yapacak. PlayStation 5 ve Xbox Series X / S modellerinde de yeni AMD ekran kartları kullanılmıştı. AMD Radeon Navi 21 özellikleri ise dikkat çekiyor. 5120 grafik çekirdeğine ev sahipliği yapan ekran kartı, 2.2 GHz saat hızına ve 22.5 TFLOP hesaplama gücüne sahip. 16 GB VRAM ile birlikte gelen ekran kartı, 4K çözünürlükte oyun deneyimi için oldukça yeterli. Ancak AMD, NVIDIA ile rekabet etmek istiyorsa 29.8 TFLOP gücündeki RTX 3080‘e kıyasla RX 6900 XT için iyi bir fiyat politikası tercih etmeli.

Amiral gemisinin kardeşi AMD Radeon Navi 22 özellikleri de belli oldu. 2.5 GHzsaat hızına sahip ekran kartı, 12.8 TFLOP gücünde. 2560 çekirdek ile gelen ekran kartı, Xbox Series X’ten biraz daha güçlü. 4K oyun deneyimi için yeterli sayılan Navi 22’nin 12 GB VRAM ile gelmesi bekleniyor.

Son olarak birde en küçük kardeş Navi 23’ün 2048 çekirdek ile geleceği sızdırıldı. Navi 23’ün saat hızı ve toplam gücü hakkında ise henüz bir bilgi yok.

Uzmanların çoğuna göre AMD, iyi bir fiyat politikası ile NVIDIA’ya karşı rekabet edebilir. Ancak AMD’nin, bir an önce DLSS alternatifi bir teknolojiye ihtiyacı var gibi gözüküyor.

Cevap bırakın