Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  HaberlerİnovasyonYenal Gökyıldırım: “Dijital tüketici perakende sektörünü dönüştürdü”

  Yenal Gökyıldırım: “Dijital tüketici perakende sektörünü dönüştürdü”

  1443424092_Media_Markt_CEO_Yenal_G__ky__ld__r__m

  Media Markt Türkiye İcra Kurulu Başkanı Yenal Gökyıldırım, Türkiye’nin en büyük araştırma şirketlerinden GFK tarafından düzenlenen Tüketici Deneyimleri & Tercihleri Konferansı’na katıldı. Farklı sektörlerden yüzlerce profesyoneli ağırlayan etkinlikte Gökyıldırım, “Dijital Tüketici Perakende Sektörünü Nasıl Dönüştürecek?” panelinde özellikle son yıllarda perakende sektöründe yaşanan dönüşüme ve dijital tüketicinin tercihlerine yönelik açıklamalarda bulundu.

  “Online kanalımızdaki satışlarda %120 oranında bir artış gerçekleştirdik”

  Gökyıldırım konuyla ilgili şunları söyledi: “En iyi hizmeti ve en kaliteli ürün seçeneklerini en uygun fiyatlarla sunmak üzerine kurulu stratejimiz doğrultusunda dünyadaki trendleri, tüketicilerimizin satın alma alışkanlıklarını, talep ve ihtiyaçlarını yakından takip ediyoruz. Tüketici elektroniği pazarında 2011’den 2015 yılına kadar her yıl ortalama yüzde 17’lik bir büyüme gerçekleşti. Online perakende hacmi de büyümeye devam ediyor. Geçtiğimiz 2,5 yıla göre bir değerlendirme yaptığımızda online kanalımızdaki satışlarda %120 oranında bir artış gerçekleştiğini görüyoruz. Dijital entegrasyonun artması ve e-ticaretin yükselişi ile tüketicilerimiz de daha fazla kanaldan alışveriş yapma alışkanlığını kazandı. Araştırmalara göre tüketicilerimizin %56’sı çok kanallı alışverişi tercih ediyor. Bu doğrultuda sadece online alanda hizmet veren global oyuncuların bile fiziksel mağazalarını açmaya başladıklarını görüyoruz.

  Media+Markt+LogoBir diğer önemli nokta ise tüketicilerimizin artık sadece fiyat odaklı olmamaları. Onlara alışveriş sürecinde önem verdikleri kriterleri sorduğumuzda, tüketicilerimizin yüzde 60’a yakın bir bölümünün sadece uygun fiyat sunan değil, aynı zamanda iyi hizmet veren markayı tercih ettiğini gördük.”

  Etkinlikte Media Markt’ın dijitalleşen dünyada yaptığı çalışmalar hakkında da bilgi veren Yenal Gökyıldırım: “50 bin ürün çeşidimizle, Avrupa’nın 1 numaralı elektronik perakende zinciri Media Markt olarak, Türkiye’nin en çok tercih edilen çok kanallı elektronik perakende zinciri olma yolunda ilerliyoruz. 360 derece müşteri memnuniyeti için mağaza içi memnuniyet araştırmaları, gizli müşteri, sosyal medya gibi çok kanallı müşteri deneyim takip sistemimizi kurduk. Çok kanallı yapımızla müşterilerimize istediği zaman istediği yerden alışveriş olanağı sunuyoruz. Cepten, web’den, app’ten ve tabletten ulaşılabilen satış kanallarımızı çoğaltmanın ve müşterimize uçtan uca bir deneyim yaşatmanın gururunu yaşıyoruz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN