Yemek fotoğrafı çekmenin püf noktaları

0

Yemek fotoğrafçılığı son günlerde sıkça gündeme gelmeye başlayan, çok çabuk sevilen ve benimsenen bir tarz haline geldi. Yemek fotoğrafçılığını aslında iki kısma ayırmamız mümkün. Birincisi yemek görüntülerini yani bir anlamda lezzetleri fotoğrafa aktararak bu işi profesyonel olarak yapanlar. Diğer yanda ise ellerindeki akıllı cep telefonlarıyla yemek fotoğraflarını çekip bir çeşit hobi olarak paylaşan mobil fotoğrafçılık yapan amatörler bulunur.

Fakat hemen uyaralım; yemek fotoğrafı çekmek hiç de dışarıdan göründüğü gibi kolay bir iş değil. Görselliği ve estetiği özenle hazırlanmış bir kompozisyon ile birlikte profesyonel olarak fotoğraflamak hem kullanılacak fotoğraf makinesi – lensleri ekipmanları olarak pahalı hem de tecrübe ve sabır gerektirdiği için oldukça zordur.

Uygun ve Kaliteli Ekipman Çok Önemli

Yemek fotoğrafı çekerken bir yemeğin fotoğrafta en güzel haliyle görünmesini sağlamak için iyi bir fotoğraf makinesi, uygun bir objektif, kaliteli ışık, görselliği artırıcı arka fon, göze hoş gelen yerleşim ve estetiği zenginleştirecek aksesuarların olması gerekir.

Yemeği Yapan İle Yemeği Fotoğrafa Ayarlayan Aynı Kişi Olmamalı

Belki kulağınıza abartılı gelebilir ama başarılı yemek fotoğrafları çekmek için size yemeklerin duruşunu, sunumunu ve arka fonunu hazırlayan bir yemek görseli danışmanınızın olması büyük fayda sağlar. Bu danışman hem sektörün içinden gelmeli hem de yemek sunumları konusunda uzman ve tecrübeli olmalıdır.  Yemeğin nerede daha iyi görüneceğini, hangi fonda daha iyi görüntü alınabileceğini, hangi açıda ışığın daha iyi geleceğini bilmeli ve yemeğin fotoğraflamak için fotoğrafçıya yemeğin en iyi sunuş biçimini hazırlamalıdır. Böylece yemek fotoğrafı çeken kişi de sadece kendi işine yani fotoğrafa odaklanmış olur.

Fotoğraf Makineleri ve Lens Seçimi Önemli

Yemek fotoğrafçılığını profesyonel olarak düşünenler için doğru kamera ve lens seçimi elbette çok önemli. Hatta profesyonel fotoğraf makineleri işin olmazsa olmazları arasındadır. Burada yapacağınız en doğru seçim yemek fotoğrafçılığı konusundaki kariyerinizi de doğrudan etkileyebilecek niteliktedir. Bu işin profesyonelleri yemek fotoğrafçılığı için genelde 50 mm f/1.4, 85mm f/1.8 ve 60-105mm lensleri tercih etmektedirler. Lens konusunda elbette kesin bir sınırlama yoktur ama belirtiğim ve benzer lenslerle daha iyi sonuçlar alınabilir. Dijital fotoğraf makineleri ve lensler için hatırı sayılır bir bütçe ayırmanız gerekebilir.

Doğal Işık Tercih Nedeni

İyi bir doğal ışık kaynağı her zaman ilk tercih olmalıdır. Özellikle pencere yanı çekimlerde güneş ışınlarının doğrudan çekim yapılacak alana gelmemesine buraya sadece ışığın yansımasının düşmesine dikkat etmeniz ışığın fotoğrafa olumlu etki etmesi açısından önemlidir. Genel geçer bir kural olarak doğal ışık kaynağa yan veya arka taraftan gelmelidir. Fotoğrafçılık bilgisi bu durumlarda çok önemlidir.

Mutlaka Tripod Kullanın

Yemek fotoğrafçılığı ile uğraşanlara tavsiyemiz kaliteli bir tripod kullanmalarıdır. Yemek fotoğraflarının oldukça net olması beklendiğinden elle yapılan çekimlerde ne kadar dikkat edilirse edilsin bir miktar titreme oluşabileceği için sürekli tripod kullanmak en iyi tercih olacaktır.

Fotoğraf Çekiminde Kullanılan Farklı Açılar

Yemek fotoğrafçılığında yapılan çekimlerde genel olarak 3 ayrı açıdan çekim yapabilirsiniz. Bunlardan ilki 45 derecelik açı ile yapılan çekimlerdir. Çevremizde en sık olarak gördüğümüz yemek fotoğrafı çekim açısıdır. Bir diğeri de yemeğin bulunduğu çekim alanına paralel bir açı ile yapılan çekimlerdir. Üçüncüsü ise tepeden yani yukarıdan yapılan çekimlerdir. Kimi zaman bu açılar yemeklerin çeşitliliğine ve sunum şekillerine göre değişebilmektedir. Bir de çekim yaparken Altın Oran hep aklınızda bulunsun. Fotoğraf karesini 2 yatay 2 dikey çizgi çizerek 9 parçaya ayırdığınızda dikkat çeken yerlerin bu çizgilerin kesiştiği noktalar olduğunu unutmayın.

Yemekleri Çekim İçin Sunacağınız Zeminin Seçimi

Çekim yapılacak alanda yemekle uyum sağlayacak renk ve arkafon kullanılmalıdır. Yemek konusunda ahşap zeminler, ahşap masalar oldukça hoş görüntü vermekte ve yemeği ön plana çıkardığı için çok sık kullanılmaktadır.

Cevap bırakın