Yedinci sanata yer açın

0

Dünyada her 14 Kasım, Dünya Sinema Günü olarak kutlanıyor. Yedinci sanat olarak kabul edilen sinema, endüstrisi de oldukça büyük olan bir alan. Ortalama 2 ya da 3 saatlik süreye sahip filmlerin çekimleri aylar sürüyor ve oldukça maliyetli bir tablo ortaya çıkıyor. İlgi çekici senaryoların yanı sıra görsel ve işitsel olarak da izleyicide hayranlık uyandıran filmler önemli bir emeği ortaya koyuyor. Tabii ki büyük çabalar sonucu ortaya çıkan bu eserleri son teknolojiyle donatılmış cihazlar eşliğinde izlemenin de ayrı bir keyfi var. Size evinizde mükemmel bir sinema deneyimi yaşatacak birkaç cihaz önerelim…

Sinema, Auguste ve Louis Lumiere adında iki kardeşin keşfettiği, resimlerin arka arkaya gösterilmesini sağlayan sinematograf ile Paris’te bir kafede yapılan film gösterisiyle başladı. 1895 yılında yapılan bu gösteride, ilk olarak bir trenin gara girişi gösterildi. Lumiere kardeşlerin filmini izlemeye gidenler filmden oldukça etkilendi ve perdede gördükleri trenin yakınlaşmasıyla, trenin kendilerine çarpmasından korkarak salondan kaçtılar. İşte sinemanın böyle bir tarihi var. Zamanla oldukça büyük bir ilerleme kaydeden sinema endüstrisinde bugün çok daha ileri bir teknolojiden bahsediyoruz. Artık evlerimiz de teknolojik birkaç cihaz ile adeta bir sinema salonuna dönüştü.

Duvara yansıyan dev ekran
Evde sinema keyfi denilince akla ilk olarak projeksiyon geliyor. Sinema perdesi gibi perdeye sahip olduğundan böyle bir çağrışım yaptığını düşünebiliriz. Bu alanda sizlere önerebileceğimiz en iyi ürünlerden biri Epson’ın TW5300 modeli. Full HD görüntü kalitesi sağlayan bu ürünün ekran boyutu 34 inçten 332 inçe kadar çıkabiliyor. 35000:1 kontrast oranına sahip bu ürünün ampul ömrü ise ekonomik olarak kullanıldığında 7500 saate ulaşabiliyor. Bağlantılarında ise USB ve HDMI gibi en çok kullanılan girişler mevcut.

Sesin hakkını verin
Evde dev ekranda aksiyon dolu bir film izliyorsanız buradaki tek eksiğiniz hakkını veren bir ses sistemi olacaktır. Harman Kardon’un 5.1 kolon sistemine sahip HKTS 16 BQ modelindeki ses sistemi iyi bir tercih olabilir. 200W subwoofer gücüne sahip ürün, toplam güçte 425W gibi bir rakama ulaşabiliyor. Siyah renge sahip ses sistemi 5.1 özelliğiyle sizi dört bir yandan saracak ve kendinizi gerçekten o film setinin içindeymiş gibi hissedeceksiniz.

Bluray kalitesinde film keyfi
Ekran genişliği ve ses kalitesi gibi görüntünün kalitesi de bir o kadar önemli. Satın alacağınız bir Bluray oynatıcı sayesinde seçtiğiniz filmleri en son görüntü kalitesinde izleyebilirsiniz. Sizlere LG’nin BP450 3D Smart Bluray oynatıcısını önerebiliriz. HDMI ve USB girişlerine sahip bu cihaz aynı zamanda 3D görüntülerin izlenmesine de imkan sağlıyor. Son zamanlarda çok fazla 3D özellikli filmin çekildiğini düşünürseniz, evinizde çok farklı bir deneyim elde edebilirsiniz. Ürünün özel nitelikleri arasında ise yavaş oynatma ve zoom özellikleri var.

Seçenek bol olsun derseniz…
Her ne kadar Bluray oynatıcılar üstün bir görüntü kalitesi sunsa da içerik olarak her filmi bulmanız pek mümkün değil. Ancak “ben çok film izlerim” diyorsanız kendinize bir DVD oynatıcı alabilir ve daha çok filmi izleme şansına sahip olabilirsiniz. Philips’in 3000 serisindeki DivX Ultra DVD oynatıcı modeli güzel bir tercih olabilir. DivX Ultra, MPEG1, MPEG2 uzantılı dosyaları oynatan bu cihazda aynı zamanda USB girişi de bulunuyor. Bu da istediğiniz herhangi bir görüntüyü DVD oynatıcınız aracılığıyla ekrana yansıtabileceğiniz anlamına geliyor. Tüm bunların dışında son olarak yine kaliteli bir ses alabilmeniz için kablosuz hoparlör de önermek isteriz. Philips’in PixelPop taşınabilir kablosuz hoparlörü hem şık tasarımı hem de yüksek ve bozulmayan ses için gürültü önleme fonksiyonuyla iyi bir tercih olacaktır.

Cevap bırakın