Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Mediatrend Desktop Mediatrend Mobile
Diğer
  Satın Alma RehberiYemeğinizi sağlıklı pişirin

  Yemeğinizi sağlıklı pişirin

  Sağlıklı beslenmek çağımızın en önemli konuları arasında yer alıyor. Bu ay sizler için Diyetisyen Simge Çıtak’ın da görüşlerini alarak, evinizde sağlıklı yemekler pişirebileceğiniz mutfak aletlerini yazdım. Bu aletlerle diyet listenizdeki hemen hemen bütün yiyecekleri kolayca hazırlayabilirsiniz.

  Mutfakta kullanacağınız ürünleri seçerken dikkat etmeniz gerekenlersimge-citak

  Sağlıklı bir mutfak için Diyetisyen Simge Çıtak’ın önerilerine kulak verelim: “Aldığınız yiyecek ve içecekleri eğer doğru şekilde depolar, hazırlar ve pişirirseniz besin değerini koruyarak sağlıklı beslenmiş olursunuz. Ülkemizde ve dünyada ölümlerin birinci nedeni kalp ve damar hastalıklarıdır. Kalp ve damar hastalıklarının en önemli nedenlerinden olan beslenme faktörü, yiyeceklerin pişirme yöntemleri ile doğrudan ilintilidir. Özellikle kızartılarak ve kavrularak yapılmış yemeklerde oluşan bazı zararlı maddeler kalp damar sağlığı başta olmak üzere sağlığa zarar verebilir.

  Yine vitamin, mineral ve diğer besin öğelerinin hazırlama ve pişirme esnasında kayba uğraması yeterli ve dengeli beslenememe ile sonuçlanır. Bunun sonunda da yine önemli sağlık sorunlarıyla karşı karşıya gelebiliriz.

  Tüm yiyecek gruplarını ayrı ayrı irdeleyerek en doğru saklama, hazırlama ve pişirme yöntemlerini irdeleyelim.

  Hazırlama ve pişirme ilkeleri

  Hazırlamak ve pişirmek için besinlere uygulanan işlemler besleyici değerini artırır veya azaltabilir. Aşağıda bu işlemlere örnekler verilmiştir:

  Ekmek, çörek, kurabiye yapmak için hamurun mayalandırılması besleyici değerini artırır.
  Kimyasal kabartıcılar besleyici değerini azaltır.
  Mayalandırılmadan yapılan ekmeğin besleyici değeri, mayalı ekmekten daha düşüktür.

  – Beyaz ekmek yapmak için buğday tanesinin, kepek ve özünün iyice ayrılması, besleyici değerini azaltır.

  – En besleyici ekmek, dış kepeği biraz ayrılmış, fakat özü ve iç kepeği ayrılmamış undan iyice mayalandırılarak yapılan ekmektir.

  -Ekmek ince dilimlenip kızartılırsa besleyici değeri azalır.

  – Tarhana, yoğurt ve unun karışımıyla mayalandırılarak yapıldığından, besleyici değeri yüksektir.

  – Pişirirken içine pişmiş nohut, mercimek, havuç eklenmesi değerini daha da artırır.

  _ Tarhana güneşte kurutulursa, süt ve yoğurt aydınlık yerde bekletilirse vitamin B2, vitamin, B6 ve folik asit değerleri azalır.

  _ Yumurta, süt, yoğurt, peynir ve tahinle yapılan tatlıların besleyici değerleri, sadece un, yağ, şeker kullanılarak yapılanlardan üstündür. Şeker yerine pekmez kullanılması, besleyici değerini daha da artırır.

  _ Sütlü tatlı yaparken şeker önceden konulmalıdır. Birlikte yüksek sıcaklıkta pişirilirse, protein değeri azalır.

  _ Kuru fasulye, nohut, mercimek gibi besinler iyi pişirildiğinde sindirimi kolaylaşır ve böylelikle protein değeri artar.

  _ Yumurta çiğ yenirse ya da sarısının etrafı yeşillenecek kadar hızlı ateşte, uzun süre pişirilirse, besleyici değeri azalır.

  _ Yeşil ve sarı sebzelerden yapılan salatalara limon veya sirke eklenir, bekletilirse A ve C vitamini değeri azalır.

  _ Sebzeler doğrandıktan sonra bekletilirse ve haşlama, pişme suları atılırsa, vitamin ve mineralleri azalır.

  _ Meyveler kesildikten ya da suyu sıkıldıktan sonra bekletilirse C vitamini değeri azalır. Hatta sıkılmış meyva suları buzdolabında bekletilirse vitamin değeri azalır.

  _ Süt yarım saat gibi uzun süre kaynatılırsa vitaminleri azalır.

  pastörize ve sterilize edilmemiş süt kabarınca ateşten alınırsa, mikropları ölmez. Süt kabardıktan sonra karıştırılarak 4-5 dakika kaynatılıp hemen soğutulur. Cam kavanozda buzdolabında 1-2 gün

  saklanır.

  _ Yağ yakıldıktan sonra yemeğe konursa, sağlığa zararlı duruma gelir.

  _ Yoğurdun yeşilimsi suyu atılırsa vitamin değeri azalır. Ayrıca yoğurt torbaya konup süzülür ve süzülen suyu atılırsa vitamin kaybı olur.

  _ Kapakları -hafif de olsa- içe veya dışa doğru bombaj yapmış konserveler sağlık için son derece zararlıdır. ”

  Sağlıklı bir mutfak için sahip olmanız gereken ev aletleri

  miele-buharli-firin

  Miele Buharlı Fırın: Sağlıklı beslenebilmek için yemeğimizi nasıl pişirdiğimiz oldukça önemli. Miele’nin buharlı fırınıyla yiyecekler vitaminlerini kaybetmeden pişirme gerçekleşiyor ve yemek lezzetini koruyor. Uzmanlar, buharda pişirilen yemeklerin suda pişirilen yemeklere oranla daha fazla vitamin içerdiğini ifade ediyor. Miele buharlı fırında aynı zamanda bir de buhar üreticisi bulunuyor. Bu sayede ideal bir pişirme ortamı sağlanıyor ve yemekler lezzetini kaybetmiyor. Harici buhar sayesinde de fırınınızı kolaylıkla temizleyebilirsiniz.

  Fakir Hausgerate-Tolero Buharlı Pişirici

  Fakir Hausgerate Tolero Buharlı Pişirici: Artık yemekler sadece lezzet sınavından geçmiyor. “Sağlıklı beslenme” kültürünün hızla yayıldığı günümüzde lezzetli olduğu kadar sağlıklı yiyecekler hazırlamak da büyük önem taşıyor. Üstün teknolojili ürünleri ile tüketicilerin ihtiyaçlarına yönelik çözümler sunan Fakir Hausgerate, yaşam kalitesini iyileştirecek ürünleri ile de tercih ediliyor. Fakir Hausgerate’nin ürün gamında yer alan Tolero buharlı pişirici ile hem sağlıklı hem de lezzetli yemekler yapmak artık çok kolay. Etten balığa, sebzeden pilava her türlü yiyeceği hazırlayabileceğiniz Tolero buharlı pişirici size sağlıklı yemekler vadediyor. Üst üste konabilen 3 adet buharlı pişirme sepeti ile tek seferde, 3 farklı yiyeceği pişirebilirsiniz. Sadece buhar ısısıyla pişen yemeklerin vitamin değeri de kaybolmuyor. 60 dakika zaman ayarı bulunan buharlı pişirici Tolero’ya pişirme esnasında su eklemek mümkün.

  Fakir Hausgerate’nin 1000 watt’lık Tolero buharlı pişiricisi 9,9 litre kapasiteye ve 3 adet pişirme sepetine sahip. Ayrıca 1,2 litrelik pirinç kabı da mevcut olan Tolero’nun eritme özelliği de bulunuyor.

  saglikli-grill-800grex

  Breville Sağlıklı Grill 800GREX: Yaz demek barbekü demek! Şu sıralar her köşeden mangal kokuları burnumuza gelmiyor değil.. Et, balık, tavuk her ne kadar mangalda güzel olsa da pişerken maruz kaldığı kömür dumanı bu zevke gölge düşürüyor. Bunun yerine elektrikli bir Sağlıklı Grill edinmek en mantıklısı olacaktır.

  Son zamanlarda tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de sağlıklı yaşam çok dikkat edilen bir trend haline geldi. Şekerden tuzdan uzak, sebze-meyve ve yağsız et ağırlıklı diyetler birçok evde uygulanıp tavsiye ediliyor. Sağlıklı gıdanın en önemli kısmı ise gıdanın pişirilme şeklinden geçiyor. Yiyecekleri pişirirken kullanılan gereçler konu ile alakalı büyük önem taşıdığı için çeşitlilik, doğal olarak da maliyet artıyor. Bunun yerine hepsinin bir arada olduğu bir bileşen eşya kullanmak en mantıklı seçim oluyor.

  Pişirme özellikle de kızartma konusunda tavadan daha çok elektrikli grill kullanmak hem yerden hem enerjiden hem de zamandan tasarruf sağlamakta. Breville 800GREX Sağlıklı Grill birden fazla pişirme opsiyonu, sağlıklı yüzeyi ve ergonomik kullanımı ile bahsettiğimiz ihtiyaçları fazlası ile sağlıyor. Hızla ısınan ve kolayca temizlenebilen Breville Sağlıklı Grill 800GREX ile sağlıklı lezzetleri şipşak hazırlayabilirsiniz.

  Breville’in harika tasarımlı sağlıklı grill’i, patentli eğim sistemi ile eti yağından arındırarak Glisemik Index değerini düşürür ve sağlığınıza lezzetli bir destek verir. (Glisemik Index: Karbonhidratların kandaki glikoz düzeylerine olan etkisini ölçen sistem) Pişirme yüzeyini temizlemek için ise yapmanız gereken tek şey bir parça kağıt havlu alıp pişirme yüzeyini silmek!

  Vestel_Mix&Go

  Vestel Mix&Go Blender: Enerji verici içeceklerini hep yanında isteyenler için tasarlanan Vestel Mix&Go blender, sağlıklı yaşamdan vazgeçmeyen için. Mevsim meyvelerinin kullanıldığı vitaminli içecekleri tek tuşla pratik şekilde hazırlayabilen Mix&Go blenderlar, turuncu, yeşil ve kırmızı seçenekleriyle mutfakları renklendiriyor. Vestel Mix&Go blenderların kolayca takılıp çıkartılan karıştırma şişeleri sayesinde kullanıcılar taze içeceklerini istedikleri her yere yanlarında götürebiliyor. Mix&Go’nun iki farklı büyüklükteki karıştırma şişesi sayesinde kullanıcılar hem kendileri hem de sevdikleri için keyifli içecekler hazırlayabiliyor. Vestel Mix&Go blenderların bulaşık makinesinde yıkanabilir karıştırma şişeleri ve paslanmaz çelik bıçakları ise kullanım kolaylığı sağlıyor.

  TefalActifryExpress

  Tefal Yeni ActiFry Express: Patentli pişirme teknolojisi sayesinde sadece 1 kaşık yağ ile binbir çeşit lezzet hazırlayanTefalActiFry, yeni hızlı pişirme teknolojisi ve yenilenen modern tasarımı ile mutfakların vazgeçilmezi olacağa benziyor. Patentli pişirme teknolojisi sayesinde sadece 1 kaşık yağ ile sağlıklı ve lezzetli kızartmalar hazırlayan TefalActiFry yenilendi. %30’a kadar daha hızlı sürede pişirmeye olanak sağlayan TefalActifry Expressyeni teknolojisi sayesinde mutfakta harcadığınız zaman size ve sevdiklerinize kalıyor.TefalActifry Express,opsiyonel atıştırmalık sepeti sayesinde kroket, börek, içli köfte, mücver ve balık gibi enfes atıştırmalıkları da sağlıkla sofralara taşıyor.

  Bir yemeğin sağlıklı olabilmesi için doğal ve mevsiminde sebzelerin kullanılması kadar nasıl piştiği de önem taşıyor. Tefal’ineşsiz pişirme teknolojisiyle geliştirdiği ActiFry Express,dijital zamanlayıcısı ve otomatik durma özelliği sayesinde zaman harcamadan pratik kullanım sağlarken, şeffaf geniş cam kapağı ile yemeğin her aşamasını izlemenizi sağlıyor. Yeni şık ve modern tasarımı ile de mutfaklara çok yakışıyor.

  bosch-kiyma-makinesi

  Bosch kıyma makinesi: Bosch kıyma makinesi: Gıda güvenliği konusunda ciddi sıkıntıların olduğu şu dönemlerde bu ürün oldukça önem kazanıyor. Bosch kıyma makinesi sayesinde kendi kıymanızı evde kendiniz yapabilirsiniz. Bosch Ev Aletleri’nin sunduğu MFW 67440 kıyma makinesi köfteler, dolmalar, börekler ve kebaplar gibi sofraları süsleyen tüm etli lezzetlerin hazırlanmasında büyük kolaylık sağlıyor. Etler, evde hem hijyenik hem de çok pratik ve hızlı bir şekilde kıyma haline getirilebiliyor. Bosch kıyma makinesinde bulunan sosis aparatı sayesinde küçüklerin çok sevdiği şirin lezzetler de kolayca hazırlanabiliyor. Ayrıca, marifetini konuşturmak isteyenler Bosch kıyma makinesinin içli köfte yapmak için özel aparatından yararlanabiliyor. Bunların yanı sıra, 2 farklı kesme rendeleme ve dilimleme diski sayesinde sebze dilimleyip, peynir doğrayabiliyor ve hatta rendeleyebiliyor. Kısaca 20’ye yakın fonksiyonuyla mutfakların yetenekli yardımcısı oluyor. 2000 watt’lık motor gücü ile çalışan Bosch MFW 67440, kaymayı engelleyen lastik ayakları ile sarsıntısız çalışma özelliği sunarken, aksesuarları için geliştirilen ürüne entegre yerleştirme sistemi özel bölmesi sayesinde mutfakların düzenli tutulmasına katkıda bulunuyor.

  Sağlıklı yemek pişirebilmek için ihtiyacınız olan her şeye buradan ulaşabilirsiniz.

  Haberler

  BUNLARI DA BEĞENEBİLİRSİN